Azaleea

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sunt inrudite. Daca le privesti Cu atentie vei constata ca difera si la frunze (marime, grosime, dosul frunzei mai albicios si mai "pufos" la rododendroni) si la flori. Manunchi de boboci la azalee, un boboc urias din care se va desface manunchiul de flori al rododendronului.
 

liliput

Member
Buna seara.Sper din suflet sa-mi raspunda cineva,desi vad ca ultima postare e atat de veche....
Deci,pe bobocii rododendronului si langa codita frunzelor a aparut ca o faina care totusi se curata cu o periuta moale.Aveti idee ce e si cum pot sa-l ajut? Multumesc.
 

Atașamente

crysty

Active Member
.. a aparut ca o faina care totusi se curata cu o periuta moale.
In poze nu se vede bine (in prima s-ar vedea ceva spre varful frunzelor ca niste pete), dar asta este descrierea de la fainare sau vreun fel de mucegai/putregai.
In vara asta a fost atac masiv de fainare in tara din cauza caldurii prelungite si secetei combinate cu umiditate mare in aer (sud -sud-estul tarii) , atac la mai toate florile de gradina ; dalii, carciumarese, trandafirii, galbenele si chiar si pe muscate un pic. Chiar cu cateva zile in urma am constatat ca mini-trandafirul meu din ghiveci a inceput sa dea semne de fainare desi afara acum e rece pentru fainare dar sta in colt in balcon intr-un loc unde nu prea circula aerul. I-am facut tratamentul cu Thiovit si tot cu Thiovit am stropit in vara asta si daliile ,galbenele ,muscate,carciumarese pentru fainare la o cafenea cu care colaborez. Daca nu gasiti Thiovit atunci puteti incerca si cu Topsin (cred ca are un spectru mai larg de actiune).
Mergeti la fitofarmacie si explicati vanzatoarei problema cu planta si dansa o sa va recomande un antifungic, la pliculet, costa vreo 4 lei, dar e bine sa intrebati daca e suportat de planta in cauza/azalee (de exemplu Thiovit e posibil sa contina sulf (nu m-am uitat pe plic asta vara sa vad ce contine) si daca este dat cu el concentrat la peste 25-30 grade celsius in ambient/afara/camera atunci pot apare arsuri pe planta) de aceea e bine sa faceti un test de stropire mai intai pe o singura frunza si daca frunza nu a suferit dupa vreo 2 zile atunci se poate stropi toata planta (folositi un bidon cu pompa ca alea pentru curatat geamuri) si imparatiti pliculetul in vreo 4 parti , folositi doar una la un bidon de apa de 2,5 litri...(de regula pliculetele cu tratamente sunt standard pentru 10 litri apa). Eventual faceti solutia un pic mai diluata ca si asa nu e atac masiv si vedeti dupa vreo saptamana-doua daca e cazul de inca un tratament. O sa vina iarna si daca nu aveti umiditate mare in spatiu nearisit atunci o sa dispara fainarea mai ales daca s-a facut o stropire.
Stropiti si pe suprafata pamantului si pe ghiveci.
Alte masuri ce se impun (sau in cazul in care nu aveti fitofarmacie la indemana sau in cazul in care nu vreti sa apelati la tratament chimic inca ) :
-Incetati udatul plantei (pe deasupra pamantului) , ci udati de jos in sus (turnat apa in farfurie)
- Lasati sa apuce sa se zvinte deasupra pamantul (udati de jos in sus dar mai putin in farfurie o perioada)
- Sapati suprafata pamantului cu un creion/pix sa se zvinte mai repede si puteti presara niste praf de scortisoara (este la plic in comert la raionul de condimente) pe pamant care este un antifungic natural (asta este pentru mucegai pe sol si nu ajuta impotriva fainarii).
- Cat mai este cald afara scoateti ghiveciul la aer ori deschideti fereastra mai des mai ales daca il tineti in vreo sera/spatiu inchis.
Daca nu se vede vreo schimbare fara tratament atunci trebuie sa apelati la tratamentul cu un antifungic neaparat.

