cand se face musuroirea?

AlexandraRoscu

New Member
Buna ziua tuturor, si La multi ani! :)

Va scriu si eu cu cateva intrebari. De putin timp m-am mutat la curte, si nu stiu cand si daca trebuie sa musuroiesc trandafirii.
Am citit pe internet, diferite articole, care spun ca trebuie musuroiti atunci cand temperaturile sunt negative ziua si noaptea, dupa ce le cad frunzele.
Sunt din Bucuresti, pana acum temperaturile au fost pozitive ziua, iar trandafirii mei au inca frunze (le-au cazut foarte putine).
Am un catarator mare (neidentificat), plus 2 David Austin plantati in martie 2019 (Claire Austin catarator si Roald Dahl).

De asemenea, am vazut ceva recomandari sa fie stropiti cu zeama bordeleza, asta ar trebui sa fac dupa ce le cad toate frunzele, sau este ok si acum?

multumesc tare mult pentru ajutor,
Alex
 

crysty

Active Member
Buna dimineata, La Multi Ani deasemenea ! Forumul nu mai este activ ca odinioara si probabilitatea ca sa va raspunda cineva care ingrijeste trandafirii la gradina este foarte mica. Eu stau in galati la bloc dar am avut grija de niste trandafiri pe la vreo 2 gradini contra cost pentru vreo 4 anisori si vreau sa spun ca niciodata nu am folosit zeama bordeleza la trandafiri din diverse motive si anume :
-zeama bordeleza este un fungicid slab de contact care se folosea pe vremea comunismului pentrui ca pe atunci nu existau prea multe optiuni. In ziua de azi sunt aparute o gramada de fungicide pe baza de cupru mult mai concentrate in cupru care sunt mai eficiente.
- nu am tratat boli fungice la trandafiri decat fainarea si asta o faceam cu thiovit. Si daca am avut nevoiie sa fac tratament antifungic am folosit altele precum score care un fungicid sistemic cu spectru larg de actiune.
Zeama bordeleza este slaba si doar de contact (adica nu este sistemica care sa patrunda in vasele capilare ale plantei si nici in fructe si legume si tocmai de aceea este aprobata de UE ca se poate folosi in tratamentele bio din agricultura bineinteles daca se spala fructele/legumele inainte de consum.
Aici gasiti mai multe detalii despre zeama bordeleza http://www.horticultorul.ro/insecte-boli-daunatori-fungicide-insecticide-ingrasaminte-pesticide/zeama-bordeleza/ dar nu detule detalii pentru ca se specifica ca se foloseste si la trandafiri dar nu anume cum ,ci tratamentul generalizat.
Eu v-as recomanda ca in loc de zeama bordeleza sa cumparati ceva cu mai mult cupru , aveti numele optiunilor alternative in articol. Dar daca credeti ca aveti vreo specie de planta sensibila atunci folositi zeama bordeleza .
Cat despre musuroire la trandafiri am facut asa ceva dar nu chiar in fiecare an si nu am respectat vreun standard ci doar am tras pamant la tulpina si asta mai mult la trandafirii firavi pentru ca am avut de a face mai mult cu trandafiri pitici care astia au betele subtiri . Am tras doar pamant cam de vreo 10 cm inaltime . Si nu au fost probleme. E normal ca lastarii firavi sa inghete iarna sau doar pe jumatatea lungimii dela varf, primavara se vede care a inghetat si ii tundeti cu un foarfece de gradina.
Dar odata ce spuneti ca inca nu au cazut frunzele inseamna ca aveti specii rezistente, adaptate si daca au si o varsta anume si au tulpina groasa la baza atunci merge si fara musuroire . Totusi puteti sa musuroiti ca sa stati linitit(a) si mai ales daca tulpina la baza e mai subtire decat un pix/carioca.

