Orhidee: Tips & Tricks

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
@victor
"Domnul" Gradinar1 este o doamna :rofl:) - uite mai jos cateva din orhideele mele care, asa cum spuneam, nu sunt fertilizate. Daca tu zici ca e imposibil sa infloreasca fara fertilizatori...asa o fi dar florile mele au alta parere:
https://picasaweb.google.com/117475991601641606746/2011Orhidee
https://picasaweb.google.com/117475991601641606746/Orhidee
https://picasaweb.google.com/117475991601641606746/Flori2013
Victor, eu nu sunt neaparat impotriva fertiziantilor, dar stiu ca se poate abuza cu usurinta din dorinta evidenta de a face bine unei plante. De aceea, nu vreau decat sa semnalez ca e posibil si fara. Pe de alta parte, la inceputurile mele in ale gradinaritului, am utilizat si eu Petersen cu formule speciale pentru stimularea infloritului, pentru crestere, etc. Dar am ajuns la concluzia ca se poate si fara :)

@LadyBug - nu stiu daca oamenii de pe forumul egradini au plante ca in gradina bunicii. Bine, eu ma mai si uit prin albumele lor...
Sunt sigura ca nu am dreptate, probabil de-aia si arata gradina mea asa dupa doi ani de cand am infiintat-o. Pentru ca nu am experienta ta in gradinarit, evident.
Mai invat si eu, usor, usor.
https://www.flickr.com/photos/128780583@N05/albums/72157649291464554/page1
 

victor

Active Member
Îmi pare bine că s-a însuflețit activitatea pe forum cu subiectul acesta.:)
Eu tot nu sunt convins că acele plante nu au fost fertilizate deloc.Sunt întradevăr superbe!:clap:
Să vă trăiască toate plăntuțele.Eu am postat numai orhidee înflorite la mine, de aceea le-am postat în diferite stadii de dezvoltare a tijelor florale.
Este ușor să facem poze cu orhidee înflorite și să spunem că au înflorit la noi.Aici nu fac referire neapărat la dumneavoastră, doamna sau domnișoara Grădinar 1.:openrose:
Vă rog să mă scuzați pentru eroarea făcută. Am rugămintea ca aceia care sunt pasionați de orhidee, să posteze poze cu evoluția tijelor florale.
Numai așa mă convinge-ți că au înflorit acasă.Vreau să se înțeleagă, și eu aș dori să se poată fără nutrienți, dar nu văd cum se poate dezvolta o orhidee care este plantată doar în scoarță, să se dezvolte ani la rând doar cu apă.De undeva planta trebuie să-și procure nutrienții, dar de unde, că în apă nu sunt.
 

LadyBug

Well-Known Member
E aiurea sa vin aici ca sa pierd vremea cu asemenea contraziceri inutile, gradinar1 vrea sa ne convinga ca plantele infloresc mai bine fara "suplimente alimentare"? n-are decat sa creada asta cine vrea :p
Pe scurt: plantele rare, care nu se gasesc in comert la noi, sunt cu mult mai greu de crescut/inflorit. In randul orhideelor, acestea sunt de obicei speciile. Plus ca nu toate orhideele au aceleasi nevoi: dendro-phalaenopsis vor ceva, dendro nobilae altceva, pahelel altceva, cattleyele altceva, cymbidium, alte conditii, thunia alte conditii samd. Nu trebuie sa credeti ca daca aveti succes cu un tip de orhidee, veti avea succes cu toate creindu-le aceleasi conditii tuturor.
Din experienta mea, am observat ca multe catt nu prea vor sa infloreasca in fiecare an, asa ca trebuie sa incep sa le ajut cu niste nutrienti, e clar. Probabil in primul an consuma ceea ce se gaseste in scoarta, dupa care incep sa stagneze sau sa creasca dar nu sa si infloreasca asa cum ar trebui. Sunt si plante mai dificile, dar au destul soare/diferenta de temperatura zi/noapte, ca doar stau intr-o sera, ce sa mai vrea! poate doar niste fertilizant.
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Draga Victor, si mie imi pare bine ca se mai discuta pe topicuri, asta e rostul forumului, sa schimbam pareri si experiente.
M-a amuzat si ideea ca as posta imagini cu orhidee nou cumparate inflorite...dragul meu, eu am niste ani pe forum, o parte dintre colegii nostri forumisti mi-au vazut florile "live"ca sa zic asa deci stiu despre ce vorbesc. In ultimul an, recunosc, mi-a fost lene sa mai fac poze. Si, cu tristete o spun, si atmosfera de pe forum a lancezit tare mult asa ca am las-o mult mai moale...
Zici ca vrei dovezi ca plantele infloresc la mine... Uite-le mai jos, tije in formare la dendrobium, la phale, a doua tija la papucel si chiar si la cattleye :)