Linkuri utile de rasfoit privind fainare sau fungicide :
Thiovit : https://www.covera.ro/gradina/gradinarit-exterior-interior/erbicide-insecticide-fungicide/fungicid-thiovit-jet-30-gr-syngenta_8356/
Fainarea la arbori si arbusti ornamentali : http://www.horticultorul.ro/insecte-boli-daunatori-fungicide-insecticide-ingrasaminte-pesticide/fainarea-la-arbori-arbusti-ornamentali/
Fainarea la trandafiri : http://www.horticultorul.ro/insecte-boli-daunatori-fungicide-insecticide-ingrasaminte-pesticide/fainarea-trandafirului-sphaerotheca-pannosa/ si tratament http://www.covera.ro/cum-se-face/gradina/trandafiri/tratamente-trandafiri/
Topsin : http://www.covera.ro/gradina/gradinarit-exterior-interior/erbicide-insecticide-fungicide/fungicid-topsin-70-wdg-1kg-sumi-agro_4964/
 
Ultima editare:

liliput

Member
In poze nu se vede bine (in prima s-ar vedea ceva spre varful frunzelor ca niste pete), dar asta este descrierea de la fainare sau vreun fel de mucegai/putregai.
In vara asta a fost atac masiv de fainare in tara din cauza caldurii prelungite si secetei combinate cu umiditate mare in aer (sud -sud-estul tarii) , atac la mai toate florile de gradina ; dalii, carciumarese, trandafirii, galbenele si chiar si pe muscate un pic. Chiar cu cateva zile in urma am constatat ca mini-trandafirul meu din ghiveci a inceput sa dea semne de fainare desi afara acum e rece pentru fainare dar sta in colt in balcon intr-un loc unde nu prea circula aerul. I-am facut tratamentul cu Thiovit si tot cu Thiovit am stropit in vara asta si daliile ,galbenele ,muscate,carciumarese pentru fainare la o cafenea cu care colaborez. Daca nu gasiti Thiovit atunci puteti incerca si cu Topsin (cred ca are un spectru mai larg de actiune).
Mergeti la fitofarmacie si explicati vanzatoarei problema cu planta si dansa o sa va recomande un antifungic, la pliculet, costa vreo 4 lei, dar e bine sa intrebati daca e suportat de planta in cauza/azalee (de exemplu Thiovit e posibil sa contina sulf (nu m-am uitat pe plic asta vara sa vad ce contine) si daca este dat cu el concentrat la peste 25-30 grade celsius in ambient/afara/camera atunci pot apare arsuri pe planta) de aceea e bine sa faceti un test de stropire mai intai pe o singura frunza si daca frunza nu a suferit dupa vreo 2 zile atunci se poate stropi toata planta (folositi un bidon cu pompa ca alea pentru curatat geamuri) si imparatiti pliculetul in vreo 4 parti , folositi doar una la un bidon de apa de 2,5 litri...(de regula pliculetele cu tratamente sunt standard pentru 10 litri apa). Eventual faceti solutia un pic mai diluata ca si asa nu e atac masiv si vedeti dupa vreo saptamana-doua daca e cazul de inca un tratament. O sa vina iarna si daca nu aveti umiditate mare in spatiu nearisit atunci o sa dispara fainarea mai ales daca s-a facut o stropire.
Stropiti si pe suprafata pamantului si pe ghiveci.
Alte masuri ce se impun (sau in cazul in care nu aveti fitofarmacie la indemana sau in cazul in care nu vreti sa apelati la tratament chimic inca ) :
-Incetati udatul plantei (pe deasupra pamantului) , ci udati de jos in sus (turnat apa in farfurie)
- Lasati sa apuce sa se zvinte deasupra pamantul (udati de jos in sus dar mai putin in farfurie o perioada)
- Sapati suprafata pamantului cu un creion/pix sa se zvinte mai repede si puteti presara niste praf de scortisoara (este la plic in comert la raionul de condimente) pe pamant care este un antifungic natural (asta este pentru mucegai pe sol si nu ajuta impotriva fainarii).
- Cat mai este cald afara scoateti ghiveciul la aer ori deschideti fereastra mai des mai ales daca il tineti in vreo sera/spatiu inchis.
Daca nu se vede vreo schimbare fara tratament atunci trebuie sa apelati la tratamentul cu un antifungic neaparat.


Multumesc fff mult pentru raspuns.Topsin am in casa,sa incerc cu el sau intai sa-ntreb la fitofarmacie daca e suportat de rododendron?
 

crysty

Active Member
Cu placere. Exista probabilitatea foarte mare ca vanzatoarea sa nu stie deoarece consider ca vreo 80% din clientii unei fitofarmacii sunt oameni de la tara care au nevoie de tratamente la rosii,castraveti, ardei, plus ca pe mai toate plicurile de tratamente din comert nu se specifica florile ornamentale ci mai degraba legume sau pomi fructiferi adica culturi industriale . Pentru flori ornamentale sunt diverse spray-uri cu tratament , la dedeman, tot felul de modele ,dar sunt mult mai scumpe si e cantitate mai mare care daca aveti doar o singura planta in casa , pentru mine se cheama bani dati in plus de pomana si prefer tratamentele traditionale la pliculet/fiola. Plus ca majoritatea sprayurilor sunt pentru daunatori vii , inca nu am vazut ceva antifungic. Si daca o fi, sa nu fie ceva pe baza de ulei si atunci se poate strica aspectul plantei sau sa se lipeasca praful de frunze.
Nu am folosit Topsin niciodata inca , dar Thiovit am dat cu el si pe flori de gradina chiar si pe flori de interior,preventiv, cum ar fi schefflera, trandafiri de ghiveci chiar si salvie, rozmarin, sparanghel,busuioc, sedum,ardei iute (am stropit la gramada chiar daca unele nu fac fainare) si nu am avut probleme . De Thiovit am auzit la emisiunea "Ce vor plantele" de pe look plus sau agro tv cand dl.ing Ghibu recomandase pentru fainare la trandafiri la cineva . Si inca dadusem un pic mai concentrat decat doza de pe plic.
E bine sa intrebati la fitofarmacie daca magazinul nu e departe ,poate aveti noroc sa stie vanzatoarea plus ca s-ar putea sa mai aflati si alte ponturi utile . Dar daca e prea departe magazinul sau de exemplu nu puteti pleca de acasa ca aveti copil mic sau persoana bolnava in grija atunci parerea mea e sa faceti putina solutie de Topsin intr-un borcanel , un pic mai diluata decat doza recomandata pe plic si incercati sa stropiti o frunza atacata de ciuperca si vedeti cum arata frunza peste vreo 2 zile poate 3 ca frunza de azalee e o frunza mai dura. Nu pensulati frunza atacata ca astfel stergeti ciuperca cu forta de pe frunza si nu o sa va dati seama daca se mai intinde pe frunza imediat dupa tratament ci puteti sterge manual frunzele cu pricina abia dupa o perioada de 1 sapt si asta dupa tratament ca sa vedeti daca apare iar ciuperca pe frunzele respective unde s-au instalat colonii si cu ocazia asta redati aspectul plantei/frunzelor.
Cu alte cuvinte daca aveti magazin in apropiere e bine sa mergeti sa intrebati pentru ca eu nu pot sa va recomand ceva ce nu am incercat , nu am topsin, nu am rododendron. Frunzele de rododendron/azalee stiu cum arata, sunt mai dure si mai groase decat a unui busuioc sau ardei deci nu cred sa o afecteze dar e bine sa intrebati mai intai. La busuioc sau ardei de exemplu, frunzele sunt mai subtiri si mai sensibile si atunci la ele se vede imediat daca nu suporta ceva sau daca concentratia e prea mare, am patit-o la un fir de busuioc cu aroma de lamaie (lemon basil) cand am facut concentratie mai mare la solutie impotriva musculitei albe de sera (sau paianjeni nu mai stiu exact, acum 2 ani,cred ca folosisem mospilan sau decis sau nisorun sau erau toate in combinatie) si frunzele au inceput sa se rasuceasca si sa se inmoaie de parca erau stropite cu apa clocotita sau expuse la abur fierbinte , noroc ca am pus apa curata in pompita si am stropit iar frunzele si am udat pamantul abundent ca sa ii mai spal din solutie si sa se scurga din pamant si asa am salvat planta imediat . Dar atunci a fost vorba de concentratie mai mare decat normal plus stropirea a 2a prea aproape de prima la doar vreo 3 zile plus ca era vorba de insecticid nu fungicid. Mi-am invatat lectia si nu mai fac solutii concentrate si sa dau prea repede mai ales la busuioc :-D.
 
