Bujorul Arbustiv -Paeonia Suffruticosa

LadyBug

Well-Known Member
E bine de stiut, pentru cei care o patesc: la inceputul primaverii m-am pomenit ca un arbustiv pur si simplu era mancar de la baza tulpinii si a cazut cu totul. Eram tare suparata pt ca ma gandeam ca l-am pierdut, dar se pare ca ii creste o noua tulpinita! Insa tot nu m-am lamurit de ce a fost atacat initial: am vazut vreo 2-3viermisori foarte mici in tulpina veche, cea care a cazut, dar nu prea cred ca ei l-au doborat, pt ca era ciuruit bine la baza.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sa nu fie vreun iepure sau alta rozatoare. Da, daca sint ingropati suficient da adinc au shansa sa dea din nou lastari din radacina. E mportant de retinut ca majoritatea celor arbustivi sint altoiti pe o radacina de bujor ierbos si poate da si aia lastari. Daca sint ingropati adinc la plantare, pot sa apara muguri pe partea subterana a bujorului arbustin si in felul asta apar lastari noi care practic sint o ramnificatie din tulpina principala

La mine intr-un an (acum vre-o 5-6 ani ) toti mugurii au fost devorati,se pare ca avind proprietati medicinale au fost haliti de ceva animale.... probabil pasari. De atunci mama ii acopera peste iarna cu o plasa cu ochiuri.


E bine de stiut, pentru cei care o patesc: la inceputul primaverii m-am pomenit ca un arbustiv pur si simplu era mancar de la baza tulpinii si a cazut cu totul. Eram tare suparata pt ca ma gandeam ca l-am pierdut, dar se pare ca ii creste o noua tulpinita! Insa tot nu m-am lamurit de ce a fost atacat initial: am vazut vreo 2-3viermisori foarte mici in tulpina veche, cea care a cazut, dar nu prea cred ca ei l-au doborat, pt ca era ciuruit bine la baza.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ala portocaliu-caisa parca e Spellbinder , si sint 2 bordo inchis... unul e Vesuvian, alalalt e Hephestos.
 

Silva

New Member
Buna ! De la un furnizor de plante ( vestit ! ) am primit astazi un arbustiv mov cu varful taiat. In ce masura credeti ca e afectat ? Cum sa procedez ? Sa sun la furnizor ? E mare paguba? A fost 85 Ron...IMG_20180416_174838.jpg IMG_20180416_174811.jpg IMG_20180416_174749.jpg IMG_20180416_174838.jpg IMG_20180416_174811.jpg IMG_20180416_174749.jpg
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
nu cred ca e mare paguba... acolo probabil a fost bobocul. La 85 de roni e totusi cam scump.... dar daca il plantezi la loc bun o sa se descurce fara probleme.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
da, citiva din aia plantati in 2010-2011 au deja de 1 metru si 20-30 de boboci, din pacate vre-o 2 i-am pierdut si 3 refuza sa duca bobocii pina la inflorire.

Au mai inflorit:


 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
na asa am patiti si eu anul trecu bocboci mari frumosi mi se lungisera cohii si poc s-au uscat eu am pus pe seama faptului la nu i-am udat anul asta la fel sunt plini de floare sa vad ce si cum ca nu mai stau cu ochii pe ei
 
Sus