Cymbidium part 2

Alexxxia

Member
Cum se comporta cymbidium care este tinut iarna intr o camera unde este prea cald?

Poate cineva sa ma ajute cu un raspuns. Incerc sa inteleg ce sa intampla cu ai mei.

bulbi care nu par maturi se zbarcesc eu tin la 22c acel ghiveci care este foarte mare 50 cm diametru si 40 inaltime. substratul este scoarta de 3cm cu un strat de 2cm de pamant de flori la mijloc si cu un mulci de iarba uscata deasupra. ud cam o data pe saptamana si daca las 2 saptamani cum spuneam bulbii incep sa se zbarceasca

acesti bulbi ar trebui sa si reia forma initiala dupa udare. nu i asa?
 

Diana Kalamata

New Member
Bună dimineața oameni frumoși. Am achiziționat pentru prima data această frumoasă floare dar cred că are o problemă. Rog frumos cunoscătorii a mă ajuta. Menționez că locuiesc în sudul Greciei unde aceste orhidee stau afară tot timpul anului. Atașez poze. Mulțumim amândouă
 

Atașamente

Alexxxia

Member
Din ce vad eu are niste paduchi albi lipiti pe frunze. Acestia se indeparteaza cu o solutie uleioasa de insecticid de diluat in apa care se cumpara de la fitomagazine. In principiu acest ulei de plante merge tratat la inceputul iernii pentru a evita proliferarea daunatorilor pe plantele bagate in casa. Afara mor singuri daca planta sta la temperaturi in jur de 0 grade uscata timp d ecateva luni.

Oricum tu ai acesti paduchi lanosi. Trebuie tratat prin frecarea frunzelor cu acest ulei insecticid diluat dupa instructiuni.

Cauta sa elimini frunzele total uscate de la baza bulbilor si apoi unge usor si bulbii scofalciti sau nu. Nu se da cu ulei pe radacini. Cred ca trebuie repetat tratamentul la interval de 1 saptamana. Acuma daca se incalzeste vremea si ai dat cu ulei trebuie sa nu o lasi la soare. Dupa vreo 3 tratamente o poti spala de uleiul rezidual cu furtunul si poate sta la semi umbra (adica soare dimineata inainte de 11 si sau seara dupa ora 18 - daca nu ai sub un copac la umbra). Ar trebui sa schimbi substratul inainte de tratamentul cu ulei. in italia uleiul se numeste olio minerale bianco

petele minuscule de pe frunze pot fi de la acarieni sau de la vapori de apa rece inghetati pe frunze (roua de dimineata). uleiul omoara si acarienii insa trebuie facute mai mult de 3 tratamente

petele negre mari de pe varful frunzelor - nu stiu ce sa spun trebuie urmarit daca se repeta regulat sau raman o exceptie. daca sunt o exceptie, este o ciuperca ce ataca tesuturile mai batrane sau lovite si nu se poate propaga la intreaga planta. totusi nu te sfatuiesc sa tai nimic viu deoarece risti sa propagi boli la locul taieturii - ciuperci sa virusi. eu le las sa se usuce singure. am cumparat totusi un tratament fungicid sistemic cu care dau la intrarea in iarna si la iesire in apa de udare. in principiu ar trebui 2 fungicide diferite pt o mai buna acoperire.

planta se uda voluntar as zice eu - nu se lasa in ploaie decat daca substratul ei este scoarta pura si nu amestec de scoarta cu turba sau pamant; chiar si asa risti ca apa ajunsa si lasata la subsuoara frunzelor sa nu se evapore destul de rapid si pe timp rece sa ai ciuperci. trebuie urmarita planta in timp - la mine unii suporta caldura iarna si continua cresterea iar altele se opresc de tot si vor la rece (15C maxim); vara in scoarta pura trebuie udata zilnic acum cam la 7 zile

in centrul plantei se evita apa (unele plante au un ghemotoc foarte absorbant in centru si acesta va ramane ud fleasca foarte mult timp)
 
Ultima editare:

Diana Kalamata

New Member
Din ce vad eu are niste paduchi albi lipiti pe frunze. Acestia se indeparteaza cu o solutie uleioasa de insecticid de diluat in apa care se cumpara de la fitomagazine. In principiu acest ulei de plante merge tratat la inceputul iernii pentru a evita proliferarea daunatorilor pe plantele bagate in casa. Afara mor singuri daca planta sta la temperaturi in jur de 0 grade uscata timp d ecateva luni.

Oricum tu ai acesti paduchi lanosi. Trebuie tratat prin frecarea frunzelor cu acest ulei insecticid diluat dupa instructiuni.

Cauta sa elimini frunzele total uscate de la baza bulbilor si apoi unge usor si bulbii scofalciti sau nu. Nu se da cu ulei pe radacini. Cred ca trebuie repetat tratamentul la interval de 1 saptamana. Acuma daca se incalzeste vremea si ai dat cu ulei trebuie sa nu o lasi la soare. Dupa vreo 3 tratamente o poti spala de uleiul rezidual cu furtunul si poate sta la semi umbra (adica soare dimineata inainte de 11 si sau seara dupa ora 18 - daca nu ai sub un copac la umbra). Ar trebui sa schimbi substratul inainte de tratamentul cu ulei. in italia uleiul se numeste olio minerale bianco

petele minuscule de pe frunze pot fi de la acarieni sau de la vapori de apa rece inghetati pe frunze (roua de dimineata). uleiul omoara si acarienii insa trebuie facute mai mult de 3 tratamente

petele negre mari de pe varful frunzelor - nu stiu ce sa spun trebuie urmarit daca se repeta regulat sau raman o exceptie. daca sunt o exceptie, este o ciuperca ce ataca tesuturile mai batrane sau lovite si nu se poate propaga la intreaga planta. totusi nu te sfatuiesc sa tai nimic viu deoarece risti sa propagi boli la locul taieturii - ciuperci sa virusi. eu le las sa se usuce singure. am cumparat totusi un tratament fungicid sistemic cu care dau la intrarea in iarna si la iesire in apa de udare. in principiu ar trebui 2 fungicide diferite pt o mai buna acoperire.

