Florile din gradina 2017

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Na pai cu uscatorul de par poti sa rezolvi problema zapezii partial si sa dai ghioceilor o zona fara zapada ... si cu soare direct.....;-)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit (Martie):
Ghioceii timpurii s-au terminal si cei tarzii inca nu au inflorit, insa corcusii si spanzul se dau in spectacol.



Irish timpurii:



Viburnum Farreri



Spanz -hellebore





 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumos, frumos...eu sunt la capitolul zambile acum dar am ales unele cu flori "rare", ca pe vremea bunicii...n-am mai vazut demult astfel de zambile. Evident ca le-am cumparat la intamplare :-D. Imi creste si menta variegata de la Anknic (multumesc, Anca), mi-au rasarit si caldarusele plantate asta toamna si am vazut narcise si niste lalele mai precoce care au boboc si stau sa se deschida :)

WP_20170313_001.jpg WP_20170313_002.jpg
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bujorii arbustivi sint foarte pusi pe treaba... asa aratau in Martie 4 si 10 acum deja se vad bobocii la unii.(apropos unii sint foarte timpurii au deja boboci si unii sint foarte tarzii abia se vad mugurii), aia ierbosi abia au mijit nasul din pamint.... deci mai e ceva.

- cel mai timpuriu

 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce frumos! Narcisele albe sunt superbe, mai ales cea batuta. Primavara, primavara :)!!!

Inflorituri (doar cateva) si la mine. Ieri, intr-un magazin de gradinarit mi s-a lipit de mana o caldarusa roz cu galben si un bujor in ghiveci cu o tona de boboci mari, formati. Pur si simplu n-am putut sa nu-i iau! Teoretic ar trebui ca bujorul meu sa fie alb, practic, cum mi-o fi norocul :)
Mi-a ramas gandul la niste tufe superbe de astilbe...cred ca week-endul viitor nu le ratez :)


 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Tu ai si urme de zapada... sau mi se pare mie ? ;-) Primula aia galben cu rosu e foarte reusita....
 
Sus