Ajutor bonsai bolnav!!

Georgianam

New Member
20161105_204309.png Buna seara dragilor.
Vin la voi cu o mare rugaminte.
Bonsaiului meu de 2 luni ii cad frunzele incontinuu. Am luat fertilizant si degeaba.
Am observat ca unele cracute chele sunt uscate.
Nu mai stiu ce sa ma fac cu el imi este frica sa nu il pierd caci l-am dorit mult
Va rog daca puteti veni cu idei si sfaturi.
Multumesc mult
 
Ultima editare:

george.r

Member
Buna,

Posibile probleme:
- schimbarea locului unde sta;
- apropierea prea mare de o sursa de caldura (calorifer, radiator);
- udarea necorespunzatoare (prea mult sau prea putin);
- boli / daunatori.
Fertilizarea unei plante slabite nu este deloc recomandata; decat daca este slabita din lipsa nutrientilor.
Ce schimbari au aparut in ultimele 2 luni la aceasta planta: locul, pamantul, udarea...?
Este cumva un ficus benjamina?
Dupa ce voi/vom primi aceste detalii poate ne putem da cu parerea mai exact...

Seara buna!
 

marq

Member
este un microcarpa. Vad bine sau ma inse? Vasul propriuzis, de culaore neagra, este bagat in acea masca ceramica alb smaltuita care sufoca planta. Daca mai tii mult la estetica sigur nu vei mai avea ce reculera. Scoate-l cat mai urgent de acolo sa respire, posibil ca radacinile sa fie deja moarte. Nu-l mai uda pana nu vezi ca se usuca panatul... sa zice 1-2 cm la suprafata. Incearca sa-i asiguri umezeala mai mult foliar. Ti-as recomada si o minisera dar daca pamantul e deja prea ud, nu se va mai putea zvanta, eventual pulverizat cu apa si acoperit cu o punga care sa nu-i acopere si pamantul.
 

Val3

New Member
este un microcarpa. Vad bine sau ma inse? Vasul propriuzis, de culaore neagra, este bagat in acea masca ceramica alb smaltuita care sufoca planta. Daca mai tii mult la estetica sigur nu vei mai avea ce reculera. Scoate-l cat mai urgent de acolo sa respire, posibil ca radacinile sa fie deja moarte. Nu-l mai uda pana nu vezi ca se usuca panatul... sa zice 1-2 cm la suprafata. Incearca sa-i asiguri umezeala mai mult foliar. Ti-as recomada si o minisera dar daca pamantul e deja prea ud, nu se va mai putea zvanta, eventual pulverizat cu apa si acoperit cu o punga care sa nu-i acopere si pamantul.
salutare. Am su eu un Ficus ginseng si l-am mutat de 2 ori in ghivece diferite la o diferenta de o luna maxi si acum nu isi mai revine de cateva luni, a mai ramas cu vreo 8 frunze dar varfurile ramurilor verzi, pamantul e cumparat la punga dar nu are gauri ghiveciul, asta sa fie problema sau ca il tin la birou in interior? am pus si ingrasamant de bonsai dar nimic
 

Alinuca89

New Member
Buna dimineata! Sper ca scriu unde trebuie.
Am primit acest bonsai acum 2 saptamani si au inceput sa i cada frunzele... sper sa nu fie ceva foarte grav. Chiar nu stiu ce sa i fac si care e cauza. Am nevoie de ajutor, va rog. Am mai cautat pe net insa nu recunosc nici specia...
 

