Abutilon

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cand se deschid si ceilalti, poate te induri si pui niste poze, asa ca sa facem cunostinta cu ei! :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Sigur o sa vi-i prezint pe rand, si eu sunt tare incantata de reusita experimentului. Cum am spus, nu-mi lipseau abutilonii, am destui pui din lastar, dar m-am bucurat ca au rasarit din seminte si daca au si culori pe care nu le am sau am cate un exemplar cu atat mai bine.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos!
Incepe sa-mi para rau ca nu i-am cumparat un Abutilon in primavara cand am avut ocazia :rolleyes:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Chiar ca e deosebit. E o nuanta exceptionala! Pana la urma semintele au fost un adevarat amestec.
La mine se intrece in harnicie abutilonul caramiziu, pe cel galben l-am ciupit si abia a dat noi lastari.
 

kerkyra

Well-Known Member
Numarul 3 din seminte:

Pana acum a fost perfect, numai culori noi (cu exceptia rozului, dar a fost binevenit unul in plus)
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc! Si eu va tin la curent :)
Ce am mai observat si imi place este faptul ca plantele cresc, cel putin pana acum, compacte, distanta intre frunze mai mica decat la cei din lastar, care se cam lungesc.
 

kerkyra

Well-Known Member
Da?! Sincer, nu mai stiu, am tot dat ca daca cresc si ii tund, nu ma indur sa arunc lastarii si uite asa am mereu cresa :giggle: Ma bucur ca le merge bine, mie nu mi se par pretentiosi, doar cer apa multa.
 
Nu sunt deloc pretentiosi!Ii ador!Cand vei avea si alte culori,am sa te rog sa ma anunti,sunt abonata ! ;-) Variegata caut de mult timp ca acum in primavara l-am pierdut desi era deja pomisor,dar saracul nu a rezistat mutatului. :(
 

kerkyra

Well-Known Member
Ok, sa vad ce mai ies din seminte si daca am dubluri... Daca nu, te tin minte pentru la primavara, probabil cu roz si grena, acum nu prea se mai prind.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Superbi! Sa va traiasca!
Si la mine a inceput sa dea bobocei cel balben, ce a fost frezat. Caramiziul infloreste continuu, dar se cam lungeste...
 

kerkyra

Well-Known Member
Am avut, daca spuneai... Cred ca incerc sa mai pun la prins, pentru ca asa cum spune si Adina, se lungeste si nu-mi place asa.
 
Sus