Epiphyllum

D

dyayzh

Guest
Vedeti fetele mele ca a meritat osteneala pazitului? Superba floare si o cred pe Cristiana cand spune de miros. :D
 

Cristiana

Member
Floarea este deschisa si acum, mi-a facut o mare-mare bucurie. Acum trebuie sa institui un program de recuperare al epiphyllium-ilor din dotare, care au avut vremuri grele pana am tinut porumbei. Pasarile astea, cu tot nisipul din curte au preferat sa ciuguleasca substratul lor, si i-au trantit de nenumarate ori de pe unde erau pusi, sunt plini de frunze rupte, lovite :( . Pe langa asta, doua ierni au stat la caldura, nu am stiut de perioada de repaos la racoare, acum le-am ochit deja un loc unde isi vor petrece iarna in liniste.
 
D

dyayzh

Guest
Pentru o inflorire abundenta, sau macar pentru o floricica....ii tinem peste iarna la racoare si lumina? Sau cum?!?
 

Cristiana

Member
Familia mea de epi e tot afara, si parca mai vanjos au lastarit in ultima perioada, o gramada de lastari rosiatici. Cat timp ii mai tineti afara la aer? E cazul sa ma gandesc deja la transfer in casa?
 
D

dyayzh

Guest
Eu am sa-i tin iarna asta in temperaturi optime pentru o inflorire bogata, frumoasa, etc..etc. In schimb, daca nici asa nu ma bucura cu flori...la iarna viitoare ii tin pe calorifer :rofl:
 

blueheart_d

Member
care e temperatura minima la care se poate pastra epi peste iarna? al meu ce l-am primit n-a facut flori anul asta. sper ca la anul iese ceva. acum sunt chiar "suparata" si as face pe undeva comenzi pt o colectie de epi.
 

Roxana

Active Member
din cate am mai citit pe aici nu suporta temperaturile mai mici de 15 grade, peste iarna, dar s-ar putea sa ma insel.
 

MONIS

Member
al meu a stat bine-mersi la racoare si uscat,acum ca a inceput sa lastareasca...beneficiaza de caldura si apa...e rosu,dar mai am un pui galben....care se lafaie la caldura.. :D
 

Claudiavis

Active Member
Fetelor, pina la urma eu sint tot intr-o mare dilema:

- unii zic ca epy sint cactusi, deci le trebuie pamint de cactusi, altii zic ca sint epifite, deci le merge bine cu pamint de orhidici
- unii zic ca sint cactusi,d eci udati rar, altii zic ca in mediul lor natural e tot timpul umed, deci trebuie udati des
- unii zic ca sint cactusi, deci tre' sa stea in plin soare, altii zic ca in mediul natural stau prin frunzisul copacilor, deci stau mai bine la umbra

Eu am 5 varietati, i-am tinut pina acum in pamint Terravita usor, nu i-am udat decit o data pe saptamina, ba in ultima perioada chiar mai rar, ca s-au umflat foarte tare. Cresc extrem de anemic si mai mult dau lastari de-aia subtiri, decit stemuri zdrvene. I-am tinut la soare, i-am tinut la umbra, n-am observat vreo accelerare a cresterii (sint la fel de "mari" aproape ca atunci cind i-am luat). Ii am de vreo 3 ani. Voi ziceti ca cresc intr-un an cit altii in 10, dar la mine... vai de capul lor. CE SA LE MAI FAC???? :cry: :cry: :cry:
 

angela draganoiu

Active Member
Claudia eu nu stiu ce sint cactusi sau suculente dar cu siguranta le trebuie repaos de iarna la rece si fara apa din noiembrie pina in martie. cu toate astea ai mamei mele sint pusi in pamint obisnuit de florarie insa stau la rece (ii tine pe scara blocului unde nu e incalzire) ii uda tot timpul iar vara ii duce afara in curte la soare si se umplu de flori rosu-portocaliu de o frumusete.
 

Claudiavis

Active Member
Aha, deci cred ca pamintul e o problema. Multumesc, Angela! Daca mai aveti si alte sfaturi, va rog frumos sa imi spuneti si mie din experienta voastra.
 

daisy111

Active Member
Am si eu unul ffff batran ce sta de atatia ani in pamant de gradina si e foarte mare.Vara il tin la fantana unde ajunge soarele de pe la 2-3 pana seara si asta-vara mi-a inflorit intr-o veselie.Iarna il tin int-o magazie cu alti cactusi unde este frig,uneori au fost ierni asa de frig de-mi degera merele in magazie,dar el mi-a rezistat eroic,defapt si toti cactusii mi-au rezistat.Iar apa ii puneam o data/luna cand imi aduceam aminte :oops: ....si sincer iainte,nu stiam de repausul apei la cactusi. :D
Bafta cu el! :wink:
 

MONIS

Member
vad ca are deja un bobocel....l-am adus la caldura....mie de obicei imi inflorea vara....nu stiu ce i-a venit.... :D
 
Sus