Identificare Trandafiri

claude

Well-Known Member
Moderator
Duminica ma duc la "mosie" si mai fac poze, va avea si mai multe flori. Multumesc.
Uite un link spre un site unde gasesti mai multe poze cu Great Western, poate te ajuta, in josul paginii gasesti un link spre celelalte pagini cu acest trandafir "older. O sa pun poze si cu al meu, ca il am in gradina
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am acest trandafir.Nu stiu cum se numeste.Este pitic.Initial a fost intr-un ghiveci si avea frunze verzi,frumoase,bogate.In toamna l-am transferat in gradina (m-am gandit ca acolo ii e locul :gandit:) dar vad ca nu ii merge f bine.Poate daca imi spuneti cum il cheama pe dumnealui caut si eu explicatii despre crestere si intretinere :p
Va multam :D
 

Atașamente

adrianam

Well-Known Member
Nu prea am trandafiri pititci, asa ca nu stiu cum il cheama. Dar mie mi se pare ca este o lipsa de fier acolo in zona. Poate niste ingrasaminte i-ar face bine.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ingrasamant are.Se pare ca acolo este un fel de "groapa" si cand ploua balteste apa putin.Deci drenajul nu e foarte bun.

Oare se poate muta acum sau trebuie sa suplimentez zona cu niste pamant?
 

geodezia

Well-Known Member
da-i si tu cu niste azotat poate atonik sau gainat de pasare ca isi revine are lipsa fier dupa cite se pare si da-i un pic cu sapa pe linga el ca parca e prea tare pamintul pe la radacina
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ingrasamant de pasare are de acum 2 saptamani.O sa adaug niste pamant in jurul lui ca sa inalt "gropita" care s-a format acolo.
Claudia mi-a spus ca ingalbenirea frunzelor este semn ca balteste apa si cum a plouat in exces mai mult ca sigur ca asa este.Ma ocup maine de el .
 

dancoman

Member
Am acest trandafir.Nu stiu cum se numeste.Este pitic.Initial a fost intr-un ghiveci si avea frunze verzi,frumoase,bogate.In toamna l-am transferat in gradina (m-am gandit ca acolo ii e locul :gandit:) dar vad ca nu ii merge f bine.Poate daca imi spuneti cum il cheama pe dumnealui caut si eu explicatii despre crestere si intretinere :p
Va multam :D
Seamana cu Fairy Queen
 

kriss

Member
image.jpeg image.jpeg Stie cineva cum se numeste trandafirul asta? Seamana cu Leipzig, dar parca al meu are mai mult galben in centru si parca are mai putine petale
 

kriss

Member
dancoman: Multumesc!

Mai am 4 neidentificati.

1 - Pe masura ce imbatraneste floarea, se face galben mai deschis
1b.jpg1a.jpg 1.jpg

2 - Posibil urcator (are crengile subtirele), la mine a ajuns tuns.
2.jpg 2a.jpg

3 -
3.jpg 3a.jpg

4
4.jpg 4a.jpg
 
Sus