Incepator - proiect nou

Silviu Man

Member
Salut!

Sunt nou in acest domeniu si vreau sa invat mai multe.
Am studiat problema cam 6 luni, am citit multe articole si topicuri si m-am decis sa incep ceva.
Am un pui de arin, recoltat direct de la "mama lui". L-am plantat intr-un ghiveci dupa tot tipicul (inclusiv cu pamint recoltat de la locul lui de "bastina"). Are cineva experineta pe aceasta specie?
 

marq

Member
Silviu roaga-te sa se prinda si sa se adapteze in ghiveci, n-am mai auzit de bonsai de arin dar poti incerca. Cat e de mare? Daca e cat un creion nu merita efortul.
 

Silviu Man

Member
Nu este atit de subtire, are cam 3 cm la baza. Am citit despre anin ca se poate inmulti prin marcotaj si butasire. Ghiveciul este destul de larg, poate se adapteaza. Sa vedem daca se prinde, mai am doua proiecte. Nu imi propun sa reusesc din prima dar cu ceva trebuie sa incep....
 

Silviu Man

Member
Mai am un Hibiscus si un Buxus. Aninul l-am gasit smuls de un escavator, un pui desprins din copacul dezradacinat. Nici nu stiam ce este si cind am cautat am aflat ca este arin/anin negru. I-am dat o sansa, vedem cit noroc are.
 

Silviu Man

Member
Iata proiectele mele (repet, incepator... nu ma judecati prea aspru) cu care vreau sa-mi "fac mina".
De la stinga la dreapta sunt : liliac violet, liliac alb, buxus, hibiscus si aventura arin/anin negru.
Daca aveti timp pentru citeva sfaturi ...

 

marq

Member
nu le mai lasa cu apa baltind, ii sofoca, ridica vasele pe niste pietricele, vasul sa serveasca cel mult pentru umezeala atmosferica si nu ca rezerva de apa caci le putrezesc radacinile.
 

Silviu Man

Member
Ok, apa este de la ploaie, a "batit" in ele. Le-am pus pietre oricum. Vad ca toate merg bine, inclusiv arinul. Intre timp am mai luat doi pui si vad ca au o multime de primordii si frunzulite. Revin cu poze.
 

marq

Member
subtirei Silviu, ... poti experimenta si cu ei sa vezi daca rezista. Nu inteleg de ce toti sunt inclinati asa tare. Cel care serpuieste eu l-as fi inclinat in directia opusa, dar fiecare cu viziunea lui. Succes.
 

Silviu Man

Member
subtirei Silviu, ... poti experimenta si cu ei sa vezi daca rezista. Nu inteleg de ce toti sunt inclinati asa tare. Cel care serpuieste eu l-as fi inclinat in directia opusa, dar fiecare cu viziunea lui. Succes.
Asa i-am gasit, i-am luat cu tot cu brazda si i-am pus in ghivece exact cum erau. Probabil pot fi repozitionati dar, ai dreptate, sunt cam firavi. Vad ce fac si cum evolueaza. Macar unu din trei daca supravietuieste ... Si mie imi place cel mai mult primul din dreapta. Cel putin pe acela, cind l-am luat, nu avea decit doua frunzulite mici. Acelea s-au ofilit dar au aparut celelalte. Asadar, tot ce vezi acolo a crescut in ultimile saptamini. De altfel poti sa compari cu prima poza, de mai sus.
 

marq

Member
Scriu din nou ca a fost o eroare. Silviu vezi ca exista un stil literati, daca ii mai faci trunchiului cateva curbe ciudate mi se pare ca s-ar potrivi. Si cred ca trebuie renuntat si la ax deasupra ramurii, dar deocamdata ar trebui sa-i lasi sa creasca orice ramura pentru a se putea ingrosa.
 

Silviu Man

Member
Da, am citit despre stilurile bonsai si cred ca se potriveste. Totusi, mi se pare cam ambitios pentru mine, este un stil mai dificil si pretentios. Oricum, ai dreptate, trebuie sa mai creasca si am timp sa ma hotarasc. Initial ma gindisem la o cascada sau semicascada ori ceva gen "batut de vint". Multumesc pentru idee!
 

marq

Member
Cica la un bonsai trebuie sa-i vezi forma finala din primul moment si sa-ti faci un plan (pe 10-20 ani), pentru mine unul bucuria e sa-mi supravietuiasca un copacel, forma conteaza mai putin.
 

Silviu Man

Member
Cica la un bonsai trebuie sa-i vezi forma finala din primul moment si sa-ti faci un plan (pe 10-20 ani), pentru mine unul bucuria e sa-mi supravietuiasca un copacel, forma conteaza mai putin.
Important este sa-ti placa ce ai realizat. Oricum, eu cred ca munca si calea parcursa are valoare mai mare decit rezultatul. Daca proiectul reuseste in esenta, faptul ca ai un cm in plus sau in munus sau ca nu se incadreaza perfect in nu stiu ce scoala, e mai putin important. Totusi, daca reusesti si sa faci ceva care sa placa si altora, parca bucuria e mai mare, nu-i asa?
 

marq

Member
Sigur, e important si pentru privitori dar mai important e pentru tine, bonsaiul e un companion de-a lungul vietii, vazusem candva o poza cu un bunel chinez care statea nemiscat si-si privea meditativ copacelul, parca prinsese si el radacini. E o arta pentru suflet care nu prea se potriveste cu cultura europeana, dar macar merita incercat.
 

Silviu Man

Member
Intre timp m-am documentat putin pe stilurile de bonsai si am citit mai mult despre literati. E foarte interesant si probabil cel ales de mine se potriveste. Il las sa se "intremeze" si apoi incerc sa-l lucrez. Am o intrebare : voi cum procedati cu bonsaii exteriori pe timpul iernii? Il protejati cumva, ii inveliti sau ii puneti in baloti, asa cum se procedeaza cu alte plante?
 

marq

Member
datorita vaselor mici posibiltiatea de a le ingheta radacinile este mai mare asa ca nu strica o minima protectie pe timpul iernii.
 

Silviu Man

Member
Pentru unul dintre arinii din imagine, am incercat si o metoda de infasurare si ancorare. Poate imi spuneti unde am gresit, eventual.
IMG_0781.JPG
 
Sus