Aceasta planta e perena sau nu?

geodezia

Well-Known Member
da ce faci cu asta ca la noi creste pe santuri iah î
ramine morcovu in pamint si creste si anul alalat
 

geodezia

Well-Known Member
na tu alte flori nu bagi in curte balarii de astea frate in fond e gradina ta ca ma mai luasem in gura cu o tipa prin franta a aparut moda gradinilor rurale salbatice cu scaieti si bolbotenii iarba de aia de te taie cu stir si alte alea
na faci ce vrei ca doar e gradina ta da de astea la noi sunt pe cimp nu ma duc sa stau sa ma uit la ea cit e de bella
in fine nu are sens discutia daca iti place planteaza-o frate ca e spatiul tau nu al meu
 

adrianam

Well-Known Member
Si mie imi place cand o vad pe camp, este posibil sa fie si medicinala, dar nu ma pricep.
Pastreaza cateva intr-un colt si vezi la anul ce iese.
Poate Victoria stie mai mult, ca ea a adus-o de pe camp in urma cu ceva ani.
 

Claudiavis

Active Member
Eeeeh, eu sint om crescut la oras. Ma fascineaza orice creste in gradina, pina la un punct. La inceputuri, cind mama se mutase la casa si gradina nu era amenajata, iesise linga o alee o frumusete de ciuline. Cit sint mici, au rozeta aia lipita de pamint, care imi place la nebunie. Asa ca le-am zis alor mei sa nu o scoata, sa vedem cum evolueaza. A evoluat de a ajuns de aproape 2 metri inaltime, iar intr-un moment de neatentie, o vecina s-a si dat un pas prea in spate.... de a aflat ce 'prietenos' poate fi un ciuline lasat sa creasca 'experimental'. :-D

Luminaricile mi se par ok pt ca rezista la soarele asta chior de pe la noi fara multe fitze. Si nu mai lasa sa creasca buruieni printre ele, daca-s plantate suficient de des.
 

IZA

Active Member
Lumânărică (Verbascum phlomoides) e perena, eu am avut-o in gradina intr-un an si mi-a placut dar a crescut mare si ocupa mult loc
 

MASCHA

Active Member
Geo esti mortala :tavalit: dar sti cum se spune este buruiana orice planta ce nu are loc in gradina ta ...
Si eu am crescut o lumanarica in gradina,ajunsese de 2 m ,cu niste frunze mari, doar o hraneam, o udam,pina m-am suparat, caci inabusea tot in jur si am scos-o.
Nu va spun cit m-am chinuit sa scot morcovul din pamat .De atunci prefer sa o admir pe camp.
 

geodezia

Well-Known Member
na ma asta e ma chinui de 7 ani sa aduc rose lalele crini tot felul de bolbotenii fitoase si acum sa ma intorc la pasarica tiganci nu iti spun ce draci aveam cind le vedeam cum se posterneaza ca e orhidee salbatica na daca nu stiu ce insemana orhi ce sa le fac face casa buna cu pasarica tigancii
 

MaraSilvia

New Member
Geodezie , planta asta popular se numeste nalba. Lumea la tara le taie pana jos, lasa bulbul in pământ sau le pun din semințele florilor.
 

Claudiavis

Active Member
Mortala faza cu 'pasarica tigancii' :rofl:

Apropo, la ce planta ii zice de fapt 'pasarica tigancii'? Am vazut si auzit muuult prea multe variante.
 
Sus