Monstera cu frunze arse

AndreeaB

New Member
Buna ziua, am cumparat de curand doua Monstera, care dupa plantarea in ghivece, au inceput sa se innegreasca. Stie cineva cauza? Multumesc
 

crysty

Active Member
Buna ziua, am cumparat de curand doua Monstera, care dupa plantarea in ghivece, au inceput sa se innegreasca. Stie cineva cauza? Multumesc
Buna ziua , plantele cumparate din comert sunt aduse de la sere, acolo au conditii destul de sterile si ma indoiesc sa fi luat vreun fungus de pe undeva decat daca ati mai adaugat pamant de afara sau ati mutat-o in alt vas ,respectiv cu pamant de afara si mai ales daca ati pus apa multa . Mai degraba ar putea fi o reactie a plantei ca nu se poate adapta la noul mediu si daca ati turnat si apa multa atunci excesul de apa sigur o va distruge. Nu am monstera dar am dieffenbachia si cred ca se cresc asemanator pentru ca plantele astea 2 au ceva asemanari si anume dieffenbachia este destul de sensibila la apa in exces din sol. V-as recomanda sa nu mai udati planta o perioada daca pamantul este deja ud la suprafata, mai ales ca acum este mai frig si la interior si apa din pamant se evapora mai greu. Udati doar cand vedeti ca pamantul este uscat cand bagati degetul in el. Si vedeti cum arata planta in cateva zile si anume daca frunzele de la mugurii noi de crestere sunt sanatoase. Daca aerisiti mai des o camera atunci mai mutati planta in acea camera unde are aer curat mai des, dar sa nu stea in frig.
 
Sus