Plante care purifica aerul din casa noastra

isabella

Active Member
De curand ne-am mutat in casa noua si avem mare nevoie de purificarea aerului din interior intr-un mod cat mai natural
Dupa constructia unei case aerul este incarcat cu multe impuritati si toxine iar calitatea aerului scade .
Toate plantele sunt benefice , sunt sigura de asta insa am descoperit ca exista anumite tipuri care au capacitati mai deosebite de a absorbi impuritatile din aer .
Pe viitor voi incerca , putin cate putin , (atat cat imi permite timpul si copilasii ) sa fac un sumar cu aceste plantute minunate pe care am inceput sa le achizitionam si pe care le privim ca pe ceva foarte pretios .

Va prezint colectia noastra de plante care purifica aerul .

1. Incep cu SANSEVIERIA TRIFASCIATA sau Limba soacrei deoarece mi se pare cel mai usor de intretinut si poate fi tinuta in dormitor pentru ca noaptea transforma CO2 in oxigen , deci avem un bonus imens .
Aceasta absoarbe si elimina benzenul , formaldehida si tricloroetilenul .
Ii place lumina insa poate fi tinuta si in locuri mai umbroase . Udarea este moderata .
Va prezint colectia noastra de sansevieria 39980245_383269215538220_8873860569107529728_n.jpg

2. Urmatoarea pe lista noastra de preferinte este PHALAENOPSIS sau Orhideea pentru ca si aceasta transforma noaptea CO2 in oxigen iar pe langa acest mare atuu , absoarbe si elimina formaldehida si xilenul .
Ii place lumina crescuta dar nu soarele direct . Pamantul trebuie sa se usuce binisor intre doua udari .
Aici o prezint pe orhideea noastra frumoasa39995167_315447625892980_8834234247351894016_n.jpg

3. O alta planta benefica aflata in colectia noastra este CHLOROPHYTUM COMOSUM sau Planta paianjen . Aceasta absoarbe si elimina foarte eficient monoxidul de carbon ( foarte utila in incaperile unde se fumeaza ) , xilenul , stirenii , formaldehida intr-o proportie foarte mare si benzenul .
Iubeste apa si prefera lumina puternica dar nu direct pe ea .
Aici este o mica parte din colectia noastra de Clorophytum 39872959_349101262299509_5384693386252910592_n.jpg

4. ALOE BARBADENSIS MILLER se afla si ea la loc de cinste in colectia noastra de plante benefice in purificarea aerului . Aceasta absoarbe si elimina benzenul , monoxidul de carbon si formaldehida .
Iubeste lumina iar pamantul trebuie sa se usuce intre doua udari .
Aceasta este platuta noastra de Aloe 39985652_518325545283077_7671705257386180608_n.jpg

5. La fel de importanta este si planta numita PHILODENDRON sau Filodendron pentru ca absoarbe si elimina in proportie foarte mare formaldehida si xilenul .
Ii place lumina dar traieste si in incaperi mai putin luminate . Udarea este moderata .
Mini - colectia noastra de Filodendron 39932494_256891614958867_3311405766442745856_n.jpg

6 . O planta la fel de utila este si FICUSUL ( Elastica , Benjamin , Alii , Robusta ) . Acesta absoarbe si elimina monoxidul de carbon , formaldehida si tricloroetilenul ) .
In general ficusii prefera o udare moderata iar expuunerea se face la lumina dar nu in soare direct .
Aici este ficusul nostru 39984011_530082830786467_5300544815031648256_n.jpg

7. Una dintre plantele mele de suflet este DRACAENA si spre fericirea mea , este si ea la fel de benefica :) . O mare parte din soiurile de Dracaena absorb si elimina xilenul , toluenul , bensenul , formaldehida si tricloroetilenul .
Nu este o planta deloc pretentioasa . Prefera udarea moderata iar expunerea se face in lumina indirecta dar traieste si in locuri mai putin luminate ( dar nu va creste la fel de frumos ca atunci cand o expunem intr-un loc luminos ) .
Mini- colectia noastra de Dracaena 39958378_277860633043385_7394231755676319744_n.jpg , 40012717_229079727758418_4304652580396466176_n.jpg

8. Urmeaza...
 
Ultima editare:

gomez99

Well-Known Member
Prin '70 NASA a facut un studiu referitor la asta, in ideea de a folosi plante in asezarile orbitale sau de pe alte planete. Exista lista asta pe net, inclusiv cu ce anume substante pot absorbi/purifica.
Principalii compusi urmariti au fost benzenul, formaldehida si tricloretilena. Nu s-au luat in considerare efectele de tip feng shui si similare. Conform NASA, ar fi de recomandata distribuirea a cel putin 15-18 astfel de plante mature, intr-o casa cu o suprafata de cca 160mp, pentru a mentine aerul din locuinta in nivelul de noxe acceptat de catre normele americane de mediu. Acu depinde si ce aer intra pe ferestra.
Am copiat lista din raportul respectiv si o postez mai jos. Plantele sint listate in ordinea eficientei, dupa denumirile stiintifice, ca sa se evite confuziile.
Hedera helix, Chlorophytum comosum, Scindapsus aures or Epipremnum aureum, Spathiphyllum 'Mauna Loa', Aglaonema modestum, Chamaedorea sefritzii, Sansevieria trifasciata 'Laurentii', Philodendron oxycardium, syn. Philodendron cordatum, Philodendron bipinnatifidum, syn. Philodendron selloum, Philodendron domesticum, Dracaena marginata, Dracaena fragans 'Massangeana', Dracaena deremensis 'Janet Craig', Dracaena deremensis 'Warneckii', Ficus benjamina, Gerbera jamesonii, Chrysantheium morifolium, Ficus elastica.