Nu mai cumpar demult orhidee pentru ca nu mai am unde sa le tin, deja am prea multe plante. Acum cativa ani, cand bagam in toamna plantele in casa, aveam peste 100 de ghivece din care minim 30-40 erau orhidee. Intre timp am redus numarul total al ghivecelor din casa la vreo 50, majoritatea orhidee, hibiscusi si clerodendroni :). Si vreo 10 violete, ceva episcii, niste cactusi, epidendrumi...si asa mai departe.
WP_20151202_003.jpg WP_20151202_004.jpg WP_20151202_005.jpg WP_20151202_006.jpg WP_20151202_007.jpg WP_20151202_008.jpg WP_20151202_21_05_53_Pro.jpg WP_20151202_21_06_11_Pro.jpg
 

Atașamente

victor

Active Member
Bună dimineața!:openrose:
Mă bucur că a dat rezultate postarea mea. Am mai spus și cu altă ocazie, apreciez în egală măsură și pe aceia care postează poze cu orhidee înflorite achiziționate recent.
Problema este, că mulți spun că au înflorit la ei.Eu nu mai sunt un colecționar de orhidee, am fost la începuterile pasiunii mele pentru orhidee.
Am avut în jur de 150-160 de orhidee de toate soiurile, dar spațiul insuficient m-a făcut să renunț la multe din ele.
Acum pasiunea mea este să le înmulțesc pe ale mele și să ajut pe cât mai mulți iubitori de orhidee care nu au experiență în ale orhideelor.
Am postat poze cu phalele mele la topicul Orhideele lui Victor .
Ar putea fiecare să-și facă un topic cu orhideele pe care le are și să posteze poze cu evoluția plantelor lui, pas cu pas.:)
Nu am vrut să fiu caustic față de nimeni, urăsc agresivitatea gratuită.
Am vrut să se facă o diferență între orhideele înflorite în condițiile de acasă și cele înflorite în condiții de laborator.
Este o provocare să-ți propui ca plantele tale să arate la fel sau mai bine decât în momentul achiziției, să le provoci reînflorirea, să le înmulțești și puii să-i vezi înfloriți.
Vă doresc tuturor să aveți plante sănătoase și înfloricioase.:openrose:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Buna dimineata! Apreciez nespus atitudinea ta, Victor, asta inseamna sa ai o discutie constructiva cu cineva si nu doar o contrazicere sterila si fara rezultat :hug:
In plus, cred ca esti unul dintre cei mai avizati in domeniu de pe forumul nostru asa ca toate sfaturile tale sunt foarte apreciate, crede-ma :-)

Eu nu am ajuns la un grad asa avansat incat sa le si inmultesc, marturisesc ca mi se pare foarte complicat si clar ma despaseste.
Asa ca mult succes iti doresc iar eu spre sa repostez imagini cu ele inflorite :)

Inceput de week-end fain tuturor!
 

Laura_daniela

New Member
Bună dimineața!:openrose:
Mă bucur că a dat rezultate postarea mea. Am mai spus și cu altă ocazie, apreciez în egală măsură și pe aceia care postează poze cu orhidee înflorite achiziționate recent.
Problema este, că mulți spun că au înflorit la ei.Eu nu mai sunt un colecționar de orhidee, am fost la începuterile pasiunii mele pentru orhidee.
Am avut în jur de 150-160 de orhidee de toate soiurile, dar spațiul insuficient m-a făcut să renunț la multe din ele.
Acum pasiunea mea este să le înmulțesc pe ale mele și să ajut pe cât mai mulți iubitori de orhidee care nu au experiență în ale orhideelor.
Am postat poze cu phalele mele la topicul Orhideele lui Victor .
Ar putea fiecare să-și facă un topic cu orhideele pe care le are și să posteze poze cu evoluția plantelor lui, pas cu pas.:)
Nu am vrut să fiu caustic față de nimeni, urăsc agresivitatea gratuită.
Am vrut să se facă o diferență între orhideele înflorite în condițiile de acasă și cele înflorite în condiții de laborator.
Este o provocare să-ți propui ca plantele tale să arate la fel sau mai bine decât în momentul achiziției, să le provoci reînflorirea, să le înmulțești și puii să-i vezi înfloriți.
Vă doresc tuturor să aveți plante sănătoase și înfloricioase.:openrose:
buna.ce trebuie sa fac sa le inmultesc?
 

