Abutilon

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Fetelor, e drept ca au venit lunile care ne imbie sa petrecem cat mai mult timp printre minunatiile din gradina, ori de pe terasa, dar parca nu imi vine sa cred ca interioarele noastre sunt total lipsite de tentatii... Ce-ar fi sa intoarcem putin privirile spre interior si sa ne prezentati frumusetile ignorate pana acum.

Incep eu cu o intrebare: ce va mai fac abutilonii? Eu am iesit din iarna cu doi mai vechi unul galben si unul caramiziu. Am pierdut puiul de megapotamicum inainte sa ma bucur de primele "lampioane".

 

kerkyra

Well-Known Member
Abutilonii sunt printre preferatele mele. Asta pentru ca rar mi-a murit cate unul, sunt nepretentiosi, cresc repede, infloresc (mai ales in primavara devreme erau toti infloriti pe balcon), se inmultesc usor (asa am reusit sa fac stoc, ca mi-e mila sa arunc lastarii de la taiere). Acum parca au mai putine flori, dar va arat colectia mea de-a lungul timpului.
http://kerkyra.sunphoto.ro/Abutilon
Am reusit sa obtin plante si din seminte, au crescut frumusei, sunt curioasa ce culori vor fi.
Adina, si mie mi-a mai facut figuri megapotamicum (am unul mare la birou care tot e supus tunderii si unul acasa), cand uitam sa-l mai ud, dar am constatat ca e tare rezistent. De doua ori l-am tuns "la zero" pe cel de acasa (lasandu-l fara frunze, doar cu niste bete, frunzele s-au uscat din lipsa apei) si si-a revenit spectaculos.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pe timpul sezonului cald ii tii in interior sau ii scoti la aer? Le oferi si soare sau doar lumina?
Ai mei stau in interior si asa pana acum au fost feriti de musculita alba care am inteles ca e o problema. Nu au avut de-a face nici cu paianjenul rosu care din cand in cand imi viziteaza marantaceaele.

Cum iarna i-am tinut la racoare e posibil ca megapotamicum sa fi primit la un moment dat prea multa apa...
 

kerkyra

Well-Known Member
Ii tin tot timpul pe balcon inchis, au lumina, vara uneori si soare (balconul e in plin soare daram draperii). Musculite mai fac si la mine din cand in cand, ii stropesc cu Mospilan si dispar.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
In conditii similare stau si la mine. Caramiziul e in continuare in floare, galbenul l-am ciupit fiindca vreau sa fie mai bogat.
 

laural

Well-Known Member
Off, eu nu ma impac deloc cu planta asta.
Acum 2 ani am indragit-o , mi-am luat diverse culori dar nu ne-am imprietenit ! Ori ii cad frunzele, ori se lungeste de mama mama, iar cand ii ciupesc varful se usuca....acum mai am unul singur galben sau portocaliu,i- au crescut 2 lastari laterali, zici ca e o cruce.....si cred ca pana la toamna ii caut un nou stapan.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
E drept ca se lungesc mult lastarii daca raman neciupiti. Acum doi ani am primit doi lastari. I-am inradacinat neasteptat de repede si de atunci ne impacam binisor. Primavara obligatoriu bag foarfeca in ei, dar cu masura. Nici pomeneala de tunsori drastice si numai dupa ce vad ca intra in vegetatie. La mine perioada critica e iarna. Sa ii ofer umiditate pe masura temperaturii. In rest imi place ca infloreste mereu daca ud regulat planta si ii dau ceva ingrasamant.
 

valentyna

Member

laural

Well-Known Member
Rezista afara iarna ??? Ce tare..asa da! Cred ca la mine asta e un criteriu major la alegerea plantelor favorite....sa reziste afara, sau in beci.
Iarna e tare greu sa asiguri spatiu cu temperatura optima si lumina la cate plante mi-as dori.
 

belisima

Well-Known Member
:Din ce tara stai ,valentina?au am taiat 2 varfuri de la ai mei,atat m-a dus capul ca prea exagerasera, sa vedem ce pocinog am facut,sper sa nu pateasca ceva
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Se pare ca nu agreeaza tunderile drastice. Un maxim de o treime din lastar se poate taia fara urmari negative.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am citit si eu pe undeva despre taierile la o treime din lastar, dar parca despre megapotamicum. Va pot spune din experienta proprie ca am taiat drastic (ca pe hibiscus) doi abutiloni, galben si portocaliu, care se facusera urati. Aveau insa tulpina lemnificata bine si au dat lastari noi fara probleme.
 

valentyna

Member
eu locuiesc in sudul frantei .clima e mai calda si chiar pot pastra mute flori afara.spre exemplu leandru nimeni nu-l protejeaza
si multe altele....
 

kerkyra

Well-Known Member
Doi dintre abutilonii mei din seminte au boboci, desi sunt micuti inca. De-abia astept sa vad ce culori au. Experimentul cu seminte a fost unul reusit, mi-au rasarit aproape toate semintele, au rezistat mare parte din plante, asa ca, dupa ce ca aveam o multime de pui din lastari, acum mai am pui si din seminte :happy:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Bravo lor si tie! Sper sa le faci si poze ca sa-i vedem! Sunt curioasa ce culori vor avea. Era plic cu mix de culori? Ar fi interesant sa fie culori diferite.
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, promit sa-i pozez cum apuc. Doi au boboci umflatei, sper sa nu fie tot portocalii, ca sunt plina de asa ceva :D
A fost un plic cu mix luat din Lidl.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si iata primii boboci la abutilonii din seminte. Ma bucur ca unul e roz, celalalt pare a fi tot roz, desi e mai pal. Si mai urmeaza sa infloreasca doua plantute.


Si azi, mai putin ciufulit:
 
Ultima editare:
Sus