Frunze moi la orhidee

mya marya

New Member
Buna ziua! Stie cineva de ce mi se inmoaie frunzele la orhidee , apar si ca niste striatii pe frunze ca si cum s-ar vesteji . Multumesc.
 

Cami234

New Member
De obicei cauza este lipsa de apa, deshidratarea. Radacinile cum sunt, sanatoase? Eu am patit asa cu o orhidee Phalaenopsis recent cumparata, avea 3 tije florale si frunzele moi, am scos-o din ghiveci sa vad ce se intampla si am constat ca avea foarte putine radacini sanatoase, asa ca am decis sa tai florile si sa le tin in apa, iar planta si-a revenit in 2-3 saptamani - ea nu avea suficiente radacini sa intretina frunzele si florile si se deshidrata incet. Este vorba de orhidee Phalaenopsis? Daca da, ar trebui sa aiba ghiveci transparent si sa se vada radacini prin el.
 

mya marya

New Member
Da este Phalaenopsis , radacinile se vad in ghiveci chiar sanatoase , acum sa vad poate o scot din ghiveciul ei sa vad cum se comporta celelalte radacini , multumesc oricum.
 

Bubisor

New Member
Buna ziua! Și orhideea mea este la fel.Inițial i.am schimbat substratul cu pământ de orhidee,i a mers bine până când au apărut niște gandacei mici pe pământ,apoi am cumpărat scoarță dar de atunci îi merge tot mai rău,e palita și rădăcinile i s.au uscat.
 

Roxanna

Active Member
Din cauza ca nu are decat cateva radacini scurte, nu ajunge decat la partea superioara a mediului care se usuca foarte repede. Acesta este motivul pentru care se deshidrateaza. Trebuie udata mai des, o data la 2-3 zile pana cand radacinile noi mai cresc un pic.
 

Bubisor

New Member
Am evitat să O mai ud în ultima vreme,ci doar O pulverizez pe frunze și substrat de 2-3 ori/zi. Este bine așa?Sau trebuie să O ud mai serios? Substratul este ud de la jumate in jos.
 

Roxanna

Active Member
Am evitat să O mai ud în ultima vreme,ci doar O pulverizez pe frunze și substrat de 2-3 ori/zi. Este bine așa?Sau trebuie să O ud mai serios? Substratul este ud de la jumate in jos.
Nu o pulveriza pe frunze, uda substratul. Nu o ajuta cu nimic faptul ca mediul e ud de la jumatate in jos cand radacinutele ei nu ajung decat la suprafata. Acolo trebuie sa fie umiditate. Incearca sa pulverizezi scoarta la suprafata, fara sa uzi frunzele sau trunchiul plantei, sau uda prin scufundare mai des. In plus, foloseste un bat si leaga trunchiul plantei ca sa fie fix in ghiveci. De fiecare data cand se misca, risti sa fie lezate varfurile radacinilor.
 
Ultima editare:

Bubisor

New Member
Am cumpărat azi o orhidee cu 5 lei,dar nu știu dacă are șanse să.si revină. Trunchiul pare putrezit.IMG_20170315_140833.jpg IMG_20170315_140843.jpg IMG_20170315_140833.jpg IMG_20170315_140843.jpg
 

Mary27

New Member
Bună! După cum arată rădăcina eu zic că are șanse mari. Eu am cumpărat în decursul anilor 5 orhidee la reducere pt că erau foarte uscate și toate sunt acum superbe. Succes și ție!
 

Roxanna

Active Member
In primul rand, ar trebui sa vedem poze fara plasticul acela. Apoi, ar trebui curatate toate frunzele care sunt galbene la baza (varful nu conteaza, pastreaza-le pe cele care sunt verzi in locul unde incep din trunchi, daca e vreuna) si vedem ce ramane. Mijlocul este verde? Dar baza plantei, de unde incep radacinile? De-abia dupa ce stim aceste lucruri putem sa estimam ce va fi cu planta.
Daca trunchiul este putrezit in intregime, din pacate nu mai are sanse, indiferent cum arata radacinile. Daca a mai ramas ceva in viata din trunchiul plantei, sunt sanse sa supravietuiasca sau sa produca o plantuta noua la baza.
 

CristianG

Well-Known Member
Dacă centrul este distrus și nu mai este nimic verde, cu siguranță că ai cumpărat-o degeaba chiar dacă rădăcinile sunt verzi. Planta este compromisă și în curând se vor usca și rădăcinile!:gandit::(
 

CristianG

Well-Known Member
Ajutor..sfaturi?
Prea multă apă...Udă orhideea mai puțin! Trebuie să existe perioade de repaus între udări...Doar când rădăcinile sunt albe poți uda orhideea...Are multă apă! Se pare că o uzi des....Ar necesita o schimbare a ghiveciului și eliminarea tuturor rădăcinilor putrezite! Nu știu dacă te pricepi la transplantat orhidee....
 

Adrian Stan

New Member
I-au cazut florile si de aproximativ 2 luni a ramas in acelas stadiu. Nu știu dacă are șanse sa-si revina.
Are cineva un sfat?
 

CristianG

Well-Known Member
Rădăcinile sunt bune.....Planta a suferit arsuri solare! Nu o mai pune în plin soare..Umbrește orhideea când este prea cald. Planta este ok! A suferit arsuri solare, atâta tot...Ar trebui să îți facă alte frunze dacă centrul bazal nu este afectat și el. ;-):-DSucces!
 

victor

Active Member
Bună ziua! Planta a fost și este atacată de dăunători. După părerea mea, sunt păianjenii roșii. Puteți face proba, ștergând frunzele cu puțină vată. Dacă vata se colorează maroniu sau roșiatic, sigur sunt păianjenii roșii. Am încercuit locul unde dăunătorii au ros din testura frunzei și în curând locul acela va arăta asemănător cu rana aceea necrozată.
 

Atașamente

Tanya

New Member
Bună ziua! Planta a fost și este atacată de dăunători. După părerea mea, sunt păianjenii roșii. Puteți face proba, ștergând frunzele cu puțină vată. Dacă vata se colorează maroniu sau roșiatic, sigur sunt păianjenii roșii. Am încercuit locul unde dăunătorii au ros din testura frunzei și în curând locul acela va arăta asemănător cu rana aceea necrozată.

dar unde sunt acei paianjeni? se vad cu ochiul liber?
 

Raluca1986

New Member
Buna! Am nevoie de ajutorul vostru :( . Orchideele mele au o problema , frunzele sunt foarte moi, mentionz ca de doi ani le am in acelasi loc , astazi am scos una din ghiveci sa vad cum arata radacina , substratul a fost foarte umed si era plin de niste insecte ff mici inguste albe ,rapide( le ud 1 data pe saptamana ) , am indepartat ce era putrezit la una. la cealalta nu m-am uitat la radacini. Luni voi merge voi cumpara alt pamant special pentru ele , trebuie sa folosesc o solutie pentru acele insecte mici ? oare din cauza lor au devenit asa? va multumesc anticipat
 

Atașamente

Sus