Inmultire Physallis

claude

Well-Known Member
Moderator
Dragilor, vreti sa spuneti ca Physalis-ul meu din gradina, care, pe langa spatiul rezervat lui, mi se intinde pe unde nici nu ma gandesc, e comestibil???? :eek: Sa ne-ntelegem bine: al meu rezista afara si inca cum! Si n-are nici o problema sa se-nmulteasca... Niste lastarei care-mi invadasera lalelele le-am plantat intr-o doara in alt loc, mai la periferie si n-au avut nici o problema sa supravietuiasca... Asa ca nu va inteleg neczurile cu semanatul si inmultitul lor!!! Eu il recoltez cu bat cu tot ca e decorativ uscat... Deci, revin la ce ma framanta: e comestibil sau nu??? :)
 

presco

Active Member
Physalis alkekengii cu fructe rosii- stiu ca este varianta decorativa pe care multa lume o are prin gradini
Physalis peruviana cu fructe portocalii --stiu ca e varianta comestibila din supermarket
 

sicamin

Member
Eu am din acesta in gradina si este rezistent . Am de 3 ani in gradina si a rezistat. Nu am incercat gustul lor inca.


 

sicamin

Member
Danero ,scriu repede mesajul ,ca sa nu-si faca efectul fructul de physalis mancat. :rofl: :rofl: . Are gust acrisor si o multime de seminte. :evil:
Uite va pun o poza sa vedeti cum arata si daca vreti ,gustati :wink:


Eu am pus direct in gradina(prin aprilie) continutul a 3 fructe si am avut o multime de plante. In primul an nu au inflorit ,dar in al doilea au facut multe flori micute albe ,dar fructele sant de efect.
 

sicamin

Member
Mie asa mi s-a spus ,ca sant comestibile ,dar cum am avut doar 3 fructe ,am vrut sa fac o recolta mai "bogata". :rofl: Oricum sa stiti ca am un caine care daca il scapam in gradina ,se ducea direct la fructe si le manca asa cu coaja. Si acum am cainele ,inca traieste. :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sicamin a spus:
Mie asa mi s-a spus ,ca sant comestibile ,dar cum am avut doar 3 fructe ,am vrut sa fac o recolta mai "bogata". :rofl: Oricum sa stiti ca am un caine care daca il scapam in gradina ,se ducea direct la fructe si le manca asa cu coaja. Si acum am cainele ,inca traieste. :evil:
Sicamin draga, m-ai convins! :) La vara o sa le gust si eu pe ale mele...daca a supravietuit cainele tau... :rofl: Oricum, mai trilulilu decat sunt deja nu cred sa se mai poata :rofl: :rofl: :rofl:
 
  • Like
Reactions: YAN

Aura

Member
Cum ???voua va e teama sa mancati fructe de physalis???vai, ce bune sunt! nimeni nu a vrut sa manance din familie, doar eu... :oops:
dar chiar sunt parfumate.Mi-au placut.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aura a spus:
Cum ???voua va e teama sa mancati fructe de physalis???vai, ce bune sunt! nimeni nu a vrut sa manance din familie, doar eu... :oops:
dar chiar sunt parfumate.Mi-au placut.
Aura, cele care le-ai mancat tu erau de-astea obisnuite, de gradina, sau din specia care o gasesti si la supermarket? Si n-ai avut nici un simptom ciudat dup-aia? :)
 

Aura

Member
eu am mancat din acelea cumparate de la supermarchet. Erau galbene .Dar as manca si din cele puse in gradina. N-am probleme din acestea.Nu-i ceva scarbos, e fruct ...si la urma urmei de ce nu s-ar manca ?au fost ele testate de multi altii inaintea noastra.Serios, au un gust bun. Si daca ar fi necomestibile si periculoase...nu s-ar folosi ca ornament la prajituri. Am vazut ca in scopuri din acestea sunt folosite.
uitati-le aici, ca le-am si fotografiat.
http://gardenbreizh.org/photos/Aura/photo-308221.html
Aura
 

presco

Active Member
Da.... Aura, din astea mancam si noi la greu ....noi ne refeream la cele rosii care cresc spontan prin paduri si care sunt folosite in gradina pentru decor.
 

Aura

Member
din acestea ..n-am avut ocazia sa mamanc...nu am avut ocazia..ca daca as fi avut... :oops: nu mai ramanea nimic....
 
Sus