10 Thuja inalti care mor incet! se usuca

Mac

New Member
Bine v-am gasit!!
Mac imi spun amicii si sunt din Timisoara.

la sfarsitul lui Aprilie am plantat 10 plante Thuja din pepiniera Simeria, inaltime aprox 2.7-3m

i-am plantat cu tot cu pamantul in care au fost livrati , urmand instructiunile care mi-au fost date.
acum 2 luni in urma au inceput sa se usuce incet, de la baza spre varf.

i-am stropit cu Topsin, si alta substanta pentru paraziti , cum m-au sfatuit cei de la Glissando.
Tin sa mentionez ca pamantul aici este cam de proasta calitate, nu se prea fac legumele in el, nu se dezvolta bine.

Dava aveti sfaturi pentru a-i salva , va sunt recunoscator!







 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
buna,
probabil au Didymascella thujina,una din bolile cele mai frecvente a tuia :?
totusi eu as face macar o sesizare la pepiniera respeciva,avand vedere ca l-ai luat anul asta,sunt detul de mari si ma gandesc ca nu au fost ieftini,si in starea asta nu prea sunt estetici :(

edit:partile afectate trebuie taiate si arse si tratament cu solutii care contin cupru.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Probabil ca sunt plante de import, neaclimatizate. Am patit si eu acelasi lucru cu un gard viu de tuia care s-a uscat complet la 1 an de la plantare. Pe vremea aia nu aveam nicio treaba cu gradinaritul si i-am lasat pe 'experti' sa planteze amenajeze gradina.
Am avut camelie in gradina care, evident, a murit, ilex variegat globular, o frumusete de arbust de aproape 1 m in diametru care a murit dupa prima iarna si faimosul gard viu de tuia care s-a uscat.

Vorbeste cu cei de la pepiniera de unde i-ai luat si vezi daca poti recupera ceva. Si inca un sfat: ia-ti plante pe care le vezi in curtile vecinilor si arata bine. Daca sunt ok la ei inseamna ca se potrivesc conditiilor de mediu similare cu cele pe care le-ai putea avea si tu in gradina.
 

Roxana Peled

Active Member
Marea majoritate a pomisorilor de Thuja mor la cateva luni de la plantare, motiv pentru care eu nu am incercat niciodata sa plantez asa ceva. A incercat fratele meu de vreo 3 ori cu acelasi rezultat catastrofal de fiecare data :(

Am vazut insa niste pomisori superbi in gradina unei cunostinte si am intrebat cum de a reusit sa-i pastreze in viata. Mi-a spus ca secretul e sa-i plantezi in nisip. La plantare se face o groapa mare care se umple cu un amestec de nisip (majoritar) cu putin pamant (eu as pune niste turba si ceva usor/bine drenat, gen pamant de padure).

Sfatul meu este sa ii scoti de unde sunt plantati, sa le largesti putin groapa de plantare si sa o umpli cu nisip, apoi sa-i replantezi. Daca ti se pare prea multa munca incearca macar cu unul dintre ei sa vezi daca asta ar fi fost o solutie.
 
Sus