Oncidium sharry baby

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Uau! Vreau si eu, va rog, daca ajunge cineva la Baneasa. imi dati contul si va transfer banii iar plantele le ridic in urmatoarele saptamani, daca e ok. Unde anume erau, @Roxanna?
 

Roxanna

Active Member
Carrefour Baneasa. E posibil sa fie si la celelalte din Bucuresti pentru ca, de obicei, au aceeasi oferta.
Week-end-ul asta sunt plecata din Bucuresti. Daca nu iti cumpara nimeni pana luni, ma duc eu.
 
Ultima editare:

Roxanna

Active Member
Dragilor, uite ce ma gandeam. Am gasit aici
http://www.shop.schwerter-orchideenzucht.de/index.php?cPath=27
Oncidium twinkle toate culorile si hibrizi de-ai lor la preturi acceptabile. Este un magazin de orhidee foarte serios, dar transportul in Romania e scump, in jur de 20 de euro. Dar daca suntem mai multi doritori si impartim costul transportului se schimba situatia. Este cineva interesat, in afara de mine, evident?
 

Cami234

New Member
Auzisem si eu de ei, dar nu trimit iarna inspre zonele noastre, din cauza frigului de pe drum (din Alpi). Doar incepand cu aprilie-mai cred.
 

Roxanna

Active Member
Nu am gasit nimic despre asta la ei pe site. In plus, eu am mai comandat orhidee din Germania iarna, de la Orchids&more si n-au patit nimic. Pana la urma le transporta cu avionul. Si in al treilea rand, nu mai e asa mult pana in aprilie, de-abia ne organizam si strangem banii.
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu as vrea. Daca e cazul, pot ajuta la comanda comuna cu centralizarea informatiilor, calcule si plata in euro fara probleme. Nu ma pot ocupa insa de distributia in Ro, din pacate.
 

Roxanna

Active Member
Atunci le comandam pe adresa mea si le trimit eu. Am ceva experienta in comenzi online si distributie interna.
 

CristianG

Well-Known Member
Oncidium twinkle, după aproape o lună de la achiziționare...:-D;-) I-am tăiat tijele cu flori! Se pare că îi merge bine în păhar! Am văzut că face 3 noi pui. Lângă bulbii maturi, există 2 pui destul de bine crescuți care în curând se vor maturiza pe parcursul primăverii....Vara, vor crește cei 3 pui mici...Apoi o nouă înflorire! Sper...:inlove::visator::visator:
 

Atașamente

Ultima editare:

Roxanna

Active Member
Arata foarte bine! Pare hotarat sa imi dovedeasca ca m-am inselat cand am spus ca nu o sa-i mearga bine cu radacinile dezvelite.
 
Ultima editare:

CristianG

Well-Known Member
Arata foarte bine! Pare hotarat sa imi dovedeasca ca m-am inselat cand am spus ca nu o sa-i mearga bine cu radacinile dezvelite.
Da....Păi am văzut la o tipă (Samantha) pe you tube, că își ținea orhideele doar în pahare...Avea acest tip de orhidee în pahare și le mergea foarte bine (water culture).
 

Cami234

New Member
Da, am vazut=o si eu pe Samantha, dar daca nu ma insel, locuieste undeva cu clima ceva mai calda, din cauza asta mie mi-e cam teama sa incerc water culture :D
 

Cami234

New Member
Atunci le comandam pe adresa mea si le trimit eu. Am ceva experienta in comenzi online si distributie interna.
Si eu m-as baga doar ca am gasit mult prea multe orhidee acolo si nu reusesc nicicum sa le scad numarul... si pretul total ajunge cam sus, chiar daca ele una cate una nu costa mult, dar fiind multe.... of of asa e cu obsesiile :)
Asa ca nu sunt hotarata.
 

Roxanna

Active Member
Si eu m-as baga doar ca am gasit mult prea multe orhidee acolo si nu reusesc nicicum sa le scad numarul... si pretul total ajunge cam sus, chiar daca ele una cate una nu costa mult, dar fiind multe.... of of asa e cu obsesiile :)
Asa ca nu sunt hotarata.
Pai aseaza-le pe lista in ordinea preferintelor si apoi incepi sa tai de jos in sus pana ajungi la o suma acceptabila. Daca ne strangem 3-4 persoane transportul va fi 5-6 euro.
 

DeGia

New Member
Cand ati vrea sa comandati? As putea participa si eu? Este destul de scump transportul pentru Romania 22.50 Euro. Mersi
 

Roxanna

Active Member
Cand ati vrea sa comandati? As putea participa si eu? Este destul de scump transportul pentru Romania 22.50 Euro. Mersi
Mă gândesc să facem comanda la sfarșitul lunii martie/inceputul lunii aprilie. Pana atunci, eu si gradinar1 asteptam mesaje de la doritori cu listele de plante pe care le doresc. Din pacate transportul este intr-adevar scump, dar toate serele din Germania de la care am comandat au preturi mari la transport, undeva intre 18 si 25 de euro. Daca facem comanda comuna, insa, transportul din Germania ajunge mult mai convenabil, chiar simbolic daca suntem peste 5 doritori, la care se adauga 5 lei transport intern prin posta romana, sau 13 lei prin curier, sau nimic daca persoana respectiva are drum prin Bucuresti. :wink:
 
Ultima editare:
Sus