Pistacia vera - fistic

LadyBug

Well-Known Member
Ciudat nu e ca mi-au intors banii, ci cum au facut cu transportul. Initial ziceau ca i-au trimis cu un curier si mi-au dat si link pt urmarire, iar eu, vazand ca dupa o saptamana si ceva nu se schimba nimic, am intrebat ce se intampla; mi-au raspuns ca nu mai trimite in Romania curierul respectiv. Peste o zi-doua imi spun ca au trimis alte plante, ca celelalte erau nitelus uscate si ca vor ajunge sambata. Am asteptat peste 2 saptamani, apoi le-am spus ca eu fac cerere la paypal sa-mi returneze banii. Atunci mi-au spus ca au vb cu ultimul curier si ca plantele sunt in camion, vin in cateva zile. Iar azi m-am pomenit ca mi-au returnat banii, ca nici curierul asta nu ajunge in Romania. Asta a fost foarte ciudat. Acum astept sa vad ce spun si de ceilalti 25 euro pe care i-au dat uitarii. Dar am gasit deja in Germania, numai ca e mai scump, ufff....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Lipsa hidratarii frunzei , fie sol uscat sibradacini incapabile sa furnizeze apa catre foliaj fie sol foarte ud si radacinile nu avut oxigen si radacinile se zbat sa existe.
 

Lyya

New Member
la mine au deja 10 cm dar sunt oarecum dezamagit ca cica iti trebuie ca la kiwi si proportia de barbati/samanta e mai mare la reproducerea prin seminte decat la cea prin altoi dar cine stie cred ca o sa fie bine.

Ca mod de crestere , el vrea sa fie maxim -10 grade si o iarna cat mai scurta fara ingheturi tarzii caci mugurii sunt super sensibili la frig si apoi o vara f calduroasa sa se coaca fructele , in rest doar apa si hrana :rofl:
 

Lyya

New Member
Impreuna cu sotul meu avem 2500 de fistichi in grecia..va asigur k nu cresc doar cu apa si cu hrana...au nevoie de foarte multa grija si ocrotire sunt destul de sensibili si din punctul meu de vedere la noi in romania nu vad sanse mari de supravietuire si rodire pentru acest fruct
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
anii au trecut si planta are peste 2 m , poate si va fructifica , daca nu am de una sa iau un altoi dintr-un pomisor care rodeste deja si rezista la ger .

Optimismul ar trebui sa ne caracterizeze asa ca eu cred ca eu cred cu mare incredere ca se poate , eu si vreo alti 30---+++ care mai detin asa ceva.
 

pustiu89

New Member
anii au trecut si planta are peste 2 m , poate si va fructifica , daca nu am de una sa iau un altoi dintr-un pomisor care rodeste deja si rezista la ger .

Optimismul ar trebui sa ne caracterizeze asa ca eu cred ca eu cred cu mare incredere ca se poate , eu si vreo alti 30---+++ care mai detin asa ceva.
Salut, poti te rog sa pui niste poze cu arborii tai de fistic? Au fructificat anul acesta?
 

Zielchi

New Member
Impreuna cu sotul meu avem 2500 de fistichi in grecia..va asigur k nu cresc doar cu apa si cu hrana...au nevoie de foarte multa grija si ocrotire sunt destul de sensibili si din punctul meu de vedere la noi in romania nu vad sanse mari de supravietuire si rodire pentru acest fruct
Buna ziua! Ne puteti oferi mai multe detalii? Ma intereseaza in mod special despre altoirea lor. Cum cand se face?
 

Daniela vasile

New Member
Buna seara.Numele meu este Daniela vasile si vreau sa va intreb de unde ati cumparat arbore de fistic?Ma tot uit pe net de ceva vreme si vreau sa cumpar un arbore sa vad daca rezista la noi in tara.Va multumesc mult!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
L-am produs din seminte , anul trecut a inflorit prima oara , s-a dovedit a fi femela deci e nevoie de minim 2 din care 1 si 1 ca sa fie polenizarea corecta
 
Sus