Acalypha

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ia,ia..........abernihterpopirtainer......... :rofl: Cine :evil: intelege ce zic aia de acolo??? :mrgreen:
Edeleeeeeeeeeeeee......................ia zii acolo pe romaneasca neaosa despre ce discuta aia pe site bitte.Sau Blitz bitte :)
 

Edelweiss

Active Member
Acalypha reptans

Frunze in forma de inima si margini zimtate, cu flori de la roz spre rosu. Florile apar vara, dar daca este destula lumina pot aparea si in decembrie.
LOC: luminos, dar ferita de soare direct
TEMPERATURA: 20-25, iarna 15-20
UDARE: prefera udarea de jos prin scufundare, caci florile umede putrezesc. Cu toate astea, are nevoie de multa umezeala.
SUBSTRAT: Pamant normal sau amestec de turba cu pamant, care sa mentina umiditatea, ph-ul sa fie intre 5,5 - 6.
INGRASAMANT: saptamanal concentratie de 0,2 %

Primavara trebuie taiata, rarita. Sensibila la paianjenul rosu si musca alba.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc,multumesc Edel.Dragut ca intotdeauna. :)
Ia uiteeeeee..............fara sa stiu o scufundam :).Si ma bucur enorm :x :x :x ca e sensibila :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Priviti cum arata acum:

Nu este foooooooarte frumoasa si mai ales decorativa??? :oops:
 
D

dyayzh

Guest
A mea are niste floricele mici..mici..si cam "uratele". Inca mai sper sa creasca planta si sa se dezvolte astfel si floricelele :wink:
 

crysty

Active Member
De 10 ani, nimeni n-a mai iubit-o ??? A mea va place?
Arata foarte bine, eu nu am crescut niciodata asa ceva, va dati seama la bloc trebuie sa ne rezumam la cateva tipuri de plante din cauza lipsei de spatiu dar si din cauza ca nu toate plantele se descurca cat de cat la interior si crestem mai mult trandafirul chinezesc, dieffenbachia, amaryllis, etc ori la asta pare ca ii place spatiul liber de afara la lumina multa.
Vad ca aveti multe ghivece suspendate, pot sa va recomand niste plante indicate pentru ghivece suspendate cum ar fi :
- Tradescantia (care se vede in poza aici cu frunzele vargate https://egradini.ro/forum/threads/justitia-jacobinia.1637/page-11#post-768430 ca o aveti deja la geam)
- Clorophytum
- Syngonium
- Satureja (Clinopodium) Douglasii (Menta indiana curgatoare) care este si comestibila si care rezista afara in gradina la temperaturi negative daca nu ingheata pamantul din ghiveci.
 
Ultima editare:
Sus