Tricloretilena este un compus al celor mai multe produse de degresare, curatare dura, vopseluri, lacuri, cerneluri, adezivi, acoperiri plastice. Afecteaza in special ficatul.
Mobila noua, aparatura electronica (lacurile de protectie depuse pe componente si placi), degresantii duri, suprafetele proaspat lacuite, unele acoperiri plastice tip melamina, degaja aceasta substanta.

Benzenul este o substanta folosita in industria vopselurilor si detergentilor. Mai e prezent in diversi solventi, mase plastice, cauciuc. Daca ati adus un covor nou in casa, sau daca ati instalat parchet laminat, concentratul de benzen din aer va creste.

Formaldehida este omniprezenta in aerul din locuinte. Este principalul compus din rasinile industriale folosite in aparatura casnica si mobilierul melaminat, in spumele izolante, in placile lemnoase aglomerate, in produsele casnice de curatat podele si mobilier, precum si in majoritatea produselor folosite la intarirea/conservarea tesaturilor (covoare, stofa de mobila), unele apreturi, in solutiile de curatare chimica, in pastele hidroizolatoare, si in fumul de tigara.

E de retinut “efectul de casa noua”, vaporii combinati care se degaja din materialele noi, folosite la constructia si mobilarea unei case. E un miros care mie imi place mult, dar care se pare ca nu este asa de benefic. Trebuie sa mai tinem seama si de ferestrele tip termopan, ale locuintelor moderne. Desigur ca nu trebuie sa intram in panica daca ne-am luat un monitor nou, da e bine de stiu toate astea, fiindca efectele sint cumulative pe termen lung. O drumetie la munte din cind in cind, nu strica.
 
Ultima editare:

tunsu florin

New Member
acum 1 luna mi-am cumparat si eu citeva "plante benefice" printre cele enumerate de isabella mi-am mai luat palmierul areca si feriga de camera,foarte bune purificatoare si deosebit de frumoase.
 

gomez99

Well-Known Member
Limba soacrei deoarece mi se pare cel mai usor de intretinut si poate fi tinuta in dormitor pentru ca noaptea transforma CO2 in oxigen ,
o mica corectura. fotosinteza, care are printre altele ca rezultat eliberarea de oxigen, se petrece numai in prezenta luminii, deci ziua. Limba soacrei foloseste un mecanism in 2 pasi, care implica absorbtia bioxidului de carbon noaptea si eliminarea oxigenului ziua.
 

crysty

Active Member
Recomand feriga de camera si se inmulteste si relativ usor prin separarea tufelor/puilor ca la menta, daca sunt mai multe tufe la un loc in ghiveci. Nu separati de planta-mama minitufele daca nu se vede ca cresc frunze noi din fiecare ca riscati sa distrugeti toata feriga. Daca nu se vad frunze noi iesind din alte parti decat mijlocul plantei-mama inseamna ca nu are pui (bine de stiut asta cand cumparati feriga). La separare sa aiba puii niste radacini deja pe ei si sansele de prindere sunt foarte mari. Am luat un ghiveci de la kaufland pe la inceputul verii si din unul am facut 4 ghivece si 1 mic in pahar de rasad . Is mai sarace noile ghivece fata de cel initial dar cu timpul isi fac plantele frunze destule, ca le merge bine, le-am pus si ingrasamant. Mi se pare ca la prima udare am pus in apa si putin Radistim ca sa ajut, nu mai stiu exact. Daca nu gasiti feriga la kaufland atunci incercati la dedeman. E 14 lei un ghiveci , platiti unul dar va puteti face 4-5 ghivece din el. Ca pamant am folosit turba horticola de la dedeman luata la sac de 50 litri, la vreo 20 de lei, care are ph acid de vreo 5, ca e mai ieftina :-D, nu mi-am facut probleme de ph pentru ca stiu ca apa de la canal ii mai urca un pic ph-ul si il face de 6 :-) si daca as vrea sa mai urc phul ii pun odata putin bicarbonat de sodiu in apa de udat dar nu mai fac si asta, prefer sa il las sa creasca natural.
(si uite asa te alegi cu 4-5 ferigi si un sac de turba pentru alte flori cu doar 34 lei, se cheama creativitatea romanului la vremuri grele de saracie) . :D
 
Ultima editare:
Sus