Abutilon

sini

Well-Known Member
Iarna, abutilonii mei, au aceleasi conditii ca si acum.Le-ar trebui putina racoare,dar n-am.Cand termina de inflorit, ii tund putin si ii trec ceva mai departe de fereastra.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu ii tin pe ai mei la racoare, in balcon inchis, adica (dar nu cu termopan si spre soare in majoritatea zilei) si nu am pierdut niciunul. Ba chiar infloresc iarna binisor.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Caramiziul meu nu s-a mai oprit de cand a inceput infloritul. Tare bine ar fi fost sa faca si ceilalti ca el. :)
 

Ninutza

Member
geodezia a spus:
Neata .am luat in primavara 2 plicuri cu seminte de la lidl si au rasarit vreo 6-7 buc .
ati mai luat seminte la plic ?
ce culori au inflorit ?
au rezistat cei din seminte
ca am patit cu cei prinsi din lastar cresc cresc cam de 30-40 cm si pe urma dau coltul
multumesc

Ti-au inflorit abutilonii din seminte ?
Imi place mult aceasta planta, infloreste aproape tot timpul, acum le tin la rece, au fost si 7*C si au doar boboci nu mai reusesc sa infloresca, insa intrebarea mea este daca obtin din seminte plante identice cu originalul. Am un abutilon care mereu face seminte, oare merita sa le seman :gandit: :?:
 

geodezia

Well-Known Member
am luat 2 plicuri de la lidl a inflorit asa
au rasarit dar greu


acum ma primit 1 plic au rasarit deja dar o sa vedem la vara ce va fi au o rata de germinare mai mare decit cei de anu trecut
nu au rezistat toti doar vreo 2 din semintele de la lidl
cel din imagine deja are 1 m deci e rezistent si creste repede
 

kerkyra

Well-Known Member
Eu am toti abutilonii prinsi din lastari, dar m-ar tenta sa incerc cu seminte, asa, de dragul experimentului. Dar nu am observat seminte la ai mei, unde sa le caut? Oare le indepartez eu prea repede floarea?
 

adite

Active Member
Eu n-am reusit sa prind nimic din lastari, iar abutilonii tunsi s-au uscat destul de repede. Cei din seminte de la Lidl au rasarit destul de repede si au inflorit pe la sfarsitul toamnei. Au rezistat pana acum, dar au pierdut multe frunze.
 

kerkyra

Well-Known Member
Eu am prins cu mult succes din lastari, e adevarat ca nu in orice moment al anului. Din seminte nu am incercat dar cand vad reusitele voastre, parca as face un experiment.
 

MASCHA

Active Member
Adit cel visiniu este din seminte ? Tare frumos :clap:
Eu ai inmultesc din butasi,dar destul de greu in sensul ca nu tot timpul se prind,am prins si tinuti in apa desi mor multi la plantarea in pamant.
 

kerkyra

Well-Known Member
Masha, eu am prins doar din butasi, cu o rata mare de succes, dar sunt perioade ale anului cand nu vor; cam din toamna pana acum. Acum am pus iar cativa lastari, cam cu teama (am namile care trebuie tunse) si vad ca au inceput sa faca radacini. Cam acum o luna am avut doua esecuri. Deci cam din aceasta perioada merg. Eu ii pun in pastile de turba sau in pamant cu pet.

Azi am cumparat un plic cu seminte de abutilon de la Lidl si le-am si pus in pamant, sunt curioasa sa vad ce obtin, incurajata fiind de reusitele voastre.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am vazut ca deja au rasarit abutilonii din semintele puse saptamana trecuta. M-au surprins cat de repede au iesit, acum sa vad cum evolueaza. Ati stropit semintele cu ceva? Mi s-a parut ca parca ar face mucegai, probabil pentru ca le-am tinut acoperite cu o folie, pentru umiditate.
 
Sus