Fritillaria meleagris

Carmen B.

New Member
Am văzut de ceva vreme ce flori frumoase face Fritillaria meleagris și tare mult aș vrea să găsesc bulbi sau semințe.
Mă poate ajuta cineva, vă rog?
Mulțumesc.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai apar toamna prin magazinele care au si sectiune de gradinarit, gen Dedeman si altele. Mie mi se par dificile in cultivare, cel putin la mine in gradina nu merg, o fi solul care nu le place, habar n-am ca n-am avut timp sa investighez aprofundat, ori nu le-a placut ori a mancat ceva bulbii in pamant pentru ca au rasarit in fiecare an tot mai putine iar in anul 3 n-a mai rasarit niciuna
 

Carmen B.

New Member
Deocamdată, deși e iarnă, cred că-s un pic nerăbdătoare. Dacă nu găsesc, o să urmăresc toamna viitoare, mersi.

Păcat că nu s-au păstrat de pe un an pe altul. Am citit diverse comentarii pe ici pe colo, despre îngrijire, iar unii spun că dacă iarna e foarte geroasă, bulbii nu rezistă. Poate asta e explicația...
 

LadyBug

Well-Known Member
Am citit si eu, dar despre alt gen de frittlaria, ca nu rezista afara in gradina, la iernile noastre. Eu am luat bulbi de acmopetala, uva vulpis si mihailovsky, i-am tinut in frigider(am citit ca trebuie sa stea 8 saptamanai la rece, dar nu la temperaturi negative) iar ei au inceput sa creasca dupa o luna si ceva... acum trebuie sa-i plantez in ghivece si n-am timp :)
 

geodezia

Well-Known Member
dar sa stii ca sunt plante mici mici 10-15 cm nu cresc mai mari poate prinzi o comanda la polonezi in primavara eu de acolo am luat sau de la rami 88 de pe sun are un blog cauti la fritilaria
http://gradinahobby.blogspot.ro/
o cauti la lalea dar vad ca nu o are disponibila
 

Claudiavis

Active Member
Fritillaria meleagris nu creste la noi in tara decit in anumite zone, cu clima mai blinda si cu un anumit tip de sol. De exemplu la Herculane si prin citeva zone din Transilvania.
In mediul ei are mai mult de 10-15 cm, dar floarea oricum nu e foarte spectaculoasa. Aici e o poza din natura:

https://picasaweb.google.com/106008926757149452719/MuntiiMehedintiCheileFeregariDomogledCruceaAlba#5906730728273447218

Nu cred ca are rost sa incercati s-o cultivati in gradina, pt ca sint sanse spre 100% sa o pierdeti, cum povesteste Claude mai sus. Scuzati daca va stric visurile... eu am devenit foarte pragmatica cu ce aduc in gradina :-D
 

Inuktikut

New Member
La noi in Maramures se gaseste in arii naturale protejate. Am facut prostia sa iau un bulb acum vreo 10 ani si sa-l aduc acasa. L-am plantat in ghiveci si l-am tinut in balcon deschis peste iarna, chiar daca ghiveciul parea gol (partile aeriene erau uscate de mai mult timp). Mi-a facut surpriza ca in primavara sa infloreasca in ghiveciul respectiv. Din pacate acest lucru s-a intampla o singura data, dupa care bulbul a putrezit (aici a fost de vina entuziasmul meu, dupa ce aproape uitasem ce am in ghiveciul respectiv, asa ca, de bucurie, l-am udat din belsug in ideea de a pastra pamantul umed "ca in padure"). In gradina inca nu am incercat, desi am intentionat recent sa cumpar de la Kaufland sau Dedeman daca gasesc bulbi, insa nu vad nici un motiv pt care nu ar iesi, mai ales daca sunt lasate peste iarna in gradina, ca sa treaca peste perioada rece. Totusi, e o planta care creste la noi si parerea mea e ca ar avea nevoie de conditii asemanatoare cu cele necesare si pentru ghiocei, care infloresc si in padure si in gradini..
 

