Gradinaritul de zi cu zi

LadyBug

Well-Known Member
A-ha, multumesc frumos, chiar azi am pus un plic de vilmorin - seminte de mac dublu somnifer :) prin gradina, dar daca sunt prea dese? Le mut dupa ce rasar? Seminte de in trebuie sa mai cumpar, incerc de vreo 3 ani si nu cred ca am udat destul, ca vara mai abandonez plantele... o sa am grija anul asta, imi place enorm floarea de in, am vazut undeva in Bucuresti in gradinita unui bloc din centru, erau asa diafane florile...ah, dar eu mananc seminte de in, oare semintele alea nu le pot pune in gradina, nu arata la fel de frumos, e un soi diferit? O sa incerc si asa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La maci poti rari cat sunt mici daca chiar vrei.

Sigur ca sunt aceleasi seminte :) la in.
Poti pune intr-un vas mare in mijlocul gradinii si uzi constant acel vas.
Mie (cand am avut) mi-a crescut asa de inalt incat a trebuit sa il leg.Am renuntat ca trebuia sa am grija permanent sa il ud :D .
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Gabiuta, sa stii ca si cimbrul se autoinsamanteaza daca lasi o tufa pana toamna ;-)
Daca nu ai batrani in casa mai bine citesti pe eGradini!!! :rofl:
Uite ca mai aflai ceva dupa ce m-am chinuit 2 ani sa strang semintele de cimbru.Acum am din acela rosu,maine le seman si bag apa pe ele!!! :clap:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ca sa am ceapa verde de sarbatorile pascale am pus arpagic .Vreau sa pun si niste usturoi neaparat.
Nu in sticle cum am facut-o anul trecut ci direct in gradina.Sper sa am rod bogat pentru consum verde si un stufat :D
 

geodezia

Well-Known Member
eu las de pe un an pe altul ceapa nescoasa si acum am verdeata alta metoda sa pui de toamna in pamint arbagic si primavera in aprilie sigur ai ceapa mare si frumoasa la fel usturoi
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mda Geo asa e bine dar toamna niciodata nu am loc pentru ceapa asa ca parca ma vad ca dau o tura prin piata inainte de Pasti (sau Paste ca ambele variante sunt corecte!) sa cumpar legaturelele mirositoare.
 

blessy

New Member
Am si eu o rugaminte : Am o instalatie de udare prin picurare, cu banda de picurare. Apa curge prin furtun PE de 1 1/2 , prin cadere libera dintr-un bazin de 1200 l amplasat la o inaltime de 2,5 m. pe care il umplu cu apa din fantana cu o pompa in 20 minute. . Am marit nr. de picuratori si nu am presiune suficienta. Cum pot sa maresc presiunea la 1 bar pe circuitul de udare ? Bazinul sa il urc mai sus nu pot. Daca pun o pompa o sa fie presiunea prea mare. Exista pompe care sa mareasca presiunea la 1 bar ? Sau ce alta metoda sa folosesc?

Multumesc anticipat !
 

cristinaf

Well-Known Member
N-am auzit pe nimeni sa ude prin picurare folosind caderea libera, tocmai ca ai nevoie de presiune. Daca maresti nr de gauri nu o sa creasca presiune, din contra, scade. Prin cadere libera udam si noi acum 20 de ani, dar pe sant, prin inundare. La picurare ai diuze la fiecare gaura care necesita presiune, si ai nevoie de o pompa obligat. Orice pompa mareste presiunea, mai putin cele pentru apa murdara, care nu sunt facute pentru asa ceva.
 

blessy

New Member
N-am auzit pe nimeni sa ude prin picurare folosind caderea libera, tocmai ca ai nevoie de presiune. Daca maresti nr de gauri nu o sa creasca presiune, din contra, scade. Prin cadere libera udam si noi acum 20 de ani, dar pe sant, prin inundare. La picurare ai diuze la fiecare gaura care necesita presiune, si ai nevoie de o pompa obligat. Orice pompa mareste presiunea, mai putin cele pentru apa murdara, care nu sunt facute pentru asa ceva.
Multumesc pentru raspuns. Problema e ca apa nu trebuie sa aiba o presiune prea mare , 1-1,5 barr, altfel se distruge banda de picurare. Pompele obisnuite fac o presiune mai mare si de asta intrebam.
 

cristinaf

Well-Known Member
De ce nu incercati sa racordati pompa din fantana direct la instalatia de picurare? Ea oricum pierde din presiune datorita efortului de a ridica apa. Cati metri de banda de picurare aveti in total?
 

blessy

New Member
Pompa din fantana face o presiune mare, chiar daca scoate apa de la 18 metri, e o pompa buna , face cel putin 4 bari pe 1 1/2 toli. Deci asta nu se poate. In total am sa pun cel putin 500 m banda de picurare cu gauri din 10 in 10 cm deci cam 5000 picuraturi. Problema e ca nu imi trebuie mai mult de 1 max 1,5 bari, daca mai montez o pompa la iesirea din bazin face o presiune mai mare si imi distruge banda de picurare.
 
De ce nu inlocuiesti pompa cu un hidrofor, daca se poate. Acestuia ii poti controla presiunea. Eu asa am si am pus sistemul de picurare direct la hidrofor. Acum nu stiu daca la noi adancimea la care este apa e asa de mare.
 
Sus