Tulpina trandafirilor se innegreste si usuca foarte repede.

goodmans

Member
Buna ziua,

Postez in speranta ca voi gasi ajutorul necesar pentru combaterea unui daunator pe care nu l-am identificat inca.
De anul trecut,orice butas de trandafir pe care il plantez in micuta mea gradina se usuca si moare.
Am incercat sa ii plantez de toamna.Diverse soiuri de trandafiri de la diversi producatori.Rezista bine pana primavara unii chiar infloresc dupa care,tulpina incepe sa se innegreasca si in cateva zile este complet uscat.
Am incercat sa plantez primavara devreme si rezultatul este acelasi.
Vad ca sint atacate si tufe de trandafiri vechi de cativa ani cu care nu am avut probleme pana acum 2 ani.
In gradina mai sint diverse plante care nu sufera de vreo boala.Am un liliac alb,un artar japonez,tufe de coacaz,iasomie,etc.
Singura a suferit de ceva asemanator a fost orhideea setalata dar am taiat ramurile afectate si se pare ca este salvata.
Nu folosesc insecticide sau alte substante,nici macar ingrasaminte.
De curiozitate am plantat 2 butasi in ghiveci iar aceia nu par afectati de nimic.Trag banuiala ca infestarea provine din sol si nu stiu cu ce sa tratez si cum.

Recent am fost la cineva in vizita,care avea o gradina superba,plina de flori dar care se plangea de aceeasi problema.Se uscau trandafirii.

Astept cu interes sfaturile voastre.
Cu stima,
Cristi
 

soeurmarie

Member
Buna ziua,

Postez in speranta ca voi gasi ajutorul necesar pentru combaterea unui daunator pe care nu l-am identificat inca.
De anul trecut,orice butas de trandafir pe care il plantez in micuta mea gradina se usuca si moare.
Am incercat sa ii plantez de toamna.Diverse soiuri de trandafiri de la diversi producatori.Rezista bine pana primavara unii chiar infloresc dupa care,tulpina incepe sa se innegreasca si in cateva zile este complet uscat.
Am incercat sa plantez primavara devreme si rezultatul este acelasi.
Vad ca sint atacate si tufe de trandafiri vechi de cativa ani cu care nu am avut probleme pana acum 2 ani.
In gradina mai sint diverse plante care nu sufera de vreo boala.Am un liliac alb,un artar japonez,tufe de coacaz,iasomie,etc.
Singura a suferit de ceva asemanator a fost orhideea setalata dar am taiat ramurile afectate si se pare ca este salvata.
Nu folosesc insecticide sau alte substante,nici macar ingrasaminte.
De curiozitate am plantat 2 butasi in ghiveci iar aceia nu par afectati de nimic.Trag banuiala ca infestarea provine din sol si nu stiu cu ce sa tratez si cum.

Recent am fost la cineva in vizita,care avea o gradina superba,plina de flori dar care se plangea de aceeasi problema.Se uscau trandafirii.

Astept cu interes sfaturile voastre.
Cu stima,
Cristi
 

Camik

Active Member
Am gasit in pamant la trandafiri viermele Carabus.Am tratat cu Force.Acelasi vierme l-am gasit si in ghiveciul magnoliei Genie,doar ca acolo se pare ca-si facusera cuib.Am gasit 15 viermi cam de 3,5cm.
 

goodmans

Member
Buna,
imediat ce ajung acasa am sa scot ultimele doua "ramasite" si le voi poza/studia.
Am apucat sa vorbesc cu cineva care lucreaza in domeniu si mi-a zis ca sint sanse foarte mari sa fie vorba de un vierme ce ataca radacinile si tulpinile trandafirilor.
Mi-a recomandat sa trec pe la ea sa-mi dea o solutie care trateaza solul,nu stiu exact ce anume dar am sa va spun imediat ce intru in posesia ei.
De plantat alti trandafiri...abia la anul din pacate,dupa ce fac cateva tratamente asupra solului.

Stima.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poate fi si cancerul bacterian, care afectaze radacina...sau cancerul lastarilor...
 
Sus