Atașamente

crysty

Active Member
Buna dimineata! Sper ca scriu unde trebuie.
Am primit acest bonsai acum 2 saptamani si au inceput sa i cada frunzele... sper sa nu fie ceva foarte grav. Chiar nu stiu ce sa i fac si care e cauza. Am nevoie de ajutor, va rog. Am mai cautat pe net insa nu recunosc nici specia...
Buna seara, nici eu nu imi pot da seama ce specie este, dupa frunzele alea mici si rotunde ar putea sa fie un buxus dar nu cred si ar putea sa fie ceva exotic gen ficus benjamina sau altceva.
Daca era buxus era foarte bine , din asta se face gardul viu care il vedeti pe la blocuri, ar fi vesnic verde si chiar daca i-ar cade toate frunzele s-ar recupera usor pentru ca este o specia care rezista la clima noastra.
Consider ca aproximativ 99% din plantele cumparate de la magazin nu se pot adapta in casa omului din cauza ca ele au fost crescute in sera sub anumite conditii strict controlate si cu alea sunt invatate. Daca ati vazut chiar si in florarii este frig vara ei le tin aerul conditionat si baga plantele intr-un repaus ca sa stea verzi sa se vanda .
Nu stiu cu ce va pot ajuta stiind ca plantele din comert odata aduse acasa nu se pot adapta . Daca v-as spune sa luati niste amalgerol de la fitofarmacie inseamna sa cheltuiti cam 13 lei pe 100 ml si sa stropiti planta dar nu cred ca o poate ajuta si ca este foarte posibil sa ramaneti cu solutia cumparata .
Incercati ca undeva intr-un colt sa puneti o lingura de pamant normal negru de flori nu turba avand in vedere ca e posibil ca planta sa aiba doar turba si era hranita cu ingrasaminte si stimulente periodic in apa de udare in sera de unde provine.
Si eu am mai cumparat cate o planta din comert cateodata si tot incerc fel si fel de substante (antistress cum ar fi amalgerol sau algasanba) sa fac plantele sa se adapteze dar fara success de parca plantele din comert sunt aduse de pe alta planeta.
Cu alte cuvinte afirm ca planta nu are vreo boala sau vreun daunator ci pur si simplu astea din comert nu se pot adapta.
Ca sa nu o mai lungesc , mergeti la o fitofarmacie si vedeti ca va spun vanzatorii , e posibil sa va recomande amalgerol . E posibil sa va spuna ca nu pot sa isi dea sema daca planta are vreo boala pana nu o vede asa ca rupeti o crenguta sa o vada , crenguta de vazut e mai bine decat o mie de poze.
Eu nu pot sa va recomand decat sa puneti o lingura de pamant gras intr-un colt si udati de acolo si puneti un pic de ingrasamant in apa si sa lasati planta la lumina la ferestra. Cat mai multa lumina posibil. Nu o expuneti la caldura mare si nici la frig ci doar temperatura normala care o aveti in camera. Puteti sa le spuneti ca cineva v-a spus doar ca astea din comert nu se pot adapta si ca vi s-a recomdat o lingura de pamant normal in colt (poate sa fie pamant chiar si din spatele casei/blocului daca nu aveti de unde doar sa nu fie cu dejectii animale) si ca vi s-a recomndat un pic de ingrasamant si vedeti ce va spun si ei.
Daca planta e puternica e posibil sa ii cada toate frunzele si sa inmugureasca la loc (doar sa nu abuzati de apa, ii puneti cat sa fie pamantul umed nu ud fleasca) .
Daca planta nu isi revine si moare definitiv nu aruncati vasul , luati un pui de buxus de la dedeman care ar trebui sa coste pana in 15 lei , la primavara prin aprilie , il lasati o luna in ghiveciul original, ii puneti de cum il cumparati o lingura de pamant normal peste cel care il are si dupa 1-2 luni de zile mutati buxusul in ghiveciul plat de bonsai. Buxusul este mult mai rezistent si poate sa stea si afara iarna daca nu ingheata pamantul lui. Si il puteti tunde dupa bunul plac sau dupa clipuri pe youtube. Ar mai fi si coniferele si anume ienuparul dar creste foarte greu, toate coniferele au cresterea inceata . Nu fac reclama la dedeman dar astia au plantele afara pe rastel si e mai bine sa luati de la dedeman decat sa luati de la kaufland pentru ca kauflandul are conifere miniatura dar le tine inauntru si nu se vor adapta acasa.
Bonsaiul inseamna un copac pitic, nu e o specie anume asa ca puteti face bonsai chiar si dintr-un pui de visin sau artar. Cu cat planta este din zona europei cu atat ii va merge mai bine si la frig. Bonsai se poate face din orice planta chiar si din ficus sau lamai sau trandafir chinezesc, secretul e sa stea in vas mic multi ani de zile.
 

