Abutilon

kerkyra

Well-Known Member
Si a inflorit si abutilonul meu bicolor :D (este un singur copacel)


Vad ca revine culoarea, nu-mi dau seama din ce cauza a facut aceasta deviere de culoare, e prima data cand mi se intampla, dar e interesant.
 

adite

Active Member
Frumoase flori, Sini! Kerkyra, copacul este tare frumos indiferent de culoarea florilor.
Ma gandesc sa pun intr-un ghiveci trei abutiloni si sa le impletesc putin trunchiurile firave. As putea sa-i tund apoi in trepte, numai ca mai am doar doua culori. Cat de scurt pot fi tunsi abutilonii?
 

geodezia

Well-Known Member
Keyra nu cumva e4ste luat de la bakker din aceia 3 in 1 altoit ?
eu am un abutilon roz batut parca lady victoria il chaema care are 2 m inaltime si crste desirat .am incecrat sa il inmultesc si nu reusesc deloc mai incerc anu asta sa pun in apa
anu trecut am prins un lastar a mers ce a mers bogat frumos de juma de m dupa care a dat coltul asaca trebuie musai sa prind anu asta
 

kerkyra

Well-Known Member
Nu, este un abutilon vechi, prins de mine din lastar. A facut flori galbene pana acum, in toti anii, multi, de cand il am, doar acum nu stiu ce i-a venit de s-a facut portocaliu. A facut asa cateva flori, acum insa si-a revenit.
 

adite

Active Member
Am cumparat seminte de abutilon, de la Lidl si incerc din nou sa obtin plantute. Anul trecut, din 50 de seminte, mi-au iesit cam cinci plantute care au murit pe rand. Una singura a rezistat mai mult si avea cativa centimetri, dar am omorat-o eu pentru ca am uitat sa o ud. :( Poate ca anul acesta voi avea mai mult noroc.
 

kerkyra

Well-Known Member
Geo, eu prind foarte frumos din lastari pusi in pastile de turba si in sera. Am tot tuns copacelul galben, in ideea de a-i opri cresterea si mai tare s-a dezvoltat, a ajuns cat il vedeti :D
 

geodezia

Well-Known Member
imi e firca sa il tund am tuns versicolorul si adat coltul si ce e mai rau ca nu am apucat sa pun la prins .a nu trecut a dat coltul si al portocaliu al mare dar am reusit s aprind pui precum si bicolorul a decedat dar tot asa am reusti sa prind unu mic ..
 

sini

Well-Known Member
Eu i-am tuns pe toti. Am pus in apa ce am tuns,dar numai cel caramiziu a facut radacini. Ceilalti lastari s-au dus.

Mi-as dori din acestia comuni, in special alb. Nu imi trebuie raritati.
 

Mariabt

Member
Sini, dar si albul e o raritate :) Cat despre raritati, nici pomeneala...caut rosu pentru ca l-am avut si era tare frumos dar ma multumesc si eu cu cei mai obisnuiti. Din ce am avut au mers bine pana in februarie cand au inceput sa se innegreasca din varf si dusi au fost :(
Geo, multumim, cel putin eu, raman la faza de a privi :*
 

sini

Well-Known Member
Eu l-am luat de la "ramonna.sunphoto"
Are pui ,dar neetichetati.Cand infloresc,ii scoate la vanzare.Am mai luat alb si roz.
 

adite

Active Member
M-am inscris si eu la ea. Sper sa mai aiba cu flori rosii. Nu mai vreau altii anul acesta. Mai am trei de anul trecut pe care nu i-am mai tuns si sunt lungi si cu putine frunze. Singurul pe care l-am tuns partial, a murit dupa putin timp si n-am mai incercat si cu ceilalti. Am seminte si astept sa se incalzeasca ca sa le seman.
 
Sus