Începător bonsai

Mihai2016

New Member
Bună ziua am achiziționat un bonsai ficus retușa și aș avea o întrebare dacă s-ar putea sa mai ajutati, aș vrea să îi schimb pământul dar faza e că nu găsesc pământ pentru bonsai ( akadama , pokon etc..) întrebarea mea ar fi aș putea să îi pun orice pământ de exterior ? că din câte am citit merge și pământ de exterior. A cam început să piardă a și din frunze .Stau Grecia și aici cam greu de găsește dacă ați putea să mă ajutați și pe mine cu câteva sfaturi aș fi recunoscător.
 

marq

Member
salut,
nu stiu daca e cel mai potrivit moment sa-i schimbi pamantul pe caldurile astea. Daca stai in Grecia cred ca gasesti si acolo pietris marunt si nisip pe care le poti amesteca cu orice pamant gasit in florarii.
 

ame

New Member
am citit ca la 2 ani se tunde radacina bonsaiului cu conditia ca tulpina sa aiba circumferinta de minim un centimetru, insa bonsaiul meu are tulpina asemanatoare unui fir de iarba ca dimensiune dar creste foarte mult in inaltime, are 2 ani si cam 60 cm. e momentul sa ii tund radacina? multumesc!
 

crysty

Active Member
am citit ca la 2 ani se tunde radacina bonsaiului cu conditia ca tulpina sa aiba circumferinta de minim un centimetru, insa bonsaiul meu are tulpina asemanatoare unui fir de iarba ca dimensiune dar creste foarte mult in inaltime, are 2 ani si cam 60 cm. e momentul sa ii tund radacina? multumesc!
Ce fel de bonsai o sa iasa daca are tulpina foarte subtire si lunga ? Ori faceti arbust pitic decorativ ori bonsai normal ori bonsai-urias ? Ar trebui scurtata si tulpina dar depinde de tipul plantei si puterea de lastarire. Probabil s-a lungit din cauza luminii slabe caz in care planta este anemica si orice tundere indiferent ca e pe radacina sau tulpina va fi ca o lovitura de ciocan pentru planta. Asa ca ar trebui scoasa planta afara sa se caleasca 1 luna macar, dar sa o prindeti de un arac ca o rupe vantul inainte de termen. In videoul de mai jos (tot canalul youtube are clipuri numai despre bonsai) , un crescator profesionist de bonsai recomanda ca bonsaiului sa fie facuta toaletarea radacinilor si adaugata pamant nou odata la fiecare 3-5 ani.
Dar depinde si de specie, crescatorul ala profesionist se axeaza cred ca mai mult pe conifere si anume ienupar.
Nu scoateti tot pamantul de pe radacini si nu adaugati ingrasamant timp de vreo 2 luni ca sa nu ii arda radacinile scurtate.
 
Ultima editare:
Sus