Trandafirul meu japonez, se ingalbenesc frunzele si cad

ghinita.monika

New Member
Buna ziua , am avut probleme cu hibiscusul meu ,care pana in prezent a fost perfect sanatos , de o vreme am gasit panze de paianjeni.La inceput am curatat si spalat planta ,dar a continuat cu tot mai multa panza.Am cumparat un pesticid contra acarieni ,musculite si mai multe .este si fundicid .Am scapat de panza de paianjen ,nici nu a mai reaparat dar de atuncea ( 6,7 zile in urma) frunzele incep sa se ingalbeneasca cat mai multe .Nu stiu cum as mai putea ajuta planta .este pe pervaz pe balcon inchis ,este cald dar nu soare direct.Am mai stropit frunzele cu apa, si am udat mai mult in ultimele zile deoarece este mai cald .poate ma puteti ajuta cu cateva idei.Va multumesc
 

ghinita.monika

New Member
cum il cheama pe pesticid?
niste poze ar fi de ajutor (cu hibiscusul, nu cu pesticidul) :)
Buna seara .Frunzele care au fost ingalbenite le-am indepartat deja in mare parte
 

Atașamente

gomez99

Well-Known Member
buna ziua
pesticidul e slab. ce se vinde la supermarket sau florarii sint solutii piretroide slabe, pentru ca nu sint autorizate sa vinda produse categorizate ca toxice. ce va trebuie se gaseste la fitofarmacii sau online.
eu as face asa:
- o pulverizare cu cropmax sau un ingrasamint echilibrat ceva gen NPK 10-10-10. cropmaxul e bun in perioada de vegetatie odata la 5-6 saptamini
- dupa 48h o pulverizare amanuntita si pe sub frunze, cu Mospilan + Voliam Targo
- la o saptamina o pulverizare amanuntita cu Nissorun + Milbecknoc
- la o saptamina o pulverizare cu dithane + score (pentru linistea sufleteasca, nu cred ca ce se vede in poza e ceva fungic)
- o pulverizare cu cropmax sau un ingrasamint echilibrat ceva gen NPK 10-10-10
dupa chestia asta ar trebui sa isi revina
stropirile se fac la 2-3 ore dupa ce ati pus apa la planta fara sa udati frunzele, ca regula generala hidratarea hibiscusului se face cind pamintul este uscat, nu mentineti apa in farfurioara
 

ghinita.monika

New Member
buna ziua
pesticidul e slab. ce se vinde la supermarket sau florarii sint solutii piretroide slabe, pentru ca nu sint autorizate sa vinda produse categorizate ca toxice. ce va trebuie se gaseste la fitofarmacii sau online.
eu as face asa:
- o pulverizare cu cropmax sau un ingrasamint echilibrat ceva gen NPK 10-10-10. cropmaxul e bun in perioada de vegetatie odata la 5-6 saptamini
- dupa 48h o pulverizare amanuntita si pe sub frunze, cu Mospilan + Voliam Targo
- la o saptamina o pulverizare amanuntita cu Nissorun + Milbecknoc
- la o saptamina o pulverizare cu dithane + score (pentru linistea sufleteasca, nu cred ca ce se vede in poza e ceva fungic)
- o pulverizare cu cropmax sau un ingrasamint echilibrat ceva gen NPK 10-10-10
dupa chestia asta ar trebui sa isi revina
stropirile se fac la 2-3 ore dupa ce ati pus apa la planta fara sa udati frunzele, ca regula generala hidratarea hibiscusului se face cind pamintul este uscat, nu mentineti apa in farfurioara
Buna ziua multumesc pentru raspuns , eu sunt doar incepatoare la crestere hibiscus , am plante care nu au avut asemenea probleme niciodata ...o sa incerc sa caut pe net despre solutiile ce ati scris , m-ati incurcat un pic ca nu ma pricep la ele.s-au voi merge la o fitofarmacie sa mi se explice acolo ca e greu ce ati scris . pana in prezent a inflorit atata de frumos si dintr-o data sa intamplat.desii ud zilnic ca este cald si stropesc si frunzele, lumina au ,nu soare direct.va multumesc inca o data pt informatii.
 
Sus