Spanz (Helleborus)

clematite

Well-Known Member
Ce varietati frumoase ai, popgeo, am si eu cativa, care stau bine :-) ba, unul a fost inflorit in august :) Aceasta a fost prima lui
inflorire, daca nu cadea zapada pe el, inca mai vedeam florile.
WP_20161124_004.jpg
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Buna Eliza, d a mai sint cred un numar de bucati de spanz. Poti sa o suni pe mama la numarul din oferta sa vezi ce mai are, dar se poate face tranzactia mai la primavara...

Buna ziua, de un timp caut sa cumpar la un pret nu prea exageat, cum am gasit, planta spanz. Vad ca oferiti din preaplinul dumneavoastra. Sunt fascinata de aceste flori si, cum am o gradinita mica si cam umbrita vara, cred ca s-ar potrivi. Am mai cumparat, de la ungradinar olandez, din nordul Romaniei, cred de la Oradea, dar nu s-a prins. Daca mentineti oferta, va rog, contactati-ma, mare mi-ar fi bucuria. Cu incantare, Eliza

Superba floarea clematite, la mine nu prea inflresc in august.... doar in 2014 s-a intimplat minunea odata, alta data s-a iintimplat in iulie.

In mod normal imi infloreste doar unul din cei colorati in noiembrie-decembrie si apoi si in primavara. Restul de colorati doar in primavara.
 

clematite

Well-Known Member
I-am descoperit tarziu, :) ca pe multe alte flori :), dar sunt foarte frumosi; la o convorbire cu producatorul, am inteles ca tot ce reste din seminte sufera (in bine) niste modificari de la polenizare, si nu mai ies la fel, asa ca, la fel ca si la caldaruse, o sa fie nuante si nuantari :)
Mai nou, la varietatile importante, se fac un fel de inmultiri controlate, cam ca la altoire, ca sa controleze culoarea si forma, iar pretul este dublu :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata citeva flori in afara sezonului de la plante din rasad... culmea.. astea sint cele de iarna... dar poate ca sint hibridizate cu cele de primavara. Au mai fost flori sporadice si in Iulie/August/Septembrie la cele de primavara... la cele de iarna foarte rar. Probabil ca depinde de cantitatea de apa.


 

clematite

Well-Known Member
Iata citeva flori in afara sezonului de la plante din rasad... culmea.. astea sint cele de iarna... dar poate ca sint hibridizate cu cele de primavara. Au mai fost flori sporadice si in Iulie/August/Septembrie la cele de primavara... la cele de iarna foarte rar. Probabil ca depinde de cantitatea de apa.


Cred ca depinde si de variatiile de temperatura, alternarea asta cu zile foarte calde si zile reci, ii induce in eroare.
 

popescu gp

Well-Known Member
D-le Geo v-am scris si un mesaj,dar cred ca nu l-ati primit si indraznesc sa va scriu si aici poate ma onorati cu un raspuns;eu am 3 soiuri de heleboerus:alb simplu,verde simplu,mov simplu;din seminte s-au mai raspandit si din ce am citit sunt sanse sa-si modifice nuantele de culoare asa ca de abia astept sa vad ce va mai fi anul acesta caci pe unii i-am mai mutat din locul in care au rasarit.As dori sa stiu daca din bogatia de culori cele aveti ,contra cost aveti ceva disponibil de heleborue anul acesta inafara de culorile de care v-am amintit.Cu multumirile de rigoarepentru un eventual raspuns.Cu stima
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am fost plecat de acasa aproape 3 saptamini.... nu am avut access la internet decit sporadic.


Spanz - Hellebores:








 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu stiu ce problema ai tu cu vulpile.... dar pe asta nu il maninca mai nimic. E planta medicinala si e destul de toxica.... in general nu e dranjata de nimic.... pt medicina se folosesc doze mici sau foarte mici pt ca e o planta cu efect foarte potent.
 
Nu ma tem c-o sa-l mănânce, însă noaptea sapa prin grădina ca turbatele. Azi noapte, de exemplu, au făcut ditamai craterul lângă rododendroni, aproape de rădăcina. Ma tem doar sa nu îl rupă :(.
 
Sus