Alinuca89

New Member
Multumesc mult! Astazi am luat planta si bonul cu mine si am plecat la magazin cu intentia de a rezolva problema. La inceput mi s a spus ca sub nici o forma plantele nu se pot returna...am spus ca vreau sa vb cu un manager fiindca nu e normal sa se usuce si creanga inclusiv si sa moara de tot. A venit managerul si mi a returnat suma de bani. As putea crede ca stiau deja despre asta...important e ca am rezolvat problema...desi mi ar fi placut sa fie ok planta mea...
 

crysty

Active Member
Data viitoare cand treceti prin piata ,cel mai indicat si probabil la primavara, va uitati dupa particulari si aici ma refer la cate o batranica sau cineva de la tara care vinde cate un ghiveci cu o planta la taraba. Alea sunt plante crescute in casa si adaptate. Sau chiar de pe olx. In cazurile astea nu mai primiti bon dar veti gasi plante obisnuite cu conditiile din casa care au fost inmultite si crescute de pui. De obicei lumea vinde plante populare precum trandafir chinezesc, diffenbachia, ficus elastica, aloe, chiar si orhidee . Bonsai nu veti gasi dar puteti sa va creati unul acasa daca aveti timp si rabdare cumparand un pui de buxus sau ienupar de la dedeman si daca au stat afara plantele pe rastel e si mai bine.
Sau cereti un pui de planta de la o cunostinta si puneti puiul in borcan cu apa la inradacinat schimbandu-i apa odata la vreo 5 zile timp de 2 luni.
 

xmescu

New Member
Buna,
Si bonsaiului meu au început să-i cadă frunzele (2). Aș aprecia câteva sfaturi despre o îngrijire cât mai eficientă. Mulțtumesc!


1578038753050.png1578038761621.png
 

crysty

Active Member
Buna,
Si bonsaiului meu au început să-i cadă frunzele (2). Aș aprecia câteva sfaturi despre o îngrijire cât mai eficientă. Mulțtumesc!


Vezi atașament 9099Vezi atașament 9100
Buna ziua, La Multi Ani ! V-as recomanda sa mutati planta la mai multa lumina si caldura , daca de exemplu il puneti pe pervaz si aveti un calorifer care da caldura este mai bine. Nu mai udati pamantul daca este ud deja , si cel mai probabil pamantul este mult mai rece asa ca daca aveti un covoras electric pentru rasadnite sau minisere cum ar fi astea (dar sunt scumpe) sa il puneti dedesubt macar o ora pe zi sa ii mai incalzeasca un pic pamantul ar fi si mai bine.
Ghiveciul daca ar avea vreo gauri in plus ar da voie pamantului sa se aeriseasca jos si mai bine.
Tocmai in ghivecele inestetice adica cu multe gauri (ghivece maro sau negre de rasaduri) in alea rezista mai bine plantele, ghivecele in care sunt plantele cand le cumparati sunt ideale asa ca ar fi fost mai indicat sa nu mutati planta. Dar astfel de ghivece cu multe gauri au nevoie si de farfurie. Daca ghiveciul din imagine nu are nici macar gauri atunci e normal ca apa sa se adune la fund sa duca la putrezirtea radacinilor. Unele plante rezista mai bine in pamantul ud dar altele nu. Si iarna pamantul ud este mai rece decat temperatura din camera.
Dati-i voie pamantului sa se zvinte , daca este ud nu mai udati o perioada si mutati planta pe un pervaz in bucatarie.
Astea sunt principalele cauze de stres care duc la caderea frunzelor iarna, pamantul prea ud mai mult timp si rece adica conditiile de mediu .
Nu tineti planta in colturi de camera unde nu ajunge aer proaspat adica unde nu se circula si nici pe hol mai ales daca este lumina slaba. Din fericire ziua incepand cu 22 decembrie se mareste cam cu 4 minute/zi daca nu ma insel asa ca pe un pervaz in bucatarie ar fi cel mai bine. Sau macar pe un dulap in apropierea geamului. Sa nu stea in bataia aerului rece atunci cand deschideti geamul sa aerisiti.
Un pamant mai zvantat este mai cald decat cel ud ,pe timpul iernii la interior, asa ca las pamantul sa se usuce deasupra bine pana sa ud iarasi, mai ales ca nu imi permit covorase electrice pentru plante si am plantele in ghivede pentru rasaduri si chiar si asa si tot mai scapa cate o planta niste frunze pentru ca nu e cald si lumina destula ca vara.
Daca nu tineti planta in umezeala excesiva atunci sunt de parere ca o sa recupereze frunzele pierdute, in primavara cand o sa faca boboci noi.
 
Ultima editare:
Sus