Abutilon

Simina

Active Member
angela draganoiu
Trimis: Vin 24 Feb 2006 2:31 pm
Hai sa vorbim despre aceasta planta de care m-am indragostit poate si pentru faptul ca seamana foarte mult cu hibiscusul.
 

Simina

Active Member
tina
Trimis: Vin 24 Feb 2006 3:54 pm
Stiam ca i se mai spune si "tei de camera".. din experienta mea a reiesit ca nu e pretentios deloc si e tare darnic cu florile..
 

Simina

Active Member
cristina baltaru
Trimis: Dum 16 Apr 2006 11:28 am

Pamant ca pentru Hibiscus (sunt din aceeasi familie), cu pH 6-7, fertil , cu humus- pamant de la florarie.
 

Simina

Active Member
bibacj
Trimis: Dum 23 Iul 2006 1:07 am
--------------------------------------------------------------------------------
monicatrusca a scris:
Poate ii lipseste aerul curat Abutilon-ului meu! Nu stiu ce sa mai cred. L-am cumparat de la cineva care locuia la curte- cum l-am dus la bloc s-a "suparat", i-au cazut frunzele si acum moare...


Nu stiu dar am impresia ca nu le plac mutarile. M-am confruntat si eu cu aceeasi problema anul trecut. Am primit unul de la mama arata superb. Apoi i-au picat toate frunzele. Apoi a inviat. Am plecat in concediu si l-am dus la o vecina. Aceleasi simptome si apoi a murit....
 

Simina

Active Member
adrianas
Trimis: Vin 28 Iul 2006 7:36 pm
Voi cum faceti sa prindeti lastarii de abutilon? Eu am tinut unul pana acum in pamant cu sticla in cap si de la un timp nu mai condensa pe sticla. Cand am desfacut-o era cam blegoasa plantuta si in loc de radacini...o portiune care se uscase Acum i-am adaugat pamant si am luat-o de la cap....tin foarte mult sa reusesc
 

Simina

Active Member
miha1950
Trimis: Vin 28 Iul 2006 7:40 pm

Direct in pamant fara nimic pe cap.In caz de blegeala ii mai pun uneori cate o caciulita.dar nu toti reactioneaza "normal".Am si eu unu recalcitrant -cel bicolor-de la care am ratat cativa lastari.Dar se pare ca in cele din urma se da pe brazda!
 

Simina

Active Member
roxana
Trimis: Sam 05 Aug 2006 5:43 pm
Primavara devreme se taie ramifiicatile batrane iar toate celelalte se scurteaza la cel putin jumatate din lungimea lor.
Transplantarea intr-un pamant proaspat, in acelasi vas sau in altul mai mare se executa in fiecare primavara dupa taiere.
Se uda abundent din primavara pana toamna tarziu, cand planta creste si infloreste intens. Iarna, insa, apa se da moderat , chiar cu economie, fara sa se lase pamantul sa se usuce complet.
Fertilizarea este necesarape toata perioada de crestere si inflorire. Vara se ingrasa de 2-3 ori pe luna.
 

Simina

Active Member
bibacj
Trimis: Mie 06 Sep 2006 11:24 pm
Am 2 intrebari:
1. nu pot taia abutilonul acum? Pana in martie - aprilie va creste prea mult.
2. la unul dintre abutilonii mei i se ingalbenesc si cad bobocii de flori, cand sunt foarte mici. De ce oare? Ce pot sa ii fac?
_________________
myosotis
Trimis: Mie 06 Sep 2006 11:37 pm
1. Se taie prin octombrie.
2. Pune-i ceva ingrasaminte sau vezi ca poate sta in curent, are prea multa apa, sau ceva ce il deranjeaza.
 

Simina

Active Member
IoanaM
Trimis: Lun 16 Oct 2006 7:54 pm
Bianca, lastarii de abutilon eu i-am pus in apa, la inradacinat.
Lungimea ideala a butasilor - 20 cm. Eu le las 2-3 frunze in varf. Cu strangere de inima le rup si boboceii. De asemenea am observat ca au sanse mai mari de inradacinare butasii semilemnosi.
Tu cum ai procedat? Sunt in pamant butasii?
Cred ca e posibil sa se usuce din frunzele de la baza, dar atata timp cat cele din varf sunt vioaie, e ok.
 

Simina

Active Member
silvia
Trimis: Mie 22 Nov 2006 8:14 pm
Attila te rog să îmi spui aproximativ (sau cât mai exact) cum l-ai plasat în curte ca să îi meargă aşa de bine acestui abutilon(pristolnic).Mă refer la poziţia soarelui şi a umbrei.Al meu este la răcoare acum, parţial tuns.Eu pot să îl ţin vara la curte dar eram convinsă că e o plantă pentru bloc motiv pentru care l-am ţinut la apartament.Îl am de mai mulţi ani dar nu a crescut mai înalt de 1 metru.În ce vas este plantat?Super Super Super.
 

Simina

Active Member
Attila
Trimis: Mie 22 Nov 2006 11:31 pm
Draga Silvia,
Din pacate nu pot sa spun mare lucru eu in fiacare primavara sap o groapa si arunc acolo abutilonul din cand in cand mai dau un pic de ...natural de vaca
si cu asta basta e drept ca apa primeste din belsug .
Singura problema este cu ea si anuma toamna cand trebuie scoasa ca atunci incepe lupta corp la corp.
Apropo si la mine varianta uriasa a ramas chel stiti ce stupid arata asa.
La cine am dus-o la iernat sa speriat de moarte tot ma cauta la telefon ca sa merg de urgenta sai explic de ce face asa .
Apoi lam speriat ca este vina lui ca nu ia pus melodia ei preferate
Dar cum am vazut deja incepe sa scoata frunzulitele noi ,am sa fac in careva zi si niste poze
Dar care sunt aici la mine nici o problema floare una peste alta chiar ma intreb ei nu au observat ca trebuia mers la culcare si ca nu mai este mult pana la craciun
 

Simina

Active Member
Mada
Trimis: Mar 28 Nov 2006 6:50 pm

Abuti mei stau pe un balcon, unde am cam 10 grade. Acolo sunt din vara...nu iti spun ca se pregatesc sa infloreasca...
Tot va aud ca aveti temperatura de 22 grade in casa...multi dintre voi. Chiar nu stiu cum rezistati, plantele mele (si eu...) se simt perfect la 20 grade...poate chiar si 18 grade...toata iarna.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si pe mine m-a prins inradacinatul de abutiloni toamna/iarna. Am primit 2 lastari de la Ani si parca unul s-a prins. Am vazut o radacina lunga iesind din banutul de turba. :wink:
 
Sus