Abraham Darby (David Austin)

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Bantuin-d pe aici :D am vazut ca anul asta nu a pus nimeni poza la trandafirul asta superb ,asa ca am adus eu o poza :p
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Majoritatea trandafirilor englezesti (si Darby) sunt shrubi adica arbustivi. Sigur se pot face foarte mari dar e mai greu cu iernile noastre.
Urcatori Austin asa cum zice catalogul sau sunt: A Shropshire Lad, Crown Princess Margaret, Graham Thomas, James Galway, Teasing Georgia ... Dar si astia tot cam arbustivi sunt.
 

andreya

Member
ai dreptate mirceaspc, ma gandeam ca poate cineva a avut totusi curaj (si a reusit) sa il conduca drept urcator. Bantui si eu prin forum visand la trandafiri:-D
 

adrianam

Well-Known Member
Pe HMF se plang ca se strica florile la ploaie. Si ca este foarte sensibil la patarea neagra!
Cum s-a comportat pana acum la voi?
Merita un loc in gradina?
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Eu zic ca e un must have. Sigur nu e perfect, dar cred ca este printre cei mai reusiti trandafiri Austin. Si miroase ...
Nu degeaba e locul 1 in topul favoritilor pe HMF.
 

adrianam

Well-Known Member
Adica florile stricate de ploaie nu se mai observa printre florile care arata frumos?
S-au trebuie curatat si, daca nu mai ploua urmeaza un nou val frumos?
Intreb pentru ca eu am patru trandafiri la care se strica florile la ploaie ( Red Eden, Souvenir de la Malmaison, Blush Noisette, Sombreuil) si inca, parca nu i-as indeparta, Adica le-as mai da vre-o doi ani. Desi Red Eden nu prea isi mai merita locul, tocmai din cauza florilor patate si uratite de ploaie.
 
Ultima editare:

mirceaspc

Active Member
Moderator
Este un trandafir cu remontanta excelenta. Inflorire continua cum zice HMF. Eu il stiu cam tot timpul inflorit. Chiar daca se strica sau ai cad face repede altele.
 

adrianam

Well-Known Member
Daca e sa il iau, la anul, ca acum deja am prea multi comandati si nu stiu pe unde ii voi mai pune.
Plus ca am de mutat de la campie la munte mai multi!
 

WDTSTEFF

New Member
Buna seara!
Pentru ca tot aveam foto recente, am zis sa pun si eu doua.
Prima e din 6, iar cea de-a doua din 19 decembrie.
IMG_20151206_123136.jpg IMG_20151219_152501.jpg
 

geodezia

Well-Known Member
saracele rose tot incerca sa ne bucure cu floricele
am vazut si eu ca mai sunt flori tirzii
la mine icebergul avea si saptamina trecuta floare
dar il am pus linga bucatarie si bate toata ziulica soarele -cind apare -in el
 

LadyBug

Well-Known Member
da, si eu am un trandafir cu flori si altii cu boboci, cred ca si Abraham Darby are cel putin un boboc acum, dar nu am timp deloc sa le fac si lor poze, de obicei ajung noaptea pe la teren si nu iese asa cum trebuie poza cu telefonul...
E o iarna foarte-foarte calduroasa la noi, nu ma plang :)
 

andreya

Member
Am un Abraham in ghiveci dar nu stiu unde sa il plantez:nu stiu:. Am tot googalit si degeaba. Unde il aveti plantat?! Soare? Putina umbra?! Cat de mare se face?!
 
Sus