Cand anume sa se faca stropirea cu zeama bordeleza ? Stropirea cu zeama bordeleza la orice fel de planta sau pom nu se face neaparat in scop curativ ci si preventiv adica oricand doar sa nu fie frig tare afara si sa inghete solutia pe plante. De exemplu la pomii fructiferi tratamentele cu solutii pe baza de cupru se fac dupa caderea frunzelor si se foloseste si un ulei horticol pentru a inlesni patrunderea substantei in scoarta copacului. O sa vedeti in comert ca astfel de tratamente exista sub numele de "pachet de tratament" si contine si ulei horticol doar sa puneti apa dar astfel de pachete sunt scumpe si doar pentru pomii fructiferi .
Cand anume trebuie stropiti ? Nu stiu sigur sa va spun dar cred ca merge si acum daca e cald ziua si nu cred ca e neaparat dupa cederea frunzelor pentru ca trandafirii nu au tulpina lemnoasa cu scoarta ca pomii fructiferi , dar mai intrebati si la fitofarmacie.
O sa aveti nevoie mai des de fitofarmacie mai ales vara asa ca trebuie sa va cautati una .
In ce priveste cativa trandafiri intr-o gradina este de ajuns sa folositi ce va spune in acel articol si anume daca planta mai are frunze in loc de ulei se foloseste adjuvant pentru insecticide cum ar fi silwet gold sau siltim dar cititi bine articolul ca probabil doar cu aracet ar fi de ajuns din cauza ca zeama bordeleza nu se amesteca cu alte tratamente. Cititi si prospectul produsului si inainte sa stropiti cereti parearea si la o fitofarmacie, cei de acolo sunt obligati sa stie dozaje si in mare parte cum se stropeste.
Si pe AGRO Tv exista o emisiune Ce vor Plantele care o difuzeaza cred ca in fiecare zi la ora 22 in direct si noaptea in reluare de la ora 2. Urmariti frecvent acea emisiune si nu o sa va para rau mai ales ca v-ati mutat la casa cu gradina si sigur veti avea probleme cu insectele vara.

Daca aveti trandafiri frumosi care au inflorit frumos dar credeti ca inca nu si-au arat potentialul la maxim si daca va permiteti o cheltuiala in plus atunci va recomand sa va pregatiti de niste ingrasamant pentru la primavara si daca aveti ocazia sa aduceti mranita de la tara e bine sa incarcati un sac de pe acum si sa o imprastiati pe langa trandafiri inainte de musuroire. Se gasesc si la dedeman saci cu gunoi de grajd de la vaci sau de la pasari dar sunt grei asa ca va luati pe cineva sa va ajute sa care sacul, un sac de gunoi de vaca la vreo 50 litri cred ca ar ajunge pentru cateva tufe de trandafiri. Il imprastiati si lasati asa, nu e cazul sa sapati acum, doar musuroiti daca trebuie . De ce pus acum ? Pentru ca daca ninge, zapada va inmuia si descompune gunoiul si zeama rezultata ajunge in sol la radacini si la primavara cand sapati gradina atunci faceti incorporarea .
 
Ultima editare:

AlexandraRoscu

New Member
Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspuns si detalii.
Pana la urma i-am musuroit aseara, azi noapte au fost -7 grade, si am zis sa nu risc.
Mi-a fost mai teama pentru cei tineri, care acum in martie abia fac un an.
In rest mai am un trandafir batran deja, anul trecut nici nu stiam ce inseamna musuroire, a trecut iarna fara probleme :) A inflorit superb, nu stiu ce trandafir este exact, atasez o poza cu el, poate stie cineva :)


referitor la zeama bordeleza, m-am gandit sa incerc deoarece este mai putin chimic... Anul trecut trandafirul batran a suferit de patare neagra, am stropit cu Triumf si a fost ok.
acum as incerca sa ii stropesc prin februarie cu zeama bordeleza si ulei horticolol Ovipron, ce spuneti?
ca si info Compatibilitate am gasit asa:
Ovipron Top se recomanda a se aplica in perioada de repaus vegetativ, pana inainte de inflorit, in amestec cu Bouillie Bordelaise. Inainte de aplicare efectuati un test de compatibilitate.

referitor la ingrasamant, am pus deja gunoi de grajd anul trecut, iar pentru trandafiri am cumparat unul special pentru ei, sper sa fie ok.

