Identificare specie palmier

Denisa

New Member
image.jpg Buna seara. Am plantat anul trecut niste semințe de palmier pe care le-am primit din ITalia. Au reusit sa iasă patru plantate însă nu stiu din ce specie sunt si evident cum sa le îngrijesc. Unele frunzulițe au început sa se usuce la vârf. Va rog sa ma ajutați sa identific specia. Va multumesc frumos.
 

lelia

Well-Known Member
Buna Denisa,nu îmi dau seama ce specie este ,Am impresia că toți palmierii puiuti ,arată la fel ,pare a fi curmal ,ideea e ca ceva nu-i place ,cred ca substratul retine prea multă apă sau este expus în plin soare si sunt afectate frunzele tinere. Palmierii sunt specii rezistente ,cu răbdare și minima îngrijire vei avea un palmier frumos.
 

Denisa

New Member
Buna Denisa,nu îmi dau seama ce specie este ,Am impresia că toți palmierii puiuti ,arată la fel ,pare a fi curmal ,ideea e ca ceva nu-i place ,cred ca substratul retine prea multă apă sau este expus în plin soare si sunt afectate frunzele tinere. Palmierii sunt specii rezistente ,cu răbdare și minima îngrijire vei avea un palmier frumos.
Multumesc frumos! Într-adevăr i- am ținut afara dar o sa îndrept greșeala asta .
 

lelia

Well-Known Member
E bine să stea afara ,dar ferit de soare direct si atenție la apa ,substrat umed nu udat în exces.
 

AnDu

Active Member
Buna ziua. Eu la ai mei le tin pământul mai mult uscat decât umed...apa se scurge repejor ii las o zi.doua cu pământul uscat bine si apoi reudat in tavita. Iubeste apa la rădăcini in partea de jos! Iată.i! In august au un an. Si ghiveciul e de 7-8cm. Si iubeste si soarele direct doar trebuie invatata planta... O scoti treptat la soare direct...azi 5 min mâine mai mult si tot asa. Ai meu au in jur de 5 ore de soare direct. De la 10-pana la 3;3jum..
 

Atașamente

Denisa

New Member
Buna ziua. Eu la ai mei le tin pământul mai mult uscat decât umed...apa se scurge repejor ii las o zi.doua cu pământul uscat bine si apoi reudat in tavita. Iubeste apa la rădăcini in partea de jos! Iată.i! In august au un an. Si ghiveciul e de 7-8cm. Si iubeste si soarele direct doar trebuie invatata planta... O scoti treptat la soare direct...azi 5 min mâine mai mult si tot asa. Ai meu au in jur de 5 ore de soare direct. De la 10-pana la 3;3jum..
Multumesc , sint foarte frumoși, vad ca sint exact ca ai mei, doar ca ai mei sunt mult mai mici :). Dar stii cumva din ce specie sunt?
 

AnDu

Active Member
Curmalul apartine speciei Phoenix. Mai exact Phoenix dactylifera. Daca asta ai vrut sa stii
 
Sus