Ultima editare:

liliput

Member
Multumesc tare mult ca v-ati rupt din timp ca sa-mi raspundeti mie.
Fitofarmacia e la oras,10 km.Incerc intai toate recomandarile naturiste,apoi vedem si revin.
 

liliput

Member
Buna seara.Rododendronul nostru e bine,a scapat de problema sus-amintita,doar ca acum vad ca bobocii sunt inveliti in foite maronii,uscate...o sa pun si poze maine.Asa e normal? Multumesc.
 

crysty

Active Member
Buna seara.Rododendronul nostru e bine,a scapat de problema sus-amintita,doar ca acum vad ca bobocii sunt inveliti in foite maronii,uscate...o sa pun si poze maine.Asa e normal? Multumesc.
buna seara, ma bucur sa aud vesti noi si bune pe deasupra , nu cunosc in detaliu problema mugurilor dar cred ca este vorba despre hibernare. Inca este in repaus planta . Daca nu se vede verde crud la muguri inseamna ca planta inca nu e in vegetatie.
Sa aveti grija sa nu fie prea uscat pamantul . Multe plante se trezesc din somn dupa o transplantare asa ca ii puteti simula una daca scoateti niste pamant din vas, si anume scobiti pe marginea vasului , grosime si adancime de un deget , scoateti pamant pe un ziar si il puneti la loc sau il inlocuiti cu pamant nou, dupa cateva ore.
Sau scoateti planta cu pamant din ghiveci si luati cam o mana de pamant de la fundul vasului si schimbati cu pamant nou daca aveti. Planta sa o aduceti la geam la lumina mai puternica indiferent ca ii faceti o simulare de transplantare sau nu, dar sa nu stea direct in bataia soarelui. La prima udare puneti foarte putin ingrasamant in apa, poate sa fie de asta normal nu neaparat de plante acidofile daca nu aveti. Daca aveti si biostimulator cu micorize e perfect dar mofturile astea sunt scumpe si nu se recomanda o astfel de investitie decat daca planta vegeteaza puternic ,vara.
 
Ultima editare:

liliput

Member
buna seara, ma bucur sa aud vesti noi si bune pe deasupra , nu cunosc in detaliu problema mugurilor dar cred ca este vorba despre hibernare. Inca este in repaus planta . Daca nu se vede verde crud la muguri inseamna ca planta inca nu e in vegetatie.
Sa aveti grija sa nu fie prea uscat pamantul . Multe plante se trezesc din somn dupa o transplantare asa ca ii puteti simula una daca scoateti niste pamant din vas, si anume scobiti pe marginea vasului , grosime si adancime de un deget , scoateti pamant pe un ziar si il puneti la loc sau il inlocuiti cu pamant nou, dupa cateva ore.
Sau scoateti planta cu pamant din ghiveci si luati cam o mana de pamant de la fundul vasului si schimbati cu pamant nou daca aveti. Planta sa o aduceti la geam la lumina mai puternica indiferent ca ii faceti o simulare de transplantare sau nu, dar sa nu stea direct in bataia soarelui. La prima udare puneti foarte putin ingrasamant in apa, poate sa fie de asta normal nu neaparat de plante acidofile daca nu aveti. Daca aveti si biostimulator cu micorize e perfect dar mofturile astea sunt scumpe si nu se recomanda o astfel de investitie decat daca planta vegeteaza puternic ,vara.
Multumesc tare mult pentru ajutor,m-ati facut asa fericita cu sfaturile dvs. cand am avut nevoie...Deci si acum am incredere in ceea ce-mi spuneti si va multumesc ff mult.
 

crysty

Active Member
Multumesc tare mult pentru ajutor,m-ati facut asa fericita cu sfaturile dvs. cand am avut nevoie...Deci si acum am incredere in ceea ce-mi spuneti si va multumesc ff mult.
Cu placere. Si eu ma pot insela ca doar si eu sunt om de aceea recomand intotdeauna a se lua o frunza cu probleme sau face o poza cu telefonul si discuta si cu vanzatoarea de la fitofarmacie inainte de cumpararea unui tratament ca sa confirme cele spuse de mine. Pacat ca forumul nu e asa activ pe cat imi doresc ca sa fie mai multi care discuta de o problema.
 

liliput

Member
Buna seara...din nou.Din pacate rododendronul nostru e cam pretentios,acum are marginile catorva frunze maronii si uscate.Ce poate fi si cum sa-l ajutam? Multumesc.
 

Atașamente

crysty

Active Member
Buna seara...din nou.Din pacate rododendronul nostru e cam pretentios,acum are marginile catorva frunze maronii si uscate.Ce poate fi si cum sa-l ajutam? Multumesc.
Buna ziua, mai demult am avut in grija la o cafenea de un rododendron pe care il tineau intr-un vas in bataia soarelui si ii gaseam adesea pamantul uscat. Era pamant normal lutos din gradina ,au pus de asta cum s-au priceput . Mai tarziu am aflat ca rododendronul este o planta care prefera turba acida dar planta era pe duca oricum. Udatul mai des nu a ajutat-o cu nimic si nici ingrasaminte. Pe atunci nu aveam si nu foloseam stimulent antistres precum Amalgerolul ca sa vad daca o pot pacali cu de asta sa isi revina. Nici nu puteam sa o mut in alta locatie mai la umbra pentru ca insemna sa o scot pe o terasa unde bate vantul si ar fi spart vasul care era de sticla si cocotat pe un trepied , statea la interior si nu avea parte nici de aer proaspat mereu. Tot asa , marginile frunzei incepeau a se usca si tot asa era vara. Cateodata era prea umed pamantul ei dar se incalzea de la soare vasul si era ca si cum i-ar fierbe radacinile. Nu am putut salva rododendronul.
Cred ca ati scapat-o neudata suficient sau/si a avut parte de prea mult soare . Nu o tineti in soare mult , sa stea la umbra pe perioada caniculei dar sa aiba parte de multa lumina . Udati mai des si sa stea la aer ghiveciul ca sa se zvinte excesul de apa . Incercati si pulverizati si apa pe frunze din cand in cand , cred ca planta este mai mult deshidratata si nu e vorba de nicio boala. Soare poate sa vada planta dar putin , sa zic jumatate de ora pe zi .
Daca aveti un antistres pentru plante (cu extract de alge cum ar fi algasanba,amalgerol,wuxal ascofol, etc incercati si cu asa ceva mai diluat si stropiti pe frunze odata la 2 zile si vedeti cum ii merge. Daca nu aveti un biostimulent cu alge atunci incercati cu o solutie dluata de ingrasamant foliar sa stropiti pe frunze.
Banuiesc ca nu ati umblat la substratul plantei sa il schimbati sau daca l-ati schimbat ati folosit o turba acida deoarece rododendronul iubeste solul acid ca si coniferele.
Mai multe nu stiu ce sa va zic pentru ca nu am astfel de planta de ani de zile ca sa-i invat mofturile.
 

