Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei"

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Edelweiss

Active Member
Super de tot!
Exact asa am avut si eu. Cand se vor infasura petalele laterale isi va dezvalui floarea adevarata frumusete :D
Bafta mare cu ea! :D
 

Blitz

Active Member
Superb papucel! :D :D :D

Eu de fapt stiam in blonzimea mea ca orhidee=papucul doamnei. Deci ASTA este orhideea :oops:
 

anadometia

Member
Sarselia,superb!felicitari pt papucelul varatec.Ai mei au doar noi plantute in crestere,nu vor inca sa faca floricica.
 

Edelweiss

Active Member
Blitz a spus:
Superb papucel! :D :D :D

Eu de fapt stiam in blonzimea mea ca orhidee=papucul doamnei. Deci ASTA este orhideea :oops:
Lumea spune "papuc" la orice orhi care are floarea asa...cypripedium calceolus...etc...de fapt ea este papuculk doamnei, c.calceolus. Dar cred ca e denumirea asta in toate partile globului in limba respectiva :D
 

Kati

Active Member
Anadometia, asa sunt si ai mei deocamdata :D
Sarselia, superb papucel! Parca-parca mi-a venit si mie pofta sa-i vad pe ai mei infloriti odata :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Va multumim si eu si papucul pentru gandurile bune!
Si pe mine m-a mirat aceasta inflorire la el pentru ca ceilalti la fel ca si ai vostri cresc si atat.
Cred ca pentru ca eram in cautare de sandale s-a gandit sa infloreasca el.
:rofl: :rofl: :rofl:
 

nely

Member
Este superb papucelul, Sarselia felicitari si sper sa fie harnicut in continuare sa te bucure cu flori :wink:
 

michaela

Active Member
Papucelul meu, dupa ce a reinflorit , a produs si niste.... bace?! parca ar dezvolta mici radacinute... cand m-am intors din vacanta nu mi-a venit sa cred.... oare ce-ar trebui sa fac cu ele? :) se vor dezvolta plantute asa? :? sau trebuie sa fac ceva cu ele...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bacele care au ramas dupa caderea florilor sunt "ovarele" plantei.Daca sunt fertilizate ajung sa faca seminte.
Nu stiu ce sa zic....
S-ar putea sa ai seminte desi sunt foarte rare cazurile in care ajung la maturitate.
Oricum sa ne tii la curent cu evolutia lor!
 

michaela

Active Member
Deci.... sunt seminte? :? si oare cand se vor usca... coace? stau asa de aproape o luna (de cand am venit acasa :) ) si.... nici o schimbare :?
Normal ca va spun ce mai fac.... si eu sunt oarecum impresionata de plantuta asta :oops: :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Se poate sa ramana asa mult timp dupa care dintr-o data sa se ingalbeneasca si sa cada.
Citeam si eu pe internet ca nu prea reuseste nimeni cu ele in conditii de apartament.Dar cine stie??
 

michaela

Active Member
Ha! .... cine stie?... in nici un caz eu !! :eek: :rofl:
Sa nu ai vreo indoiala.... :rofl:
Imi cere prea mult papucelul asta, zau asa! :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus