Frunze moi la orhidee

crysty

Active Member
Buna! Am nevoie de ajutorul vostru :( . Orchideele mele au o problema , frunzele sunt foarte moi, mentionz ca de doi ani le am in acelasi loc , astazi am scos una din ghiveci sa vad cum arata radacina , substratul a fost foarte umed si era plin de niste insecte ff mici inguste albe ,rapide( le ud 1 data pe saptamana ) , am indepartat ce era putrezit la una. la cealalta nu m-am uitat la radacini. Luni voi merge voi cumpara alt pamant special pentru ele , trebuie sa folosesc o solutie pentru acele insecte mici ? oare din cauza lor au devenit asa? va multumesc anticipat
Buna dimineata, ce va voi spune nu garanteaza minuni nici nu garanteaza invierea orhideelor daca sunt pe moarte dar poate merita incercat , macar primit o parere , si nu uitati ca veti avea o cheluiala in plus . E bine sa notati si sa mai intrebati pe cineva ,eventual la fitofarmacie (magazinul de seminte unde se vand si insecticide).
Am sa o iau in ordine de jos in sus.
1. Amestecul ala de coaja este macinat cam mare adica are bucati cam mari, incercati sa cumparati ceva cu bucatile mai mici un pic , vad ca ati dat gauri in ghiveci si asta e bine .
2. Cumparati un plic de Topsin (este antifungic) de 10g si faceti o solutie mai slaba (de 2-3 ori mai slaba) decat normalul recomandat pe pachet si inmuiati in solutie radacinile , doar pana la colet (locul de unde incep frunzele). Practic trebuie sa spalati radacinile in solutie , sa se dezinfecteze, doar le treceti prin solutie nu trebuie sa tineti planta acolo. Solutia ramasa o puteti arunca. Ca idee aici gasiti detalii despre topsin https://www.ferma-gradina.ro/fungicid-topsin-70-wdg.html
3. Asezati planta in noul substrat de orhidee cumparat , poate o idee mai in jos fata de cat era inainte adica cu vreo 0,5 cm-1 cm.
4. Cumparati Amalgerol o sticluta de 100ml (minumul posibil pentru ca nu stiu daca se ambaleaza si la 50 ml) si faceti separat o solutie foarte diluata de exemplu 2 picaturi de amalgerol la 500 ml apa si puneti solutia intr-un bidon de plastic cu pompa (folosit la curatat geamuri) si stropiti pe frunze plantele proaspat transplantate. Nu trebuie abundent sa curga de pe frunze. Repetati stropitul pe frunze cu solutia asta diluata in fiecare zi o data pe zi iar mai tarziu (dupa 1 saptamana) doar cand udati orhideea . Ar trebui sa vedeti intarirea frunzelor in primele 3 zile . Amalgerolul este un fel de tratament bio cu extract de alge care ajuta plantele sa treaca peste perioade de stres .
Eu am stropit a mea orhidee pe frunze cu solutie foarte diluata de amalgerol si nu are nimic. Daca cumva planta nu reactioneaza bine la amalgerol dupa prima stropire atunci nu mai folositi asta decat pe alte plante.
5. Nu dati ingrasamant de orhidee imediat la planta proaspat mutata , amalgerolul este hranitor oarecum. Folositi ingrasamant de orhidee mai diluat doar cand plantele isi revin.
6. De cate ori deschideti geamul sa aerisiti mutati orhideele la aer, sau pe balcon. Scoateti mai des plantele la aer , de acum vine vara nici nu au nevoie daca raman peste noapte afara. O sa trebuiasca sa udati mai des dar bine mai des decat sa ramana substratul ud si neaerisit.
Ca cheltuiala in total fara substrat si fara ingrasamant ar trebui sa va ajunga pe la 15 lei (topsin 3 lei, amalgerol 12 lei).
Repet e o doar o parere si nu e neaparat sa va luati dupa mine. Nu pot sa va garantez salvarea lor.
Sa nu lasati solutii facute la indemana copiilor si puneti eticheta pe sticla cu solutie diluata de amalgerol . Ca idee aici aveti detalii despre amalgerol https://www.doradda.com/ro/shop-ro/produse-fitosanitare/biostimulatori/amalgerol-100ml-detail
 
Ultima editare:

CristianG

Well-Known Member
Buna! Am nevoie de ajutorul vostru :( . Orchideele mele au o problema , frunzele sunt foarte moi, mentionz ca de doi ani le am in acelasi loc , astazi am scos una din ghiveci sa vad cum arata radacina , substratul a fost foarte umed si era plin de niste insecte ff mici inguste albe ,rapide( le ud 1 data pe saptamana ) , am indepartat ce era putrezit la una. la cealalta nu m-am uitat la radacini. Luni voi merge voi cumpara alt pamant special pentru ele , trebuie sa folosesc o solutie pentru acele insecte mici ? oare din cauza lor au devenit asa? va multumesc anticipat
Oh, nasol....Apă multă, rădăcini putrezite! Orhideea phalaenopsis nu suportă cantități mari de apă. Mai degrabă suportă o perioadă scurtă de secetă, decât apă multă. Apa cu care le uzi trebuie scoasă din tăvița unde ai pus orhideele. Nicio orhidee nu suportă să stea în apă! Aruncă surplusul de apă după udare! Nu lăsa orhideele să băltească! Una dintre ele se găsește într-o situație delicată! A pierdut multe rădăcini! Schimbă substratul și undă orhideea foarte rar. Poate o să facă noi rădăcini! Pulverizează orhideea pe frunze cu apă! În niciun caz să nu curgă șiroaie pe frunze, ori din greșeală să o uzi în centrul de creștere...Risc de omorâre a orhideei prin putrezirea centrului plantei!
 

Raluca1986

New Member
Oh, nasol....Apă multă, rădăcini putrezite! Orhideea phalaenopsis nu suportă cantități mari de apă. Mai degrabă suportă o perioadă scurtă de secetă, decât apă multă. Apa cu care le uzi trebuie scoasă din tăvița unde ai pus orhideele. Nicio orhidee nu suportă să stea în apă! Aruncă surplusul de apă după udare! Nu lăsa orhideele să băltească! Una dintre ele se găsește într-o situație delicată! A pierdut multe rădăcini! Schimbă substratul și undă orhideea foarte rar. Poate o să facă noi rădăcini! Pulverizează orhideea pe frunze cu apă! În niciun caz să nu curgă șiroaie pe frunze, ori din greșeală să o uzi în centrul de creștere...Risc de omorâre a orhideei prin putrezirea centrului plantei!
Iti multumesc pentru raspuns, exact asta am facut . acum sper sa isi revina , la asta m-am gandit si eu , a fost probabil prea multa apa, dar ce poti sa-imi spui de acele insecte mici ? au aparut de la umiditate?am cumparat un insecticid, au urmat instructiunile vanzatoarei pentru al folosi, am schimbat pamantul si le ud foarte rar , acum sa vad ce se va intampla.
 

crysty

Active Member
Buna ziua, frunzele orhideei mele s-au inmuiat. I-am tăiat florile sa nu o mai solicite asa tare. Mentionez ca am tinut-o in geam cu soare direct cam jumătate din zi, acum am luat-o intr-un loc ferit de raze directe. Ce as putea sa ii mai fac?
Buna ziua, orhideea arata bine adica in sensul ca e sanatoasa , nu are frunzele arse de la soare si nici nu sunt moi de la vreo boala de natura fungica.
Frunzele sunt sbarcite, mai exact deshidratate de la uscaciune, nu a fost udata mai des , la caldura care este, scoarta aia ar trebui udata mai des.
plus ca scoarta aia asa mare eu o recomand mai mult iarna si toamna cand este mai frig deoiarece se usuca repede si nici nu tine frig ca turba.
Exista turba pentru orhidee in comert cum ar fi asta la un pret acceptabil https://www.dedeman.ro/galati/substrat-pentru-orhidee-agro-cs-5-l/p/7011263 sau folositi turba normala pentru flori dar sa aiba pH minim de 5,5 si amestecati cu scoarta care o aveti , cam o mana la un ghiveci cu scoarta si udati orhideea prin imersie si o sa vedeti ca se usuca mai greu amestecul.
Restul de turba care ramane in punga puteti sa il folositi la oricare alta planta/floare/arbust decorativ.
Sau nu puneti deloc turba in scoarta daca nu va permiteti o extra cheltuiala dar trebuie sa udati mai des scoarta aia nu la 3-4 zile .
Daca nu vreti sa umblati la planta ca va e frica sa nu o deranjati de la locul ei dar vreti sa ii puneti niste turba printre bucatile de scoarta atunci presarati inainte de udarea de sus in jos si cand turnati apa atunci apa o sa duca turba in jos in vas.
Daca adaugati niste turba la scoarta e bine pentru ca,,, cu aceasta ocazie cand scoateti orhideea si o reasezati aveti ocazia sa o pozitionati mai drept pe centru .
Cand vine toamna si frigul si e mai rece in casa atunci scoateti planta si puneti doar scoarta pentru ca toamna si iarna se va usca mai greu dar se si aeriseste mai bine si va avea o temperatura mai ridicata decat daca ar avea si turba.
In privinta scoaterii plantei nu va faceti griji, fara frica puteti scoate orhideea, o puneti pe masa, turnati amestecul sau doar scoarta cam un sfert din vas, pe urma introduceti orhideea si o tineti cu mana deasupra ,pe mijloc, turnand in continuare printre radacini, mai miscati de vas sa se aseze bucatile de scoarta cat mai bine . Pe urma udati prin imersie si puteti chiar si sa stropiti frunzele cu un stimulent de crestere si daca are rol si de antistres e si mai bine.

arsura solara pe frunza superioara la orhidee.jpg arsura solara care se fac doar pe frunzele de deasupra. Deci orhideea dumneavostra nu este arsa de soare ci nu a fost udata la timp. Frunza taiata tot asa a fost arsa de soare dar mai tare asa ca am decis sa o tai. Nu imi fac probleme cum arata planta ca doar nu ma duc la expozitie cu ea. Daca iimerge bine o sa creasca si or sa apara alte frunze noi, deja vad ca a incepurt sa scoata o frunzulita noua in mijloc. De stropit o mai stropesc cu stimulent de crestere cand am timp, stimulente am de mai multe feluri , cropmax, amalgerol, algasanba, atonik,...

radacinile continua sa creasca la orhidee.jpg am adaugat turba la scoarta si astfel se mentine umeda mai mult timp. Radacinile continua sa creasca ,inainte nu se vedea nicio radacina prin perete dar acum a aparut primul varf la vedere.

radacini in crestere la orhidee.jpg la fel, o alta radacina care continua sa creasca si se vede prin perete. Pentru a nu scapa umed prea mult timp amestecul, am dat gauri in peretii vasului pentru o aerisire si mai buna. Gaurile sunt recomandate preventiv si in anotimpurile mai reci ca sa nu apara mucegaiul .
Dupa cum se vede in poza eu am bagat turba de orhidee prin scoarta din cauza ca e vara si se usca scoarta prea repede. Dumneavoastra faceti cum credeti , principalul e sa luati masuri sa o udati mai des . De exemplu daca nu vreti sa puneti si turba ati putea pune vasul pe carpa umeda dupa ce l-ati udat poate asa se usuca mai greu amestecul. Doar sa spalati carpa periodic sa nu o lasati sa mucegaiasca.
Atat timp cat mai este vara afara va trebui sa aveti grija de plante mai des sa aiba apa..
 
Ultima editare:
  • Like
Reactions: EDT

EDT

New Member
Crysty, multumesc mult, asa voi face! Mie imi era frica ca o udam prea des si incepusem sa o ud si mai rar :-o. am luat si turba pentru orhidee, o sa incerc sa ii pun macar putina. Ar trebui poate sa ii cumpar si un ghiveci mai mare (in momentul de fata este cu scoarta si ghiveciul cu care a fost cumparata)?
 

