Wabi Kusa

Silviu Man

Member
Salut!

Revin cu acest proiect in format de jurnal. Nu stiu daca aceasta este cea mai potrivita sectiune pentru el, nu am gasit nimic mai potrivit.

Inspirat de un coleg de pe alt forum, Leon, m-am gindit ca n-ar fi rau sa incerc un wabi kusa. Dupa nano si gradinite, in asteptarea unei perioade cind sa fiu mai liber si sa ma "inham" la un "400" si un paludarium, mi-am zis ca un wabi kusa nu imi va lua prea mult timp. Asa ca ...

Dupa citeva discutii cu "sefa" (stiti cine e sefa oricarei case, apartament, in fine, locuinte : acea delicata persoana care, de cite ori vrei sa-ti faci un acvariu incepe cu "unde il mai pui si pe asta" si temina cu "asta cit mai costa") si explicindu-i ca wabi kusa e un fel de aranjament vegetal, poti sa-l plimbi prin casa, il pui pe masa cind ai musafiri, etc. a cedat si astfel i-am gasit locul.





Am comandat un bol (21/24). Am vazut ca tehnica de baza se refera la invelirea bolului cu folie adeziva si perforarea acesteia dupa citeva saptamini, astfel incit sa adaptezi treptat plantele crescute submers la viata emersa. Insa mi s-a parut destul de grosolana. Asa ca m-am gindit la o alta solutie : pe marginile bolului am pus o garnitura de tip cheder si am confectionat un capac din sticla.






Astfel, in bol va fi reprodus un efect de sera care va permite plantelor sa se adapteze treptat.

Urmeaza materialele si metoda de lucru :






Am pus substratul de sustinere, care joaca si rol de depozitar al apei ...




... si cel universal plus pietrele de decor.





Apoi am plantat bolul :





Evident, HC. Apoi Utricularia graminifolia (stinga) si Marsilea hirsuta (dreapta).

Am atasat garnitura din plastic pe marginea bolului ...




... capacul si sistemul CO2! Plus lampa de 11 W.




Dupa care m-am rugat sa mearga!

Dupa o saptamina :




Dupa doua saptamini (plantele au inceput sa ocupe bine terenul) :







In sfirsit, dupa trei saptamini :




... si acum :





Conform cu ce am citit despre wabi kusa, ar trebui sa incep faza de "eliberare" din efectul de sera creat in bol. Dar mai astept citeva zile si incerc prin inlocuirea capacului cu unul cu mai multe gauri, pe care sa le decopar treptat. Sper sa mearga!
 

gomez99

Well-Known Member
interesant, imi place ideea cu cararea. poate ca ai putea incerca ceva de genul asta, imi pare ca se preteaza bine dpdv al microclimatului:
http://image.dhgate.com/0x0/f2/albu/g3/M00/21/57/rBVaHFV_bJOAKXHMAAC6nTNlUuY226.jpg
daca nu te pasioneaza neaparat chestia cu plantele de apa, poti incerca o kokedama, care merge cu plante obisnuite, chiar unele foarte comune, ierburi colorate samd.
http://cdn.homelife.com.au/images/63033/kokedama-resized-20160825112516~q75,dx800y-u1r1g0,c--.jpg

La mine discutia cu sefa e mult mai concisa: "Esti nebun!!!" Numa ca n-are efect, ca eu am acte.
 
Ultima editare:

Silviu Man

Member
interesant, imi place ideea cu cararea. poate ca ai putea incerca ceva de genul asta, imi pare ca se preteaza bine dpdv al microclimatului:
http://image.dhgate.com/0x0/f2/albu/g3/M00/21/57/rBVaHFV_bJOAKXHMAAC6nTNlUuY226.jpg
daca nu te pasioneaza neaparat chestia cu plantele de apa, poti incerca o kokedama, care merge cu plante obisnuite, chiar unele foarte comune, ierburi colorate samd.
http://cdn.homelife.com.au/images/63033/kokedama-resized-20160825112516~q75,dx800y-u1r1g0,c--.jpg

La mine discutia cu sefa e mult mai concisa: "Esti nebun!!!" Numa ca n-are efect, ca eu am acte.
Da, m-a batut gindul si la acelea dar acum sunt in faza in care pregatesc un proiect acvaristic mai ambitios (350 litri, plantat, cu decoruri speciale, cu citiva arbori din radacini si moss, ...) si imi ia tot timpul liber, trebuie sa fie gata in septembrie pentru ca apoi e mai greu cu animalutele. Oricum, pentru acest proiect, voi avea doua wabi kusa de cite 10 litri fiecare, in care imi pregatesc plantele pentru acvariu. Numai ca proiectul va decurge altfel : voi planta soiuri de plante de acvariu crescute emers, in-vitro, pe gel si le voi adapta treptat la viata submersa, prin inundarea controlata. Plantele de tip gazon vor fi plantate pe un substrat nutritiv care va fi sustinut de o plasa sintetica, asternuta pe un substrat de pietris. Incerc sa obtin niste zone plantate gata, un fel de gazon rulou, pentru plantarea submersa in panta. Deci, un wabi kusa ... invers! Daca ti se pare interesant, revin cu poze din principalele faze.
 

gomez99

Well-Known Member
he, he, suferinta mare!
in unele tari din lume se practica plantatul de iarba pe un suport de burete celulozic. asta ca sa se poata minca cu tot cu suport. da poate pe un burete de plastic ar merge daca nu e cazul de mincat
 
Sus