planta se uda voluntar as zice eu - nu se lasa in ploaie decat daca substratul ei este scoarta pura si nu amestec de scoarta cu turba sau pamant; chiar si asa risti ca apa ajunsa si lasata la subsuoara frunzelor sa nu se evapore destul de rapid si pe timp rece sa ai ciuperci. trebuie urmarita planta in timp - la mine unii suporta caldura iarna si continua cresterea iar altele se opresc de tot si vor la rece (15C maxim); vara in scoarta pura trebuie udata zilnic acum cam la 7 zile

in centrul plantei se evita apa (unele plante au un ghemotoc foarte absorbant in centru si acesta va ramane ud fleasca foarte mult timp)
Vă mulțumesc tare mult pentru interesul acordat. Sunteți o persoana deosebita ca, de altfel, toți cei care iubesc natura. Întrucât doar ce am cumparat-o cu vârfurile frunzelor parțial tăiate ,presupun că era deja bolnavă. Mi s-apus că e ok să o țin afară dar starea ei s-a agravat. Am sa urmez sfaturile dumneavoastră. O seară plăcută vă doresc!
 

Alexxxia

Member
Daca ea continua sa produca aceste pete negre tebuie tratata cu fungicid - normal 2 *sistemice* de spectru larg si nu in acelasi timp

Ar fi bine sa va uitati la radacini - daca sunt maro si putrezite sau goale ar trebui taiate si schimbat substratul cu un amestec asemanator. Trebuie cautat pe net poze cu radacini de cymbi inante de taiere. La taiere lama se trece prin flacara si varfurile taiate se pudreaza ci sulf sau scortisoara . scortisoara arde rau nu scapati pe partile sanatoase de radacina si puneti cat mai putin sufland excesul. sau nu se pune nimic si se lasa la uscat la umbra si racoare 1 zi-2

Daca si dupa fungicide continua sa produca aceste pete negre si nu a avut probleme la radacina - aveti 2 posibilitati: planta poate fi virusata sau infectia cu fungi dureaza mai mult si se mai face tratament cu fungicid sau altul sau aceleasi
 
Ultima editare:

Alexxxia

Member
Nu vreau sa fiu rea... cel mai bine este sa cumparam flori sau plante in stare excelenta. poate si pt ca datorita greselilor noastre la inceput vor suporta mai bine

de regula un cymbi in stare excelenta are cel putin 5 bulbi mari, radacini albe si dure la atingere, frunze verzi fara pete

eu nu am reusit sa i salvez pe cei bolnavi sau slabi - nu am o camera mai rece de 15c iarna si nu am avut acces la fungicide profesionale.

am observat ca din ianuarie si pana la finele lui martie nu se mai uda propriu zis (abundent) se umezeste doar substratul si se evita evaporarea excesiva a apei prin frunze (o varianta - se tin la racoare - 0-5c maxim 15c). fiind hibrizi nu toti au acelasi comportament: unii o duc bine in pamant de flori gen muscate altii doar in scoarta de 1 cm acoperita sus cu un "mulci" nu foarte gros pt a evita putrezirea - eu am pus urzici uscate, musetelul de la ceai etc. evident in scoarta ud prin scufundare sau iarna cu paharul doar pt umezire si nu torn apa in centrul plantei doar pe margini; vara ud zilnic in scoarta pura

la o planta nou cumparata in scoarta totusi se evita ca apa sa ajunga in centrul plantei deci scufundarea de face numai in partea inferioara a plantei cam 15-20 minute dupa care se scurge apa se uda cu paharul pe sus pe margini pentru a umezi substratul si sus.

marea problema este apa stagnanta - eu bag degetul in ghiveci si daca la o adancime de 10 cm este aproape uscat atunci ud; ghiveciul meu are 20 cm adancime.

nu stiu daca este bine explicat - ar fi bine sa cautati o vecina din zona dvs care are cymbi sau un producator sau o alta persoana care a cumparat un cymbi in acelasi timp. astfel veti reusi cu siguranta

plantele care au avut radacinile putrezite partial vor continua un timp sa o duca prost si trebuie udate mai putin decat celelalte. trebuie refacute tratamentele, nu se tin la soare etc
 
Ultima editare:

Alexxxia

Member
Vă mulțumesc tare mult pentru interesul acordat. Sunteți o persoana deosebita ca, de altfel, toți cei care iubesc natura. Întrucât doar ce am cumparat-o cu vârfurile frunzelor parțial tăiate ,presupun că era deja bolnavă. Mi s-apus că e ok să o țin afară dar starea ei s-a agravat. Am sa urmez sfaturile dumneavoastră. O seară plăcută vă doresc!
sub zero grade afara riscam inghetul sau fungi - se tin uscate sub 10c
 
Sus