crysty

Active Member
Crysty, multumesc mult, asa voi face! Mie imi era frica ca o udam prea des si incepusem sa o ud si mai rar :-o. am luat si turba pentru orhidee, o sa incerc sa ii pun macar putina. Ar trebui poate sa ii cumpar si un ghiveci mai mare (in momentul de fata este cu scoarta si ghiveciul cu care a fost cumparata)?
Cu placere. Frunza la orhidee trebuie sa fie tare, groasa, ferma nu subtiata si moale/zbarcita asa cum aveti acum la orhidee. Fara frica trebuie sa o udati mai des si o sa observati ca frunzele isi revin . Asa mi-a fost frica si mie la inceput dar mai mult gandul ca orhideea trebuie sa fie ceva foarte pretentios sa intretii si de asta nici nu am avut cumparat pana recent cu vreo 2 luni in urma. Si acum imi dau seama ca orhideea este de 100 de ori mai usor de intretinut decat un lamai. Citricele sunt dupa parerea mea cel mai greu de intretinut (depinde si de conditiile pe care le poti oferi) , lasa frunzele la orice mutare sau curent de aer mai rece sau daca sunt mutate in mediu cu aer care nu circula (colt de balcon, camera unde se aeriseste rar sau deloc iarna) si daca mai sunt si cumparate din comert atunci distractia e si mai mare impreuna cu riscul de a pierde copacelul pentru ca citricele au fost crescute fortat si la anumiti parametri (clima controlata in sera) si daca vreodata vreti un lamai mai degraba il cresteti din samanta sau cumparati de la cineva sau de pe olx pentru ca a fost deja adaptat la conditiile de interior cu anii.
Eu am luat o orhidee de la dedeman de la pret redus ca avea florile trecute si pe urma am mai luat una . Prima tot asa nu a fost udata la timp si radacinile aeriene erau uscate . Acum acea orhidee nu prea merge bine din cauza ca nu mai are radacini aeriene si probabil tre' sa ma pregatesc de o coliva :D
Dar a 2a, care este in pozele de mai sus, e mai sanatoasa si are radacini aeriene , nu multe dar mai mici dar cum vad ca continua sa creasca asta e bine.
La dumneavoastra vad ca are destule radacini ,mutatul intr-un vas mai mare nu e obligatoriu daca este hranita si udata cum trebuie mai mergea pana la anul, dar totusi e recomandat sa il schimbati mai ales ca vasul original e si cam gol si daca nu stropiti radacinile alea descoperite atunci se vor usca si veti avea probleme mari cu orhideea daca pierde din radacini.
Odata cu mutarea intr-un vas mai mare cand amestecati scoarta cu turba, puneti cam 1-2 maini de turba in scoarta si amestecati in lighean , cand transplantati orhideea puteti sa trageti amestec si pe radacinile descoperite sus ,ca nu se intampla nimic, dupa cum se vede la mine in pozele postate mai sus, radacinile sunt acoperite, doar partea de sus se vede pentru ca asa e crescuta de prea sus . Si chiar si asa da semne ca partea descoperita vrea sa se usuce de la caldura de afara. Acoperirea radacinilor este buna si daca plecati des de acasa si nu aveti timp sa ii tineti radacinile aeriene umede .
La iarna cand e mai frig atunci puteti sa scoateti amestecul de turba si alegeti/lasati mai multa scoarta .
Daca ar fi dupa mine eu as da o regula ca substratul de orhidee sa se imparta in 2 mari categorii, substrat de vara care sa contina si multa turba pe langa scoarta, si in substrat de iarna care sa contina doar foarte puntina turba ,poate 1 lingura la 1 litru de scoarta dar nu se poate asta pentru ca conditiile si temperatura din casa fiecaruia difera si vara si iarna.
Cei care nu au aer conditionat si tin plantele la geamul deschis atunci neaparat ar trebui niste turba in amestec ca sa ii scape de stat cu stropitoarea in mana toata ziua pe timpul verii. Dar cei care au aer conditionat atunci turba trebuie mai putina deoarece e mai rece in casa si scoarta de pin din substrat s-ar usca mai greu. Dar si aici depinde de frecventa udarii.
E vara , e prea cald, se usuca repede scoarta goala , m-am uitat la prognoza si inca vor mai fi temperaturi de 30 sau peste ceea ce creeaza un disconfort si la plante si de asta trebuie tinuta scoarta uda si asta se poate face doar cu 1-2 maini de turba mai ales daca plecati mult de acasa sau nu aveti timp de ea. Eu am pus ceva mai multa turba, dupa cum se vede din poze, este cam jumate-jumate.
Exista in comert fel si fel de scoarta pentru orhidee, la unele marci scoarta este tocata mai marunt, la altele scoarta este tocata prea putin si are bucatile prea mari , la dumneavostra sunt bucatile destul de mari, astea sunt bune la iarna.
Cu cata scoarta aveti deja in vas si daca amestecati cu turba ,cred ca noul vas se va umple si nu mai trebuie sa cumparati scoarta in plus.
