Avocado

george.r

Member
Cred ca varful trebuia taiat mult mai devreme....adica undeva dupa primele 5-6 frunze.
Dupa parerea mea cred ca ajuta o taiere mai serioasa - la 25cm de sol - care va face sa se dezvolte ramurile laterale. Al doilea lucru dupa dezvoltarea ramurilor laterale care trebuie facut este ciupirea varfului (liderului) de fiecare data cand acesta face 5-6 frunzulite noi - se tund 2-3 frunze inapoi din varf.
Dezvoltarea noilor ramuri va face ca trunchiul sa se ingroase.
Si fara ingrasaminte cu mult N.
Nu trebuie stimulata cresterea, ci maturarea. Cum? Ingrasamant NPK cu N la jumatate din P.
Si ajutat cu regulator de crestere pentru distanta internodala mai mica.
 

EugenS

New Member
Buna ziua. Am vazut postarea dv si se pare ca aveti 2 avocado frumoși. Am si eu 3 copacei de avocado, dar nu stiu de ce, apar pete maronii pe frunze și in final se usucă. Poate imi spuneti ce fertilizator folosiți sau poate ceva sfaturi. Mulțumesc anticipat
 

Oanaber

New Member
Buna ziua. Am vazut postarea dv si se pare ca aveti 2 avocado frumoși. Am si eu 3 copacei de avocado, dar nu stiu de ce, apar pete maronii pe frunze și in final se usucă. Poate imi spuneti ce fertilizator folosiți sau poate ceva sfaturi. Mulțumesc anticipat
Am si Eu doua plantute de avocado si au aceasi problema... in special la unul dintre ele... desi am folosit acelasi pământ
 
Sus