Abutilon

of

BUNA !cat sunt de frumosi abutilonii.sa-ti traiasca.de unde i-ai luat??????????????eu nu am decat portocaliu cu frunza patata dar tare mi-as dori rosu,galben si alb.pup dulce si sa te bucure cu multe flori...... :D :D :D :D
 

rodica05

Member
VioletaB a spus:
:eek: Le tin de urit teposilor ?? :eek: :)
:rofl: Nope, sunt in balconul dinspre sud-est, teposii sunt in cel de sud-vest.

gabi_tavi_vali a spus:
de unde i-ai luat??????????????
Cel galben de la Romstal la reduceri (3 lei), iar ceilalti 2 de la Magda din Obor (10 lei/ buc.)

Va multumesc pentru aprecieri, de-abia astept sa creasca copaci in toata regula, :rofl: sa-i mut in curtea blocului (glumesc!).
 

dianatm

Member
Eu nu am unde sa il scot afara deoarece stau la bloc si toate balcoanele le-am inchis si le-a unit cu camerele, dar camera in care sta are foarte mult timp geamul deschis si dimineata bate chiar soarele pe abutilioni, mai am si unul portocaliu simplu, care nu am ajuns inca sa il pozez dar si acela este inflorit.
 

Fleur

Active Member
Eu ii scot afara odata cu primele plante si ii aduc inauntru cu ultimele fiindca rezista si la temperaturi mai scazute iar musculita nu-si mai face de cap asa tare prin ei :wink:
 

magda

Active Member
Moderator
sunt tare suparata si am nevoie urgenta de ajutor - am primit de la fdana( careia ii multumesc si pe aceasta cale) un superb abutilon megapotamicum. Ii merge bine, adica s-au deschis de tot 2 boboci la mine, ii dadeau frunzulite proaspete pana cand bona a luat decizia fara sa ma consulte ca trebuie schimbat ghiveciul si binenteles ca a trecut la fapte. Asta a fost marti, iar astazi l-am gasit pleosit si frunzele si bobocii au inceput sa se usuce; toate frunzele. Ce sa-i fac ? mai poate fi salvat ? Off cat urasc initiativele de acest gen si macar daca ar fi la prima abatere si nu ar stii :cry:
 

tinaM

Member
Magda, ai putea incerca sa-i stropesti nitel tulpina si sa-i pui ceva in cap, poate isi revine. Daca nu, am eu ceva lastari cu radacinute si iti trimit daca vrei.
Si ca sa-ti treaca supararea, mergi la florarie, ia-ti o minune de floare si scade suma din salariul bonei. Sa vedem, mai atenteaza la flori???
 
Sus