Eu inca votez cu mitul ca vasul trebuie sa fie transparent asa ca alt vas mai mare decat cel originar si care sa il pot strica adica sa ii dau gauri, am gasit doar la inghetata ( nu stiu marca dar stiu ca mai sunt inghetate la kilogram in vas transparent) sau cum este cel din poza de la mine, un vas cu/de la macrou/peste marinat (se gaseste la kaufland) ,asta daca nu tineti la aspectul vasului.
Iar ca hrana pentru orhidee, sa stiti ca planta nu are ce sa asimileze din coaja aia de pin tocata ,asa ca va recomand asta https://www.emag.ro/ingrasamant-sub-forma-de-tablete-pentru-orhidee-4-grame-x-20-bucati-uni-51423/pd/D2R4ZVBBM/ in fitofarmacie/magazin de seminte din orasul dumneavoastra o sa il gasiti mai ieftin, cam 11-12 lei un tub. Nu e obligatoriu marca asta , dar lucrand cu ingrasaminte observ ca asta are fosfor in proportie mai mare NPK:5-12-6 + micronutrienti si fosforul este bun pentru stimulare de inflorire. In fond puneti orice ingrasamant dar de preferat sa aiba fosfor destul, mai mult decat restul elementelor ca procent. Ca frecventa de ingrasare nu stiu, conteaza daca nu mai tineti planta uscata, as zice sa ii puneti ingrasamant odata la 10-14 zile . Vedeti ca tre' sa scrie si pe prospecte. Iarna plantele isi reduc activitatea sau intra in repaus asa ca ingrasatul iarna nu se recomanda sau sa fie maxim o data pe luna.
Nu e obligatoriu partea cu gauritul peretelui vasului, asta o recomand la cei care tin ghiveciul orhideei in masca de ghiveci , ceea ce nu este indicat sa tii ghivecele cu plante in masti, pentru ca scoarta nu mai are aerisire, nu se mai usuca la timp si apare mucegaiul si mirosul urat in scoarta si omoara planta. Eu am dat gauri doar ca sa stau linistit cu aerisirea pentru ca plec uneori des si daca am udat prea tare substratul sa nu mucegaiasca.
Puteti sa cautati un vas mai mare pentru orhidee, ma abtin in a spune ca obligatoriu sa fie transparent, dar hai sa respectam regula ca radacinile aeriene ar avea si ele nevoie de lumina deoarece la lumina se inverzesc, ca doar in mediul ei natural (in jungla) orhideea creste si se intinde pe copaci nu pe pamant.
Nu tineti ghiveciul in masca (eu vad masca de ghiveci doar un mijloc de a face bani din vanzarea lui si ca e frumos doar o perioada ) pentru ca mastile nu asigura aerisire la substrat , mai rau il sufoca/putrezesc, si distrug plantele repede daca planta nu sta afara la aer care sa circule (ventilatie).
De udat va recomand sa udati prin imersie adica scufundati ghiveciul intr-un castron mai adanc si il lasati sa isi traga apa, mai completati cu apa in castron daca trebuie pana se umezeste sus substratul pe urma il lasati la scurs pe marginea chiuvetei pana nu mai curge apa din vas si pe urma il mutati la locul lui de cinste .
Daca ati facut apa cu ingrasamant si ramane (ca doar un vas de orhidee nu inghite 3 litri), puneti la alte flori sau puteti sa o pastrati intr-un bidon pana la urmatoarea udare sa se consume si pe urma mai faceti o pauza la ingrasat si udati cu apa normala. Ingrasamantul nu expira . Sa insemnati bidonul cu eticheta si sa nu lasati la indemana copiilor.
Orhideea este foarte usor de intretinut de fapt nici nu ai ce face la ea, nu trebuie tunsa, nu trebuie tinuta la intuneric si racoare o perioada (simularea anotimpului rece) sa scoata flori ca la kalanchoe,poinsettia,schlumbergera (plante care infloresc natural in anotimpul rece) , nu se supara daca nu sta la temperatura constanta ca lamaiul, nu trebuie copilita ca rosiile, doar apa la timp, si niste ingrasaminte ca din scoarta aia goala nu are cu ce sa se hranesca tot asa cum omul nu poate creste doar cu pufuleti. Singura problema e cu scoarta ca se usuca foarte-foarte repede vara si de asta apelam la turba sa ii intarziem uscarea.
Orhideea se poate ingrasa si doar foliar daca nu vreti cu ingrasamant chimic la sol. Eu la orhidee + celelalte plante le mai stropesc cateodata cu stimulent, ba ii mai dau ingrasamant la pastila Plantella, ba le mai dau de asta https://www.dedeman.ro/galati/ingrasamant-pentru-flori-de-balcon-kristalon-granule-0-2-kg/p/7027650 ca e bogat in mult potasiu sau mai folosesc de asta http://www.indoorgardens.ro/houseplant-focus-6172-6263-d si ca foliar. Mai folosesc cateodata si cate o picatura din asta http://www.indoorgardens.ro/nutrienti-stimulatori/nutrienti-minerali-pamant/hesi/hesi-super-vit-50ml-d . Dumneavoastra daca aveti doar o orhidee atunci puteti sa va rezumati doar la un ingrasamant de exemplu doar pastilele plantella.
Am bagat ceva bani (cred ca vreo 500 ron pana acum) in fel si fel de ingrasaminte dar eu am mai multe plante (in general pui de plante) si mai vand cateuna cateodata.
 
Ultima editare:

EDT

New Member
Multumesc mult pentru toate sfaturile, cu siguranta voi tine cont de ele. Sper ca orhideea mea sa isi revina repede :D
 
Sus