Pe frunzele bonsaiului meu e toamna sau ..se usuca?

Alecsandru

New Member
Buna ziua , comunitate!

Anu' trecut prin decembrie mi'am cumparat un bonsai ( ulm chinezesc cred ca este ). De atunci tot ce am facut e sa il ud prin metoda scufunsarii de fiecare data cand pamantul parea uscat , il mai stropeam din cand in cand pe frunze (nu folosesc apa de la robinet, doar cumparata -Borsec , in general ). I s'au mai uscat frunzele , au cazut, au crescut altele dar acum mi se pare ca nu mai cad frunzele cu toate ca sunt uscate si mi'e ca s a uscat cu totul. Ma gandesc sa ii schimb pamantul si vasul si sa ii pun si fertilizator. Intrebarule mele sunt ..vasul trebuie sa fie neaparat din portelan ? Ce pamant sa iau pentru el? Si cu ce sa'l fertilizez?

Ieri mi'am mai luat unul. E cel mai verde. Despre el ce puteti spune? Are cineva idee ce este? Sa ii schimb vasul? Ma bate gandul sa ii pun pe amandoi intr'un vas mare sa fac ca o minipadure. Ar merge? Unde as putea gasi un vas mare de peste 30 cm?

Va multumesc!
 

Atașamente

adrianam

Well-Known Member
Si mie mi se pare uscat.
Rupe crengutele si daca troznesc atunci este uscat.
In cazul in care crenguta se indoaie fara sa se rupa, atunci portiunea respectiva inca mai are viata.
 

Alecsandru

New Member
Multumesc pentru raspuns , Adrian. Eu totusi nu am sa renunt la el . I`am schimbat pamantul , il ud si i`am pus si un pic de ingrasamant. Sper sa invie...
 

crysty

Active Member
zgarii coaja trunchiului cu ceva ,putin intr-un loc si vezi daca e verde sau umeda . Daca crezi ca isi revine si intentionezi sa il vinzi/faci cadou pe viitor atunci nu il zgaria ca lasi semne pe el.
Cat despre ala nou pare un fel de salcam sau o fi ceva din familia salcamului. Nu recomand mutarea imediata in alt vas pana nu sta sa se adapteze la noul mediu temperatura/lumina/rata de udare/etc.
Ce pamant trebuie ? nu stiu ce sa spun , este la dedeman pamant pentru bonsai la saculet dar nu stiu daca e scump, daca se merita, daca se poate imita, etc.
Ce fertilizant sa folosesti? Cred ca se gaseste ingrasamant lichid special pentru bonsai dar ca si varianta mai ieftina de inlocuit atunci te gandesti ca atat timp bonsaiul e mai mult o expozitie de frunze si nu productie de flori/fructe atunci un ingrasamant normal,usor (probabil NPK 10-5-5) cu continut axat pe azot ,ca cel pentru gazon, dar e bine sa mai intrebi ,sa mai culegi informatii . Daca are si microelemente e si mai bun ca si astea previn ingalbenirea frunzelor.
De mutat amandoi in acelasi ghiveci pentru efect de minipadure ? nu e rea ideea dar trebuie sa fie un vas mai maricel . Nu e neaparat sa fie portelan si nici de lut si nici de plastic, principalul e cum il ingrijesti, sa nu il uzi in exces si nici prea rar. E ca condusul masinii, trebuie sa tii tot timpul cate putin volanul din scurt sa nu o ia razna masina. Posibil sa se usuce frunzele daca intra in repaus dar si daca ai udat in exces ceea ce duce la putrezirea radacinilor.
Vas la 30 cm sau peste probabil este foarte scump sau greu de gasit, poti sa iti faci unul , vezi pe youtube metode, scrii la cautare "bonsai cement pot" si o sa gasesti o gramada de idei , una este mai jos afisata :
Il vopsesti cu vopsea acrilica ca aia este ecologica si acopera adezivul de gresie/cimentul ca sa nu elibereze chimicale pentru plante pana se mai invecheste. Dar daca nu ai rabdare si timp liber atunci nu te apuca.
Multi chinezi au tendinta sa decoreze pamantul de la bonsai si cu mici figurine ca la un terrarium sau mini landscape in care pui mini figuri.
Bonsaiul din imagine cred ca este buxus.Iar ca si covor verde nu te chinui cu muschi ca nu rezista decat daca nu are parte de soare deloc si udat cu apa de ploaie, ci poti sa incerci cu suculente.

sau
Nisip colorat se gaseste la dedeman, am vazut eu acolo de cumparat .
Niste buxus o sa imi iau si eu si o sa incerc ceva in vasele facute de mine (maini) dar pe viitor, ca acum am o comanda la cineva de 4 bucati :

 
Ultima editare:
Sus