Va rog sa ma ajutati...

Andrei Pupaza

New Member
Am niste lamai si mandarini in ghiveci si din cauza ca le am scos afara s au decolorat frunzele si imi este frica sa nu moara .....ce ar trebui sa fac cu ele ??? va rog ajutati ma !!20170422_140156.jpg
 

victor

Active Member
Dacă nu a înghețat substratul, vor da alte frunze.
Ar fi bun un tratament foliar și unul de udare ușoară a substratului cu o soluție de amalgerol, pentru eliminarea stresului cauzat de frig.
Și eu am în jur de 20 de lămâi, pe care i-am prins, au cam un an de zile. Unii chiar au făcut flori, dar nu le-am lăsat, chinuiau inutil planta, oricum nu puteau să le țină.
Mai am 2 lămâi mari, unul mijlociu și 3 mai mici și toți au lâmâi.Unul rămăsese fără frunze, dar acum a început să vegeteze la greu.Are și el o lămâie măricică.
Curaj, va vegeta curând!:-)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu e nicio problema , lasa-l afara in soare , acele frunze si-au mancat traiul :) vor altele noi rezistente la soare.
Udare moderata , preferabil de la ploi daca nu ... cu ajutor uman.

Insa e bine sa ii dai ceva azot in perioada cat e primavara ca sa poate regenera muguri vegetativi

Succes!
 

Andrei Pupaza

New Member
va multumesc foarte mult pentru sfaturi , acum sunt mai linistit , momentan nu le am pus azot dar in schimb le am udat cu o solutie speciala pentru citrice , e de ajuns ? sau mai pun si azot ?
 
Sus