Laura_daniela

New Member
buna.ce trebuie sa fac sa le inmultesc?
buna.va rog sa ma ajutati.am observant la una din plante ca am radacini care sunt putrezite si la fel sunt semne de putrezire si deasupra substratului.am tija plina cu boboci.frunzele sunt rosiatice si zbarcite.cum sa fac sa o ajut sa-si revina? trebuie sa renunt la tija? multumesc
 

Atașamente

Ultima editare:
Buna ziua, am o orhidee cymbidium caruia i-au trecut florile iar tija florara s-a uscat, cum procedez la taierea tijei, la ce distanta fata de bulb sa o tai?
Va multumesc!
 

ester

New Member
intrebare : toata vara orhideele mele au crescut frumos pe pervazul ferestrei.Acum iarna,de cand merge caloriferul postat chiar sub pervaz,au inceput sa le pice frunzele.Unde sa le mut,toate ferestrele au calorifer sub ele ?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
@ester, orhideele au nevoie de lumina iarna. Nu poti inchide sau macar da mai incet caloriferul de sub ele?
Worst case scenario: pune ceva deasupra caloriferului, ceva care sa limiteze transferul de caldura in partea de sus (ca un blat de granit/marmura).
Sau muta-le undeva unde nu au lumina directa dar in cazul asta slabe sanse sa mai infloreasca.

In alta ordine de idei, my dear friends, iaca-ta ca am ajuns in 2017 si reinfloresc o parte din orhideele din postarea de mai sus (de acum doi ani). Si nici de data asta nu le-am pus fertilizanti ca n-am :) si mi-a fost lene sa cumpar, recunosc:
WP_20170105_002.jpg WP_20170105_003.jpg WP_20170105_001.jpg

Mai sunt vreo 4 cu tije in formare, semn ca nu le merge prea rau :)
 

Roxanna

Active Member
Depinde ce fel de orhidee ai. Daca sunt Phalaenopsis, pot sta fara probleme pe o masuta la un metru de fereastra orientata spre sud, est sau vest. De inflorit oricum n-o sa infloreasca langa calorifer si e mai bine asa decat sa pierzi plantele. Eu am patit-o o data cu o orhidee ale carei radacini s-au desicat efectiv de caldura si pe care a fost foarte greu s-o resuscitez pe urma.
Alte specii care pot sta mai la intuneric, dintre cele pe care le am eu, sunt miltoniopsis, zygoetalum si paphilopedilum. Dimpotriva, daca ai cattleya, oncidium si mai ales vanda, nu le poti tine departe de fereastra si atunci iti recomand sa gasesti o metoda sa le agati in partea de sus a ferestrei, fie sa fixezi o bara, fie sa legi o sarma si apoi sa prinzi ghivecele, astfel incat sa aiba lumina si nici sa nu le prajeasca caloriferul. Alta solutie mai buna n-am gasit.
 

lelia

Well-Known Member
Ce frumoase sunt! :visator: Minunatul ,,papucel"m-a teleportat,ca sa zic asa,cu ani in urma cand la fereastra mea reinfloreau intr-o veselie frumoasele mele orhidee...mi- au ramas doar amintirile si nostalgia.
Mada,sa-ti traisca sa te bucuri de ele! Tuturor sa va traiasca!
 

Roxanna

Active Member
Si ce s-a intamplat de au ramas doar amintiri? Si eu am foarte multe, unele de aproape 5 ani, si nu dau semne ca ar vrea sa ma paraseasca. Mi-e groaza ca as putea sa le pierd.
 

Roxanna

Active Member
A crescut spectaculos, iar de multimea de flori ce sa mai zic! Arata aproape ca o vanda!
Am si eu cateva Phalaenopsis care au crescut enorme, dar parca nu sunt chiar asa. Oricum, pare foarte fericita. Felicitari!
 

lelia

Well-Known Member
Mada,:hug:

Este ,,monstruos" de frumoasa! Sa te bucuri de ea!:visator:

Roxanna,cata vreme vor avea conditiile din prezent,plantutele tele nu te vor parasi,ba dimpotriva se vor dezvolta din ce in ce mai spectaculos.:)
Noi ne-am mutat in alt oras,intr-un ap. cu orientare total opusa celui in care plantele mele se simteau ,,ca la ele acasa".Imiediat dupa mutare au inceput sa moara,aproape instant,le-am pierdut pe toate,orhidee si nu numai...regret ca nu mi-a venit ideea atunci, sa le fi donat gradinii botanice,erau niste exmplare superbe.
 
Sus