Flori cu durata de inflorire lunga

alina85

New Member
Buna seara
Am nevoie de ajutorul celor care cunosc deoarece eu nu ma pricep. Doresc sa plantez, in primavara, in gradina flori (nu le dotesc inalte) cu o dutata de inflorile lunga si usor de ingrijit. Am nevoie de explicatii amanuntite (plantare, ingrijire si inmultire) Mentionez ca gradina e cea din jurul bloculuo. Doritotilor cade doresc sa ma scoata din prostia mea ,le multumesc anticipat.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu cred ca ai nevoie de o lista mai diversa care sa spefice tipul plantei si perioada de inflorire... o sa deschid eu lista:

Pomi:

Hibiscus siriacus - infloreste din iunie pina in octombrie, daca are soare si apa...
Lagerstroemia indica - inflorestt 60-80 de zile.

Tufe
Trandafiri - anumite varietati care infloresc continuu din mai pina in septembrie.-octombrie.


Liane:
Clematis - unele varietati infloresc de 3-4 ori pe an (Rebecca), mai multe varietati permit distributia pe perioada indelungata in asa fel incit sa ai flori din aprilie pina in octombrie sau noiembrie.


Irisi - de vre-o 6 tipuri.
Irisi reticulata - martie - 1-2 satamini
Iris

Narcse- individual infloresac pt 1-2 saptamini.... cu selectia atenta a soiurilor po inflori 2 lunix pe an.... cam de la 5-7 martie la 5-7 mai
 
Ultima editare:

M .Traian .

New Member
Buna seara
Am nevoie de ajutorul celor care cunosc deoarece eu nu ma pricep. Doresc sa plantez, in primavara, in gradina flori (nu le dotesc inalte) cu o dutata de inflorile lunga si usor de ingrijit. Am nevoie de explicatii amanuntite (plantare, ingrijire si inmultire) Mentionez ca gradina e cea din jurul bloculuo. Doritotilor cade doresc sa ma scoata din prostia mea ,le multumesc anticipat.
Buna seara
Am nevoie de ajutorul celor care cunosc deoarece eu nu ma pricep. Doresc sa plantez, in primavara, in gradina flori (nu le dotesc inalte) cu o dutata de inflorile lunga si usor de ingrijit. Am nevoie de explicatii amanuntite (plantare, ingrijire si inmultire) Mentionez ca gradina e cea din jurul bloculuo. Doritotilor cade doresc sa ma scoata din prostia mea ,le multumesc anticipat.
Va recomand Ciucusoara alba si Campanula albastră. O sa fiti pe deplin satisfăcută .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am mai gasit si eu una: Lophanthus Tibeticus sau Lophanthus Anisatus - infloreste din iunie pina la primul inghetz. Este o deosebita planta medicinala si apicola.
 
Sus