Abutilon

andreiacamelia

Active Member
La cel mic ciupeste varful. Cel mare are o forma cam ciudata. Cred ca ar trebui tuns. Asteptam si parerea celor ce stiu mai bine!
 

instructor

Member
Chiar e ciudat nu are nici o forma ,asa l-am primit ,eu doar l-am ciupit un pic si a inceput sa dea crengute noi dar tot nu arata bine

....e ca un prepeleac :wink:
 

Fleur

Active Member
Incearca sa tai din ramuri sa-i dai oarece forma, dar asa cum am spus nu mai mult de 1/3 din ramura. Pune si lastari la prins si cand vei avea mostenitori din el iti vei permite sa risti si sa tai mai mult ca sa-i dai forma dorita. Ei cresc repede si de aceea trebuie ciupiti si fasonati de cate ori este nevoie.
Cel mic il ciupesti numai daca-l vrei tufa dar daca-l vrei copacel mai lasa-l sa creasca pana ajunge la inaltimea dorita si apoi il ciupesti.
 

sicamin

Member
Trebuie sa-l laud si eu pe "infloriciosul" meu. Crestea ca un bat si nu inflorea ,dar l-am pedepsit si l-am tuns bine ,iar acum nu se mai opreste din inflorit: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sicamin e superb!
Sa ai parte de el!
Unde il tii?
ca eu am avut vreo 5 de-a lungul anilor si pe toti ii pierdeam iarna.
numai nu i-am gasit un loc in care sa ii mearga bine.
Au fost si la racoare si la caldura si nimic... :cry:
 

sicamin

Member
Sarselia il tin intr-o camera unde am cam 15-17 grade ,dar au lumina multa . Cred ca lor le place ca mai am si un megapotamicus plin cu flori acum.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Superbi!
Tare rau mi-a parut si mie de ai mei dar numai nu le-am dat de capat.
aveam cu floare rosie, galbena, portocalie parca si alba??daca bine tin minte si unul cu frunzele variegate dar degeaba.
Vara le mergea super afara in gradina dar iarna mureau pe capete.

Tu in schimb sa ai parte de ei ca sunt minunati!
 

sicamin

Member
Instructor ,eu nu le pun ingrasaminte acum. Vara cand ii scot in gradina,cu tot cu ghiveci ,le mai pun cateodata.
 

christine

Member
Foarte frumos, Kriss, abutilonul tau! Si mie mi-au inflorit abutilonii, de o luna ma incanta cu florile lor! Sper sa reusesc sa vi-i arat.
 
Sus