Achillea

victoria222

Active Member
Am trei feluri de Achillea sau Coada soricelului si intentionez sa fac rost de cat mai multe pentru ca este foarte frumoasa, infloreste mult timp, intr-o perioada oarecum de pauza de inflorire in gradina noastra si pentru ca e perena si nepretentioasa. Prima specie este cea comuna "vulgaris" pe care am adus-o de pe camp. S-a facut foarte frumoasa si inalta daca a avut apa si concurenta zero:

A doua este o specie pe care nu stiu cum o cheama, dar creste la 1,5m si face o floare imensa de un galben intens. N-am stiut ca se va face asa un monstru si nu am sprijinit-o corespunzator. Tufa s-a intins pe o raza de doi metri din cauza greutatii florilor si arata cam ciudat. Nu pot sa-i mai fac nimic pentru ca se rup tijele daca incerc sa le indrept si sa le leg. Asta e, la anul o sa stiu sa o mut undeva langa un perete, in spatele stratului:


A treia specie de Achillea este mai scunda, sub 1m, dar tot are nevoie de suport. Momentan cea galbena a culcat-o la pamant si nu prea pot sa-i fac poze de ansamblu:
 

lelia

Well-Known Member
Sunt foarte frumoase ,Victoria !
Am si eu ca astea si inca ceva ce n-au inflorit ,sper sa fie si alte culori ,semintele au fost mix de culori .
 

carla

Active Member
Si mie imi place planta asta, e nepretentioasa si singurul ei defect e ca e invadatoare. Eu am un soi rosu cu ochisor galben, Paprika se numeste. Si la mine a crescut destul de mult, mai inalta decat am crezut eu, si cum o plantasem chiar in fata stratului, langa alee s-a lasat peste ea si arata foarte aiurea. Initial ma gandeam s-o mut la toamna dar pana la urma n-am mai rabdat sa ma tot lovesc de ea si am scos-o acum 2 saptamani ca s-o mut mai in spatele stratului. Nu i-a placut deloc mutarea si s-a cam ingalbenit, sper sa n-o pierd cu totul. Cateva poze dinainte de mutare
 

victoria222

Active Member
Multumesc :D
Lelia, eu nu am incercat cu seminte,dar sunt curioasa ce ai obtinut. Sa ni le arati si noua cand infloreste, te rugam!
Floria, multumesc, daca vrei la toamna niste radacini de Achillea iti aduc cu drag, si mai trebuia sa-ti dau ceva,si mi-ar placea sa te revad, asa ca ne auzim!
Wow, Carla, ce frumusete ai acolo! Tot din seminte?
 

carla

Active Member
Nu e din seminte, am cumparat acum un an o radacina la caserola din Praktiker. Daca nu se usuca pot sa-ti trimit la toamna o radacina, ca tu ai gradina mai mare si se poate desfasura :D
 

victoria222

Active Member
Ar fi minunat, si eu o sa am radacini din uriasa mea galbena, daca vrei sa o inghesui la un zid - ceva, ca altfel se insira in toate partile si arata de parca a aterizat o nava spatiala pe ea.
 

alfa

Active Member
Victoria, cea galbena pare sa fie Achillea filipendulina. Se poate folosi si la aranjamente de flori uscate, pentru ca florile isi pastreaza destul de bine culoarea si dupa uscare.
 

victoria222

Active Member
Multumesc, Kinga, chiar nu stiam cum ii zice. Credeam ca filipendulina e pitica, caci citisem ca e planta de stancarie, iar asta pe care o am eu e uriasa. Sa stii ca m-am gandit la tine si am cules ieri un buchet de flori pe care l-am atarnat cu capul in jos in casa sa se usuce. Stiu ca tu faci aranjamente, asa ca ai de la mine acest cadou :D
 

victoria222

Active Member
Asa este. Eu am cumparat un plic cu seminte ucrainesti de A. Fillipendulina care avea pe ambalaj flori galbene, si scria ca creste 60cm in inaltime. Incurcasera probabil specia, si oricum nu a rasarit nimic din tot plicul...
Are cineva Achillea Tomentosa, sa ne povesteaca despre ea?
 

ghia_don

Active Member
A inflorit si la mine :D
Nu ma asteptam sa-mi placa atit aceasta "coada soricelului", dar este foarte decorativa..
 

nick1971

Active Member
si eu am, se inmulteste foarte mult si m-ar interesa un schimb de culori, eu am doar culoarea asta :D

am obtinut din seminte si am cumparat anul trecut si radacina de la sieberz si au fost aceeasi culoare
 

aleynad

Active Member
Moderator
am si eu din cea colorata, obtinuta din seminte...nu o gasesc acum in album sa v-o arat :(

dar pana dau de ea va arat poze cu cea galbena
 

victoria222

Active Member
Daniela, Filipendulina ta pare mai normala totusi ca a mea, vad ca sta dreapta bine mersi si nici nu e asa inalta si contorsionata cum este a mea. Ai sprijinit-o cu ceva de a crescut asa..ordonata?
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu am sprijinit-o cu nimic, dar are un sol nisipos - preferat de Alchilea, iar apa mai putina ( doar cand ploua), soare din plin si e un pic aerisita, nu o sufoca alte plante
 

alfa

Active Member
Anul trecut a fost un firicel, iar anul acesta s-a facut o tufa monstru acest soi:


La toamna vreau sa despart tufa si s-o mut neaparat ( acum e in stancarie si arata nasol ca e prea inalta). Daca vreti, trageti-ma de maneca mai peste cateva luni. Cred ca vor iesi vreo 10 tufe mai mici :aoleu:
 
Sus