Acele ienuparilor devin maro 'Juniperus Conferta Blue Pacific'

Madalin Filip

New Member
Buna,

Am cumparat acum circa trei luni doi ienuperi 'Juniperus Conferta Blue Pacific' pentru balcon.

De aproximativ o luna LA AMBII au inceput sa devina acele maro NUMAI PE O PARTE (se vede diferenta din poze).
Am intrebat la magazinul de unde i-am cumparat si am primit ori teoria ca ar fi ceva fungi (la recomandarea dansilor, am dat deja de doua ori cu Dithane, dar nu vedem mari schimbari), ori ca nu au primit destula lumina pe partea cu pricina (desi nu vad cum, dat fiind ca sunt pe balcon deschis).

Mai avem o teorie: pentru ca am pus plantele cu tot cu ghiveciul in care le-am primit in alte ghivece decorative mai mari, este cumva posibil sa nu se fi drenat bine apa dupa ce i-am udat, fiind astfel afectate radacinile?

(De mentionat aici doua lucruri: 1. Dupa udari golim excesul care se aduna in ghivecele mari. 2. Odata cu ei, am cumparat si doi molizi Pigea Glauca Conica, care au acelasi regim de ingrijire si sunt perfect sanatosi).

Care credeti ca ar fi cauza acestei probleme?
Daca totusi radacinile au fost afectate de la apa, mai pot fi salvati?

Multumesc pentru ajutor!
 

Atașamente

  • 145,4 KB Vizualizări: 3
  • 180,7 KB Vizualizări: 3
  • 83 KB Vizualizări: 3

adrianam

Well-Known Member
Nu am experienta cu Juniperus in ghiveci, dar am avut probleme cu cateva conifere ce au avut probleme la mutarea in gradina.
Am cumparat doi deja mari, dar mutati in gradina s-au uscat treptat in decurs de vre-o doi ani.
In toamna lui 2016 am mutat un juniperus de 2 metri inaltime care parea foarte bine in mai 2017, dar in iulie 2017 m.am trezit cu el uscat aproape tot.
L-am tuns pana jos, unde am gasit doua ramurele inca verzi. Am avut grija cu udarea si acum cele doua ramurele au inceput sa creasca.
Vor mai trece ceva ani pana sa ajunga ce a fost, dar macar l-am salvat.
Cred ca o tundere a ramurilor atinse de uscare si eventual schimbarea pamantului de florarie cu unul special pentru conifere ar putea sa il ajute.
Si mare atentie la udare, apa nu trebuie sa balteasca, dar pamantul sa nu se usuce.
 
Sus