Florile din gradina 2020

crysty

Active Member
Daca le-ati plantat in gradina probabil aveti garantia ca pericolul inghetului la sol a trecut :-D
Eu nu as recomanda asta sa se faca decat dupa 15 martie cel devreme daca e altceva inafara de bulboase.
Sau probabil am inteles gresit si nu e vorba de plantat afara ci doar in ghiveci . :-)
 

lelia

Well-Known Member
Sunt minunate! Sa te bucuri de ele!
Erica e spectaculoasă, un vis!
Perisul din poza 2 de cand e in grădina? E o plantă care ma atrage dar nu m-am inteles cu ea.
 

Richelieu

Well-Known Member
Mulţumesc! Are vreo doi ani, e specie pitica, a trecut cu bine peste iarna si peste vara dar cam suferă, nu are condiții pentru dezvoltare optimă.
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc pentru raspuns! Cred ca se comporta ca si azaleele, ar trebui să-și dea drumul, pentru că erica arată superb, iar ea e destul de pretențioasă.
 
Leila, sa te bucuri de ele!
o întrebare, totuși: in penultimul tău post, ce este in cea de a 7a poza? Ma refer la acel Bell (clopoțel?) portocaliu?
multumesc mult.
 

tugatita

Member
Buna ziua dragilor ! Am primit in martie un ghiveci de rhododendron plin de boboci ,l-am lasat afara (locuiesc in Uk) si de atunci tot la fel a ramas nu s a deschis nici macar o floare.Cand ud parca pamantul tot pietros rsmane nu este poros Va rog,daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, multumesc !
 

Atașamente

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Buna ziua dragilor ! Am primit in martie un ghiveci de rhododendron plin de boboci ,l-am lasat afara (locuiesc in Uk) si de atunci tot la fel a ramas nu s a deschis nici macar o floare.Cand ud parca pamantul tot pietros rsmane nu este poros Va rog,daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, multumesc !
Ghiveciul e mic pt Rhodo...... si s-ar putea ca pamintul sa nu fie bun....... eu spun sa il pun in sol.... in pamint de rhodo... si ai sa vezi ca se descurca mult mai bine....... daca pamintul e tare ca betonul... atunci poate e ok sa il scufinzi intr-o galeata cu apa cit sa se umezeasca bine pamintul din ghiveci.
 

lelia

Well-Known Member
Leila, sa te bucuri de ele!
o întrebare, totuși: in penultimul tău post, ce este in cea de a 7a poza? Ma refer la acel Bell (clopoțel?) portocaliu?
multumesc mult.
Mulțumesc!
Clopoțelul se numeste fritillaria imperialism si e un fel de crin ce înflorește în preajma paștelui.
 

crysty

Active Member
Mulțumesc mult, Lelia. Intr-adevar, superb! O sa caut și eu prin magazine.
La dedeman aduce rizomi de fritilaria ca ma duceam mereu in fiecare an cand aduceau bulbi si rizomi de flori. Problema e ca stiu ca le aduceau prin februarie odata cu semintele noi si nu stiu daca la vremea asta se mai gasesc , dar incercati , mai ales ca se da liber de la starea de urgenta pe 15 mai . Dar mai e o problema ca lumea alege ce e mai bun la inceput si la urma raman si se usuca pe rafturi.
 
Sus