Abutilon

laural

Well-Known Member
Felicitari pentru frumuseti ! Kerkyra esti tare cu plantutele din seminte, cred ca e o satisfactie uriasa !
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, chiar nu ma asteptam sa rasara asa bine, ca sa nu mai zic ce viguroase sunt si toate cu flori sau boboci. Si asta doar pentru ca am citit cate ceva pe aici si mi-a cazut in mana un plic cu seminte la Lidl.
Carmen, te am in vedere :)
 

belisima

Well-Known Member
:( abutilonii mei arata ciudat, le-am taiat varfurile pentru ramificare si nici gand sa se ramifice, acum au crescut crengutele laterale de zici ca sunt sperietori,nu stiu cu ii faceau aia din reviste aia compacti si stufosi:eek: am citit tot aici ca daca tai mai mult din ei nu rezista, dar nu stiu cum sa procedez cu ei acum....
 

kerkyra

Well-Known Member
Continuam seria harnicutilor din seminte cu roz nr 2.
remarcati radacinile :)

Pare a fi dublura cu precedentul:

Si mai am un roz care se deschide acum, acela pare a fi la fel cu rozul mai inchis, dar il mai astept un pic. Deci invazie de roz, ceea ce nu ma supara.
 

kerkyra

Well-Known Member
Sa stii ca ma bate gandul sa dau unul, dar hai sa mai stam un pic sa se deschida bine si al treilea, si vorbim, bine?
 

kerkyra

Well-Known Member
Recapitulare (i-am ordonat ca pe soldati :rofl::
Nr. 1 Roz
Nr 2 roz (eu zic ca e cam ca primul)
Nr 3 roz-lila (o nuanta mai inchisa)
Nr 4 crem
Nr 5 rosu-caramiziu (in realitate parca e putin mai deschis ca in poza)
Mai am trei, unul mai marisor, doi mai mici.
 

kerkyra

Well-Known Member
Geo, te notez, alb insa poate la primavara. Acum are doua ramurele si mi-e teama sa-l tund, iar din rozalii, o dublura am promis-o deja, cred ca tot la primavara pun la prins. Mi-s tare dragi puii din seminte, parca sunt si mai compacti decat cei din lastar, sper sa ramana asa. Mai sunt doua plantute care au ramas mici, nu s-au dezvoltat prea bine, sper sa isi dea drumul. Oricum, a fost un experiment neasteptat de reusit, cred ca voi recidiva la primavara.
 

kerkyra

Well-Known Member
Eu sunt un pic suparata pe puiutii din seminte, am fost plecata cateva zile si i-am gasit pe vreo 2 ofiliti. Le-au cazut toate frunzele, dar sper totusi sa dea altele.
 

laural

Well-Known Member
Eu pateam frecvent asa ceva la abitilonii mei...nu am descoperit motivul , de asta am si renuntat la ei.
 

kerkyra

Well-Known Member
Posibil, insa majoritatea au avut puterea sa-si revina. Daca ramane un bat, insa nu e uscat, dau alte frunzulite. Eu am pierdut cred ca doi abuti, unul din vina unui coleg, nu l-a udat, altul recent, s-a ingalbenit, era pui. La acestia de care spun cred ca vor da alte frunzulite, se vede ceva verde la noduri. Rabdare cu ei! :)
 
Sus