Yamadori 2017

Incriptat

Member
Sfarsit de februarie am plecat prin curte pentru a alege ceva pomuleti care vor fi tratati la locul lor natal si cine stie, dupa 1-3 anisori sa ii scoatem pentru ai pastra in vas.
 

Atașamente

george.r

Member
Salut,
Unul dintre ei chiar are potential. In 3 ani poti sa il indrepti in directia dorita...
La ceilalti va fi mult de munca.
Poate fac si eu o iesire in weekend...
 

Incriptat

Member
Ziua buna!

La care te referi? Am sa mai fac ceva poze cu copacei, aici sunt in posibilitatea de a alege dintr-un numar foarte mare si majoritatea as vrea sa ii lucrez la nocul natal. Sunt incepator si mi-ar pica bine niste indrumari de la oameni mai experimentati.

Multumesc frumos!
 

george.r

Member
Salut,
Ma refer la acesta:

Parerea mea este ca are o baza buna si o miscare frumoasa in trunchi. Problema va fi cicatrizarea dupa eliminarea ramurii din stanga. Dar se rezolva partial in timp...
Nici eu nu sunt foarte experimentat, dar ma descurc.
Multumesc pentru invitatie :), suna bine, dar este cam lung drumul...
 

Incriptat

Member
Astazi am mai gasit unul care vreau sa il scot sa il pun intr-o lada din scanduri in piatra concasata+perlit+turba, ce proportii imi recomanzi?
Este mult mai grosut si are si ceva muguri sub taietura si ceva lastari la baza.IMG_1556.JPG


Si inca unul
 

Atașamente

george.r

Member
Salut,
Eu personal as alege al doilea copacel...
Pentru oricare dintre ei as merge pe o lada de 40*30*17cm... Din pacate eu merg pe ghivece ceva mai mici, dar balconul mic imi limiteaza optiunile pt ghivece.
Eu personal nu mai folosesc turba (sau alte substraturi de genul) mai mult de 10-20% din totalul substratului. Si intotdeauna trecut prin sita/ciur, iar tot ce e mai mic de 1mm aruncat. Vara trecuta erau sa moara toti copaceii din cauza procentului prea mare de substrat cu granulatie foarte mica (cativa copacei au fost pastrati cu o parte din substratul initial si am adaugat prea multa turba). Asa ca eu merg pe granulatii de la 1-2mm pana la 10mm. Substratul cu granulatie mica se taseaza, udarea este foarte dificila, procentul de aer din sol este foarte mic... La cei cu substrat de granulatie mare nu am avut inca probleme nici de seceta, nici de supra-udare.
Succes!
 

Incriptat

Member
Multumesc frumos de sfaturi! Ieri seara am facut cateva lazi din lemn cam dimensiunile date de tine, una chiar mai mare, zilele astea am sa ii trasfer si eventual ii bag cu tot cu lada si intr0un sac mare menajer, negru, sa mentin umiditatea..
Al doilea are cam 7-6cm in diagonala, primul 5-4cm
 

george.r

Member
Pentru putin!
Atentie si cu sacul si mentinerea umiditatii...nu prea e necesara la un copac fara frunze. Acestia vor face doar mucegai.
Este nevoie de umiditate mare la copacii cu frunze pentru a reduce transpiratia. Aici nu este cazul.
 

marq

Member
Salut,
ei, dintre toti imi place asta ultimul,gorunul, casa asa ceva trebuie sa cauti, copaci care au suferit diverse accidente. Nu recolta toate vreascurile fara ramificati, zic in general. Posibil sa ma insel dar din poze nu par a merita toti atentia. Oricum, daca nu ajungi sa defrisezi toata padurea, merita sa incerci diverse tehnici pe mai multi copacei. Te invidiez ca stai in padure (sau aproape de ea), eu pe balcon am mai multe dezamagiri decat reusite - copacilor le place in aer liber cu perioade de umbrire peste zi. La mine bate soarele toata ziulica pe perioada verii, pe exterior mai adie un vant dar la interior temperaturile stau mut si bine peste 30 grade (in miezul verii si 40 cred).
E bun ca vrei sa-i lucrezi pe locul lor dar daca in viitor vrei sa-i pui in vase, cred ca n-ar fi rau sa-i scoti acum, sa vezi ce radacini au si sa le tunzi pe cele mai lungi de... 1 m sa zicem anul asta, apoi la anul reduci la 70 cm, apoi urmatorul an la 50 si tot asa vreo 5 ani apoi mutati in lazi inca o perioada (2-3 ani) si abia dupa aia in ghivece/vase ceramica. O adaptare lenta iti va garanta o reusita mai mare.

Pareri personale, tu vei invata din propriile erori.
 

Incriptat

Member
Multumesc frumos pentru sfaturi.
M-am gandit sa amenajez un spatiu pt ai muta intr0un substrat mai anorganic din primavara asta, pe unii. Sa vad totusi ce radacini au.
Am gasit zilele aste si un prunus spinosa interesant, am sa atasez aici o poza cu el.
Bafta cu copaceii!
 

Atașamente

marq

Member
Da, copaceii/arbustii astia cresc frumos, au potential. O varianta mai domestica si mai putin pretentioasa e corcodusul care are cresteri mult mai rapide.
Succes cu tot ce gasesti.
 
Sus