Acarieni vs factori de mediu

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa ai grija la calitatea apei.

Fa un test: uda planta o perioada cu apa de alta provenienta decat cea de la robinet.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Simona nici macar avsa nu stie raspunsul la problema asta. Dezbat si ei tot asa cum dezbatem noi. Nu s-au facut niste cercetari stiintifice care sa spuna clar care sunt cauzele.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa ce am facut niste teste pe plantele mele am ajuns la concluzia ca unele frunze chircite apar ca o consecinta a dereglarii de udare (uscaciune persistenta). E posibil sa mai fie si alte cauze.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iata ce credeam eu ca sunt "urmele" acarienilor:



Din fericire s-au dovedit a fi perisori deshidratati din cauza unei dereglari de udare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai nou am alte cateva plante afectate de aceeasi problema:



Nu m-am mai speriat ca in primavara: le voi uda mai echilibrat si voi avea grija la calitatea apei.
 

simona2

Member
Si eu am cateva care se manifesta la fel ca violeta din poza . La cate zile ar trebuie sa udam violetele pe perioada mai rece ?
 
A

Anonymous

Guest
cornelia a spus:
voi avea grija la calitatea apei.
Adica? apa de la robinet,fiarta inainte...,tinuta mai multe zile descoperita,...pus ceva in ea...? Mereu am avut probleme de genul asta si de asta in ultimii ani am renuntat la violete.
 

lore_dana

New Member


Si eu am o problema asemanatoare la majoritatea violetelor mele .. la inceput am avut si frunzulite ingalbenite, gri sau maronii.. acum sunt verzi toate, dar frunzele arata cam ciudat... cresc ingramadite... chircite sau pitice/ingrosate. Le-am stropit pentru acarieni... cu toate ca nu stiu daca au avut asa ceva...

Deja am aruncat cateva dintre cele de la care nu mai aveam sperante.
Am avut si paduchi lanosi cumparati cu planta si am scapat de ei manual si fara multa munca.. dar problema asta e chiar stresanta.

Le ud in general cu apa de la fantana ... recunosc ca si cu apa de ploaie le-am udat, dar nu o sa mai folosesc... cred ca strange cam multa poluare. Apa de la robinet nu am folosit decat in cazuri urgente si rare.
 

lore_dana

New Member
Cam seamana... dar nu exista nici o urma de parazit, de asta mi se pare ciudat... am si flori depigmentate.. dar nu au absolut nimic pe ele, sunt perfect curate.

Pentru orice eventualitate o sa le stropesc si pentru tripsi...
 

lore_dana

New Member
:cry: Da... am tripsi.. sunt putini... nu am vazut larve sau semne ciudate, dar abia acum am cercetat tot despre tripsi si imi dau seama ca ceea ce am crezut a fi musculita de otet era trips femela.

Am luat deja tratament azi si cand ajung acasa o sa ma ocup.... merci pentru "deschiderea ochilor"... sper sa le pot da de capat repede.
 
Sus