Orhidee bolnava sau lipsita de apa?

Andraadaa7

New Member
Buna ziua, sunt noua pe aici si postez in speranta ca cineva ma poate ajuta..
Ca sa incep cu un scurt istoric cele 2 phale din poze au vreo 3 anisori(Sunt orhideele de la locul de munca, au fost 5 si au rezistat doar 2) pana sa incep sa am vreo legatura cu plantele/florile intelesesem ca asa este normal sa stea ele, insa dupa ce mi-am achizitionat si eu 2 acasa am inceput sa ma documentez..initial le-am scos din scoarta care nu fusese niciodata schimbata, a trebuit sa tai radacinile in propirtie de 95% pt ca efectiv erau facute praf..le-am plantat in substrat nou si le am pus la lumina, apoi cautand si mai multe informatii am ajuns la concluzia ca este posibil sa fie bolnave intrucat una a inceput sa se zbarceasca iar una are o mica gaura din cauza unei pete negre..asa ca am cumparat un fungicid (topsin) si le am scufundat 5 minute, am curatat vasele bine si am schimbat substratul cu unul 100% scoarta de pin si chipsuri de cocos, banuiesc ca acea zbarceala este datorata faptului ca neavand radacini nu ajung la substratul care inca era putin umed (dar asta am constat ulterior) asa ca am inceput sa le pulverizez la 2 zile substratul cu apa. Ce as putea sa le mai fac? Credeti ca si vor reveni? Cea zbarcita a facut si un keiki si fara sa ma gandesc prea mult....l-aIMAG1496.jpg IMAG1498.jpg m mutat separat insa nu cred ca am facut prea bine, am pus mai multe poze, ele stau la o fereastra orientata care SE si nefiind umezeala le am pus 2 recipiente cu apa pe langa, lumina au..variatie de temp zi/noapte este. Mai au vreo sansa?:( mentionez ca au avut su tije florale insa au fost taiate de niste colege..IMAG1487.jpg IMAG1489.jpg
 

Atașamente

Sus