liliput

Member
Buna ziua, mai demult am avut in grija la o cafenea de un rododendron pe care il tineau intr-un vas in bataia soarelui si ii gaseam adesea pamantul uscat. Era pamant normal lutos din gradina ,au pus de asta cum s-au priceput . Mai tarziu am aflat ca rododendronul este o planta care prefera turba acida dar planta era pe duca oricum. Udatul mai des nu a ajutat-o cu nimic si nici ingrasaminte. Pe atunci nu aveam si nu foloseam stimulent antistres precum Amalgerolul ca sa vad daca o pot pacali cu de asta sa isi revina. Nici nu puteam sa o mut in alta locatie mai la umbra pentru ca insemna sa o scot pe o terasa unde bate vantul si ar fi spart vasul care era de sticla si cocotat pe un trepied , statea la interior si nu avea parte nici de aer proaspat mereu. Tot asa , marginile frunzei incepeau a se usca si tot asa era vara. Cateodata era prea umed pamantul ei dar se incalzea de la soare vasul si era ca si cum i-ar fierbe radacinile. Nu am putut salva rododendronul.
Cred ca ati scapat-o neudata suficient sau/si a avut parte de prea mult soare . Nu o tineti in soare mult , sa stea la umbra pe perioada caniculei dar sa aiba parte de multa lumina . Udati mai des si sa stea la aer ghiveciul ca sa se zvinte excesul de apa . Incercati si pulverizati si apa pe frunze din cand in cand , cred ca planta este mai mult deshidratata si nu e vorba de nicio boala. Soare poate sa vada planta dar putin , sa zic jumatate de ora pe zi .
Daca aveti un antistres pentru plante (cu extract de alge cum ar fi algasanba,amalgerol,wuxal ascofol, etc incercati si cu asa ceva mai diluat si stropiti pe frunze odata la 2 zile si vedeti cum ii merge. Daca nu aveti un biostimulent cu alge atunci incercati cu o solutie dluata de ingrasamant foliar sa stropiti pe frunze.
Banuiesc ca nu ati umblat la substratul plantei sa il schimbati sau daca l-ati schimbat ati folosit o turba acida deoarece rododendronul iubeste solul acid ca si coniferele.
Mai multe nu stiu ce sa va zic pentru ca nu am astfel de planta de ani de zile ca sa-i invat mofturile

Multumesc ff mult.Da,a cam stat in soare,cu udatul am incercat sa gasim o cantitate potrivita la timpul potrivit...n-am schimbat pamantul,nu.O sa incercam solutiile propuse de dvs.Inca o data,multumesc mult.
 

crysty

Active Member
Multumesc ff mult.Da,a cam stat in soare,cu udatul am incercat sa gasim o cantitate potrivita la timpul potrivit...n-am schimbat pamantul,nu.O sa incercam solutiile propuse de dvs.Inca o data,multumesc mult.
Cu placere. Rododendronul este o planta inselatoare, adica are frunzele tari, tulpina lemnoasa, de zici ca rezista la seceta si in soare dar dupa vreo 2 luni de stat in soare fara sa arate rau, deodata te trezesti cu frunzele ei arse. Am vazut poze cu rododendron plantat afara in gradina, pe internet, dar acele poze sunt din alta tara unde este alta clima, ori e mai umed aerul ori soarele nu arde asa tare vara ca aici. Evitati sa mai tineti planta in soare mult timp macar pana da semne ca ii merge bine. Vara pe canicula la noi in tara multe plante intra intr-o stare de crestere foarte inceata aproape de repaus iar de prin august cand nu mai este cald tare atunci incep sa creasca normal. Am observat asta la muscate. Asa ca e probabil abia peste o luna sa vedeti semne de crestere mai rapida la planta, cand temperatura e in jur de 27 grade (la fel ca temperatura optima pentru noi oamenii) . Orice planta are nevoie si de soare dar limitati expunerea rododendronului la soare direct prea mult timp in perioada asta de vara cat inca mai e canicula.
Unul din rolurile de protectie al stimulentului antistress este si de protectie la canicula a plantelor dar nu am folosit asa ceva de ani de zile ca sa imi dau seama daca se merita, abia anul asta am cumparat niste amalgerol si niste algasanba.
 
Sus