Inuktikut

New Member
Multumesc, voi urmari la primavara, poate vor avea pe stoc. In privinta florii, mie mi se pare chiar deosebita. Am fost in mai multi ani in rezervatie, numai ca sa fac fotografii cu petalele ca tabla de sah.Fritilaria.JPG Fritilaria1.JPG Fritilaria2.JPG Fritilaria3.JPG
 

Eugen Emeric

New Member
Am văzut de ceva vreme ce flori frumoase face Fritillaria meleagris și tare mult aș vrea să găsesc bulbi sau semințe.
Mă poate ajuta cineva, vă rog?
Mulțumesc.
Fritillaria se dezvolta foarte bine si in tara la noi. Eu am mai multe soiuri in gradina de cativa ani si sunt bine.
Gasiti bulbi la Tulipshop si in alte siteuri care se ocupa cu comercializare bulbi.
 

crysty

Active Member
Fritillaria se dezvolta foarte bine si in tara la noi. Eu am mai multe soiuri in gradina de cativa ani si sunt bine.
Gasiti bulbi la Tulipshop si in alte siteuri care se ocupa cu comercializare bulbi.
Sunt bune si siteurile pentru cand nu gasesti ceva anume sau o specie anume si ti-o doresti mult, dar siteurile dedicate au preturi mari ca sa nu mai spun ca se mai adauga si taxa de transport care poate ajunge pana la 25 de lei . Bineinteles ca exista siteuri printre siteuri, unele chiar au preturi decente la bulbi si seminte dar de exemplu cine sta intr-un oras cu magazin dedeman , pe la sfarsitul lui ianuarie-inceputul lunii februarie, nu stiu exact cand, magazinul primeste seminte noi de flori si bulbi de primavara . Atunci e momentul sa te duci sa iti umpli cosul cu bulbi ca sunt ieftini .
De exemplu pe tulipshop un bulb de begonie curgatoare este 5 lei iar la dedeman eu am cumparat 3 bulbi la punga cu 11-13 lei nu mai stiu excact.
Bineinteles ca si deplasarea la magazin consuma benzina care costa sau bilet de autobuz dar tot iesi mai ieftin daca cumperi mai multi bulbi sau mai cumperi ce mai e nevoie in casa, becuri, baterii, etc. Principalul e sa prinzi zilele de la inceput de cand a primit marfa pentru ca de exemplu dupa 2 saptamani incepe sa ramana rebuturile refuzate de clienti la raft. Eu in fiecare an am fost in aceasta perioada pe la inceput si am ales ce marfa am vrut si aduce si fritillaria dar m-a interesat pe mine begoniile, zambilele, narcise , ...
 

veretregn

Active Member
Mai apar toamna prin magazinele care au si sectiune de gradinarit, gen Dedeman si altele. Mie mi se par dificile in cultivare, cel putin la mine in gradina nu merg, o fi solul care nu le place, habar n-am ca n-am avut timp sa investighez aprofundat, ori nu le-a placut ori a mancat ceva bulbii in pamant pentru ca au rasarit in fiecare an tot mai putine iar in anul 3 n-a mai rasarit niciuna
Nu cred că au nevoie de clima blândă. Eu le cresc in ghivece unele că le mut la pragul casei. Și acestea îngheață bocnă.

Pentru mine sunt facile. Semiumbră daca sunt la Sud. Sol drenajul dar nu nisipos ci pământ de frunze, toamna târziu un strat de compost. Și în perioada de creștere umed. Fertilizări nu neapărat.

Eu le ador in locurile primăvăratice însorit sub canopia pomilor in grupuri încă neinfrunziti. In grupuri mai de 30 - 50. Se și întâmplă chestia asta cu un pic de grijă.

Solul trebuie sa țină apa dar și să o lase. In perioada de creștere și înflorire, in zilele calde, va inscrite, un cuib mare de fritilaria maleagris consuma 10 l de apa la zi. Solurile nisipoase nu mi se par ok pentru ele.

Pentru mine, varianta cea mai simpla de cultivare consta in a crea o zona pentru ele la radacina copacilor. Lumina ideals ar fi "la marginea padurii", "in poienita". Adâncimea de plantare 3x dimensiunea bulbului. Daca sunt plantate prea sus nu vor înflori ci vor avea tendința de a se separa. Că la unele lalele. Oricum planta are niște rădăcini capabile să tragă bulbul mai adânc în pământ dar că costa energie.


Ciclul lor este de vreo 8 -9 săptămâni, chiar 5 daca condițiile sunt neprielnice.
 
Sus