multumesc inca o data, zi frumoasa,
Alexpoza.jpg
 

crysty

Active Member
Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspuns si detalii.
Pana la urma i-am musuroit aseara, azi noapte au fost -7 grade, si am zis sa nu risc.
Mi-a fost mai teama pentru cei tineri, care acum in martie abia fac un an.
In rest mai am un trandafir batran deja, anul trecut nici nu stiam ce inseamna musuroire, a trecut iarna fara probleme :) A inflorit superb, nu stiu ce trandafir este exact, atasez o poza cu el, poate stie cineva :)


referitor la zeama bordeleza, m-am gandit sa incerc deoarece este mai putin chimic... Anul trecut trandafirul batran a suferit de patare neagra, am stropit cu Triumf si a fost ok.
acum as incerca sa ii stropesc prin februarie cu zeama bordeleza si ulei horticolol Ovipron, ce spuneti?
ca si info Compatibilitate am gasit asa:
Ovipron Top se recomanda a se aplica in perioada de repaus vegetativ, pana inainte de inflorit, in amestec cu Bouillie Bordelaise. Inainte de aplicare efectuati un test de compatibilitate.

referitor la ingrasamant, am pus deja gunoi de grajd anul trecut, iar pentru trandafiri am cumparat unul special pentru ei, sper sa fie ok.

multumesc inca o data, zi frumoasa,
AlexVezi atașament 9103
Cu placere, asa a fost si aci azi noapte -7 grade , meteorologic vorbind galatiul si bucurestiul sunt apropiate si clima e de regula foarte identica chiar daca sunt vreo 250km distanta. E bine ca ati musuroit.
Nu stiu ce sa va spun de combinatia zeama bordeleza + ulei horticol pentru ca de 4-5 ani de cand am luat in serios cresterea plantelor nu am folosit zeama bordeleza deloc. De ce sa va indrum gresit, ca nu am folosit.
In ce priveste varul , am folosit in acest rastimp doar var de gradina si ala l-am presarat pe alocuri pe pamant pentru a mai creste pHul ca era 6 .
Zeama bordeleza am folosit.. de fapt ajutat la folosirea ei, cu peste 20 de ani in urma cand faceam vacanta la tara , am ajutat rudele la preparat solutia in butoi ca sa stropeasca pe vita de vie. Si pe atunci nu cred ca exista ulei horticol. Si varul era cumparat de la romii care umblau cu carutele prin sate ca sa il vanda :-D
Deci nu stiu ce sa va spun, dar daca scrie ca se poate folosi si cu zeama bordeleza atunci combinati dar va recomand sa stropiti pe planta undeva de test ,adica exact ce recomanda producatorul.
Va feriti de un tratament chimic si vreti anume zeama bordeleza de parca urmeaza acum sa culegeti florile pentru dulceata daca aveti specie de dulceata , eu personal as folosi altceva ,dar folositi bordeleza daca doriti ca doar nu o sa le faca rau .
Cat despre Triumf nu am auzit de el , va dati seama sunt sute de produse daca nu mii pentru tratamentul plantelor si continua sa apara noi mereu chiar daca multe din ele folosesc aceleasi substante active (ca la medicamente ) si toata diferenta este intre nume si fabrica si pret.

E foarte frumoasa specia din poza, nu stiu denumirea ei, dupa forma florii as zice ca e specie de dulceata :-D

Musuroirea nu este obligatorie dar e recomandata la trandafirii mai subtiri , mai plapanzi si mai ales la zonele de langa ape sau pe dealuri sau la marginea oraselor acolo unde se creeaza curenti si vantul iarna amplifica frigul.
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
ma trandafirul tau e super frumos
stii cum se zice cu sfaturile cel mai bun este al tau
daca trandafirul tau arata asa bine nu te mai chinui cu toate cele
de stropit ziua cind sunt mai mult de 5 grade
da stropeste doar daca e nevoie ca afecteaza albinele pe timp de primvara vara
 

AlexandraRoscu

New Member
multumesc, da, e foarte frumos, se opreau trecatorii sa ii faca poze :)

anul trecut a avut patare neagra, am rezolvat cu Dithane, dar speram sa gasesc un tratament preventiv pe care il pot aplica. As evita, pe cat posibil, tratamentele chimice, atat pentru mediu cat si pentru binele meu (m-am ingrozit cand am citit instructiunile...)

tot cautand solutii, am gasit recomandari pe internet de zeama bordeleza+ulei horticol.
inca ma gandesc daca sa aplic zeama bordeleza, inteleg ca pateaza, iar trandafirul este langa gard.. plus ca suportul trandafirului este metalic, iar solutia corodeaza...
 
Sus