Oncidium sharry baby

Roxana-Iuliana

New Member
Buna seara :-) stie cineva cumva de unde as putea sa comand/ fac rost de planta asta in Romania? Ce am gasit pe amazon si ebay dar fara transport in Romania:-(
 

Roxanna

Active Member
Eu am comandat o data de pe e-bay, din Malaezia. Dar a fost complicat. Plantele au ajuns peste 6 saptamani, in stare jalnica. Una a putrezit pe drum. Restul erau deshidratate, le căzuseră frunzele, rădăcinile uscate... Am avut probleme si la posta, aproape să nu mi le dea...
Deci, nu recomand.
M-am ales, totusi, cu doi pui de sharry baby, cel putin asta scria pe eticheta si cu o phal violacea. Au supraviețuit si cresc încet, dar nu ma astept la flori prea curand.
 
Ultima editare:

Roxana-Iuliana

New Member
Si mie mi-e frica sa nu le primesc intr-o stare jalnica mai ales ca as da si multi bani :3 o sa mai incerc sa fac rost din tara dar daca nu poatee poaatee o sa ma risc sa comand :-D
 

Roxanna

Active Member
Dupa experienta de data trecuta, eu nu as mai comanda din afara UE. Dar daca găsesti la o seră de incredere din Germania, Franta sau Anglia, eu zic ca e de preferat, in ciuda pretului mai mare.
 

CristianG

Well-Known Member

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Super frumoasa! Daca-i merge atat de bine...desi cred ca si daca o plantezi va fi ok. Apropo de plantat, am vazut la gradina botanica Vanda care era plantata exact ca o orhidee obisnuita si-i mergea foarte bine. Eu stiu ca m-am chinuit cu vandele...pe viitor o sa incerc si varianta plantat.
 

CristianG

Well-Known Member
Super frumoasa! Daca-i merge atat de bine...desi cred ca si daca o plantezi va fi ok. Apropo de plantat, am vazut la gradina botanica Vanda care era plantata exact ca o orhidee obisnuita si-i mergea foarte bine. Eu stiu ca m-am chinuit cu vandele...pe viitor o sa incerc si varianta plantat.
Am văzut că acest gen de orhidee oncidium, poate să fie crescută și în vase, pahare...Depinde de dimensiunea plantei! Nu știu...Eu așa am cumpărat-o! O să o las așa să văd cum îi merge... Eu am Vanda și le țin în vase. Nu am probleme cu ele! Nu aș încerca să le pun în substrat! Mă gândesc că așa s-au obișnuit..:visator::gandit::blush:
 

Roxanna

Active Member
Eu cred ca ar trebui plantata. Oncidium au radacini foarte fine si se deshidrateaza repede in aerul uscat din casa, care nu se compara cu umiditatea din sera. Ar trebui udat de mai mai multe ori pe zi ca sa supravietuiasca. Iar sa tii apa mereu in vaza nu as recomanda, la o clima cu patru anotimpuri ca a noastra. Vara ar merge, dar in rest probabil ar putrezi. Am observat asta la radacinile care ajung in partea de jos a mastilor de ghiveci pentru orhidee, si ating apa. Vara cresc intr-o fericire, iarna putrezesc...
Oricum, sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea! De unde ai cumparat-o? Eu nu am vazut niciodata oncidium twinkle in Romania.
 
Ultima editare:

CristianG

Well-Known Member
Eu cred ca ar trebui plantata. Oncidium au radacini foarte fine si se deshidrateaza repede in aerul uscat din casa, care nu se compara cu umiditatea din sera. Ar trebui udat de mai mai multe ori pe zi ca sa supravietuiasca. Iar sa tii apa mereu in vaza nu as recomanda, la o clima cu patru anotimpuri ca a noastra. Vara ar merge, dar in rest probabil ar putrezi. Am observat asta la radacinile care ajung in partea de jos a mastilor de ghiveci pentru orhidee, si ating apa. Vara cresc intr-o fericire, iarna putrezesc...
Oricum, sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea! De unde ai cumparat-o? Eu nu am vazut niciodata oncidium twinkle in Romania.
Am găsit-o la o florărie din interiorul Carrefour! :) Am înțeles că acest tip de orhidee se pretează pentru water culture! O să văd cum îi merge..În orice caz, miroase tare frumos!
 

Cami234

New Member
Am găsit-o la o florărie din interiorul Carrefour! :) Am înțeles că acest tip de orhidee se pretează pentru water culture! O să văd cum îi merge..În orice caz, miroase tare frumos!
si pretul cum a fost? pe masura raritatii? erau mai multe culori? (nici eu n-am vazut inca twinkle la noi)
 

Roxanna

Active Member
Va rog, primul care gaseste sa anunte si sa ia si pentru ceilalti. Ca intoarcem serviciul cu alta ocazie. Si ca tot veni vorba, la Carrefour Baneasa mai erau ieri Colmanara Masai red si oncidium Katrin Zoch, la reducere, 16 ron.
 
Sus