Aceasta este o ciuperca ? sau ce alta pacoste ?

Angelinna

Member
frunzele muscatelor curgatoare au pe dos asa ceva.
m-am straduit sa identific cu pozele de pe forum dar nu am gasit nimic asemenator.
mentionez ca m-am uitat cu atentie si nu par sa fie insecte, mai degraba altceva deoarece nu se misca...
 

Angelinna

Member
nu, Violeta. fainarea arata altfel, cum sa-ti zic, ca o faina, si daca stergi frunza o inlaturi, decat ca se reface. si mai ales fainarea se intinde pe toata frunza.

aceasta care a aparut la mine nici nu se scutura de pe frunza si are niste focare. ce am pozat eu este dosul frunzei, pe fata arata ca niste arsuri in punctele unde este localizat focarul de daunatori pe dos.

din pacate nu e fainare... e altceva
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ma gandesc ca pot fi si un fel de depuneri de calcar. Cand le pipai arata ca niste bobite mici? Aspre?
 

Angelinna

Member
da, cornelia, sunt intr-adevar ca niste granule micute si aspre care s-au format pe dosul frunzei. pe fata frunzei, aglomeratia de granule arata ca o arsura si intr-adevar in locul respectiv frunza este uscata si casanta.

ce este cu aceasta depunere ? vine din apa de udat? dar cum de s-a depus pe frunze numai in anumite locuri si pe pamantul din ghiveci sau pe marginile ghiveciului nimic. esti sigura ca e vorba despre asta ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu sunt sigura, n-am cum. Dar ma gandesc ca ar putea fi o explicatie. Am mai vazut chestie din asta pe dosul frunzelor dar nu si posibilele efecte sau cauze. Rupe acele frunze si stai cu ochii pe planta. Numai asa poti sa-ti dai seama ce se intampla. Intre timp ne mai documentam.
 

Angelinna

Member
am sa le rup cat de curand. dar tare-mi e ca se va reface...
daca nu ar fi depunere de calcar si ar fi altceva, crezi ca as putea da cu mospilan (in niste cantitati rezonabile, ceva mai mici decat cele indicate eventual) ? din cate stiu are un spectru foarte larg. este agresiv ? nu am mai folosit niciodata
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mospilanul nu face rau plantelor, dar e posibil ca multi daunatori sa-si fi dezvoltat rezistenta la el.
 

claudia_s

Member
Eu am avut asa ceva acum 2 ani pe frunzele muscatelor. Nu e nici un daunator, pur si simplu e de la prea multa apa. Cum le uzi?
 

Angelinna

Member
pai le ud cand se usuca pamantul. apa o pun de obicei seara. si inainte de urmatoarea udare astept sa se usuce bine, ca sa nu le pun apa in exces...
nu stiu ce sa zic.. au totusi un substrat care nu dreneaza foarte repede, poate retine cam mult :?
 

claudia_s

Member
Eu acum 2 ani am avut 3 jardiniere care aveau soare de pe la ora 11 pana seara si din acest motiv trebuia sa le ud si dimineata si seara. La scurt timp au aparut pe frunze acele pete ( de fapt nici nu le pot spune pete ca parca e calcar maro depus pe frunze). Am redus udarile si fenomenul s-a stopat, anul urmator am udat mai rar si nu am mai avut probleme. Vreau sa iti spun ca tot acum doi ani celelalte jardiniere care nu primeau asa mult soare si evident le udam mai rar nu au prezentat acest fenomen.
 
Sus